FIV 100

FIV 100 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

VA DORESC LA TOATE SA AVETI CAT MAI CURAND MULT VISAT!!
FIV 1 FIV 2 FIV de toamna 2 FIV de toamna FIV de toamna 3 FIV de toamna 4 FIV de toamna 5 FIV de toamna 6 FIV de toamna 7 FIV de toamna 8 FIV de toamna 9
FIV 1 FIV 2 FIV 3 FIV 4 FIV 5 FIV 6 FIV 7 FIV 8 FIV 9 FIV 10 FIV 11 FIV 12 FIV 13 FIV 14 FIV 15 FIV 16 FIV 17 FIV 18 FIV 19 FIV 20 FIV 21 FIV 22 FIV 23 FIV 24 FIV 25 FIV 26 FIV 27 FIV 28 FIV 29 FIV 30 FIV 31 FIV 32 FIV 33 FIV 34 FIV 35 FIV 36 FIV 37 FIV 38 FIV 39 FIV 40 FIV 41 FIV 42 FIV 43 FIV 44 FIV 45 FIV 46 FIV 47 FIV 48 FIV 49 FIV 50 FIV 51 FIV 52 FIV 53 FIV 54 FIV 55 FIV 56 FIV 57 FIV 58 FIV 59 FIV 60 FIV 61 FIV 62 FIV 63 FIV 64 FIV 65 FIV 66 FIV 67 FIV 68 FIV 69 FIV 70 FIV 71 FIV 72 FIV 73 FIV 74 FIV 75 FIV 76 FIV 77 FIV 78 FIV 79 FIV 80 FIV 81 FIV 82 FIV 83 FIV 84 FIV 85 FIV 86 FIV 87 FIV 88 FIV 89 FIV 90 FIV 91 FIV 92 FIV 93 FIV 94 FIV 95 FIV 96 FIV 97 FIV 98 FIV 99

Analize minimale la Giulesti Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti Cum ne prezentam si cu ce acte la Giulesti in ziua punctiei Nr.de telefon al dr. Marinescu de la cabinetul privat : 021 2243127
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Dezvoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burticawww.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank"> Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com/" target="_blank">FIV herbal support

www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">Instructiuni de folosire Gonal F

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO( daca este nevoie de ICSI nu se mai plateste nimic in plus)
* ET (transferul de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro
* Congelarea 150 Euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro
- FIV-ul facut cu dr. Tutunaru+dr. Matei - 1500 Euro

CMU (Centrul Medical Unirea)
- FIV 1900 euro, ICSI 500 euro. Face : Cezara Bucur+Cocei.

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Cluj
- FIV 600 EURO
- FIV+ICSI 750 EURO
Tratamentul nu e inclus.

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 35 RON ( cu card este 33 RON)
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.
Alte sfaturi utile dupa ET

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)
Calcul valori estradiol

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG
Efectele secundare ale tratamentului pentru FIV si stimularea hormonala Efectele fumatului asupra organismului

Cele mai fericite :
Monica-Elena 1 Fiv reusit cu Mihnea nascut pe 25.06.2005 -dupa 11 ani de tratament. Fiv facut la Medsana cu dr. Protopopescu Denisa
Saftoiu Gina 2 Fiv-uri - unul reusit cu Ana-Beatrice- fiv facut la Giulesti cu dr.B.Marinescu+M Dascalu - a nascut pe data de 13.12.2006 prin cezariana
Anis- 1 Fiv reusit cu o Ingrid-Alexia dr. Niculescu+Cocei in prezent are si a doua Iarina-Elisa a ramas natural dupa primul Fiv
Vali02- 1 Fiv reusit dr. Dracea + Cocei cu o Alexandra, a doua Ioana ramas natural
Denisa73-Fiv reusit cu embrioni congelati are un Cristian
Delia21- 1 Fiv reusit cu Rudy
Gabid - este prima reusita FIV de pe forum, cu embrioni congelati - are o de 4 sau 5 ani Monica, pacienta prof. Ancar - Medsana
Anemona pacienta dr. D. Protopopescu-Medsana, FIV+ICSI reusit din prima in anul 2003, are o Denisa in varsta de 2 ani si jumatate
Romaniaau - FIV reusit din prima in Suedia, un singur embrion transferat, are un - Cristian in varsta de 3 luni si jumatate;
Veronici- FIV reusit din prima la Giulesti in febr. 2006, prof. Marinescu - sarcina gemelara, a supravietuit doar un singur - Rares;
Anja FIV reusit din a 4-a incercare in Danemarca, are 2 gemeni in varsta de ~ 3 anisori;
Mi-ka, Leliuta, Internet, Rh - Fiv-uri reusite la Szeged, dr. Zadori, au in prezent cate o .
MickeyD care are oobtinuta prin FIV+ICSI la sp. Giulesti cu dr. Laura Dracea si dr. Damian ( punctie testiculara - sotul ei avand azoospermie );
Nicole 74 are oobtinuta prin FIV, din prima incercare;
Mishi 2 FIV-uri din care 1 reusit in oct. 2005, pacienta dr. Marinescu - sp. Giulesti in prezent are un ;
Ja-FIV sp Giulesti dr. Marinescu+Cocei
Monbb1 - 2 FIV
Mara2004 Fiv in Germania
Cloe FIV + ICSI in USA are gemeni
Badjoke Fiv facut la Med New Life cu dr. RonEl are o Niko
Kikiriki Fiv facut la Sp. Giulesti are gemeni
LaurabybyFIV are gemeni o si un
Bety - 1 FIV reusit la Sp. Giulesti cu dr. Marinescu, are o



First Carmen 1 Fiv reusit cu 2
Cocutza mic- 1 Fiv reusit cu
Andicu- 2 Fiv-uri la Szeged -1 reusit cu
Musete- 1 FIV reusit la sp. Giulesti, cu dr. Marinescu + M.Dascalescu, in octombrie 2006.
Auburn -1 Fiv reusit la Szeged cu
Lachione- 2 Fiv-uri: 1 la Medsana nereusit si cel de-al 2 lea reusit la Giulesti cu dr. Marinescu are 2
Mary Lou -1 Fiv reusit la Giulesti cu dr. Dracea+Cocei
Alexi22-1 FIV
Betty78 1 Fiv la Med New Life
Thea_M-1 Fiv la Giulesti cu 2
Aniast72- 1 Fiv la Giulesti
Teodoran-2 fiv-uri - 1 fiv la Medsana- nereusit,al II-lea reusit la Giulesti
Tanyuta -2 fivuri la TM, al treilea la Szeged, dr. Zadori reusit
Liana- 4 IA,la Szeged tentativa de Fiv...foliculi putini a facut pana la urma IA reusita

Aspirante la titlul de prin FIV:
Victoria,38 ani, Infertilitate feminina secundara= 2 sarcini oprite din evolutie, 6IA nereusite, 2FIV-uri nereusite.
Antosit- 1 Fiv la Giulesti
Sheritra-1 Fiv si 1 ET la Giulesti, in curs al II-lea Fiv la Giulesti
Cristinici- 1 Fiv la Timisoara si 3Fiv-uri la Giulesti
Rubia-1 Fiv la Medsana
Aldolina-2 Fiv-uri
Zouzounaki- 1 Fiv in Atena
Ciarli-1 Fiv
Andrada P.- 1 Fiv la Giulesti
Iliuta - 1 Fiv in Barcelona cu ovule donate
Pussi 1 Fiv la Szeged, in pregatiri al doilea FIV la Szeged feb-martie 2007
Kla -5 inseminari, 2 Fiv-uri in Madrid, primul a fost cu sarcina extrauterina ,iar al doilea nereusit
Dasha-1 Fiv la Med New Life -oprita sarcina de evolutie la 5 saptamani
Silveana1 Fiv la Giulesti
Luli 2 Fiv-uri , unul nereusit iar celalalt a avut sarcina oprita din evolutie la 3 luni
Adelia Alin- 2 Fiv-uri in Dubai, 1 Fiv la Medsana, 1 Fiv la Giulesti
delfi-1 Fiv Giulesti (dr.M+Cocei)
Kitta- doua tentative de fiv ,dar s-a intrerupt tratamentul si s-a facut IAS din lipsta de foliculii
Madalina28in curs primul fiv la Giulesti cu prof. Marinescu
KoraPop in pregatire fiv-ul cu dr.Tutunaru+dr.Matei
Rami73 - 1 Fiv la Giulesti cu dr. Moisa
Cristina38 - 1 Fiv la Sabyc + in asteptarea rezultatului de la ET cu embrioni congelati
MRL- 2 Fiv-uri la Giulesti
Galuscuta-2 FIV+ICSI la Timisoara (infertilitate masculina)
Adhnana- in curs primul fiv la Giulesti
Cris86- in curs primul fiv la Giulesti cu dr. Cezara Bucur
M Oana-DOAMNE AJUTA !
Danyalo-pregatiri pt fiv-ul din apr-mai 2007
Mirela 1-pregatiri feb-martie 2007
Cornelianeli-pregatiri pt fiv martie- apr 2007-Szeged
_____________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.





Dana


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor e "centenarul" FIV-ului. Sa-l sarbatorim cum se cuvine. Cu bineinteles.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Eu am fost multi ani vopsita blonda, apoi roscata si acu' m-am lasat la culoarea naturala ( dorinta sotului) un saten spre blond , ce-o iesi???Iezisori, nu?

Ma duc la farmacie sa vad ce pot cumpara din listuta data de Oana !

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ooooo, la aniversara sparg si eu contul bancar si vin sa fac cinste
Tot binele din lume sa se reverse peste voi, fivoase cititoare/scriitoare, iar la capitolul cu numarul 200 sa tragem si-un chef live, la care invitatii de onoare sa fie fivosii ai mici, cate 2 cate 3.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Si eu si eu la sarbatorire!!!!


Sa ne aduca acest capitol 100 si de acum incolo numai -ute si multi sanatosi si neastamparati!!!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Oana esti mortala!
Sa dea DD pentru toata lumea bebeii mult doriti si asteptati!
Fetele aflate in focuri: teste, asteptare pur si simplu- foarte chinuitoare pana la test le urez multa-multa bafta! ,, sau !
Eu am intrat in priza cu analizele de dosar ... sper ca prima jumatate a lunii febr. sa ma gaseasca cu dosarelul pregatit! Intrebare: cine pune nr.-ul pe dosarel?? Frailica sau fetele de la FIV ( cele cu calculatorul)??? Mai am timp -vreo 2 saptamani sa ma hotarasc si in privinta medicului cu care voi face ... caci aici se da o lupta maaaaaaare in capsorul meu cel ramolit!Dar pana peste 2 sapt. sigur ma voi hotari! Ceea ce stiu sigur de pe acum este locatia: Giuly Mall... ca deh...am inceput sa devin de-a casei...la cate drumuri am facut spre dansul! Si de fiecare data i-l vad din ce in ce mai jalnic( ca si spatiu spitalicesc vb.. ) dar...asta este...daca s-ar putea sa mergem cu ochii inchisi pe acolo...ce bine ar fi!!

pup fetele

dany
P.S. fetili...vin si io la party...dar mai tarziu( pe la ceas de seara) ca e 11,30 abia am facut oki...si am facut greseala sa deschid frigiderul! mai nimic! Asa ca....tre' sa-mi indeplinesc si obligatiile de soata buna ce sunt si sa pregatesc ceva pt. familia mea... nush ce dar vad io!...
Nu vreti sa amanati party-ul pt. diseara???...fugggg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Am scos de la naftalina toate subiectele de FIV ca sa ne fie de folos celor care suntem in focuri acum si celor care vor fi dupa noi.


Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

multumim dana p. pt. tot efortul depus !
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dana, . Am cu ce ma delecta week-end-ul asta.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

vrau petrecere
, si multe multe

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabyby spune:

fetelor nicol a facut in fiecare zi din ziua a noua teste si au iesit toate pozitive.deci nu are cum sa fie de la pregnil asa am avut si eu la fel ca ea si am facut 2 puisori nu e nici un dubiu.asteptam luni analiza de la BHCG ca sa vedem cat este.noi va dorim multe reusite la cele care fac.

Mergi la inceput