ce dati pentru dureri in gat ?

ce dati pentru dureri in gat ? | Autor: caramel

Link direct la acest mesaj

Buna,
cand s-a trezit azi dimineata fetita mea(3 ani) s-a plans de durere in gat.Avea si putina febra, dar s-a rezolvat cu Nurofen.Nu stiu ce sa ii dau pentru durere in gat.I-am facut niste miere cu zeama de lamaie si a baut cateva guri.Daca stiti vreun medicament care sa se poata da la varsta ei, va rog spuneti-mi si mie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Baiatul meu de trei ani a facut febra azi noapte ( 39.5). i-am dat efferalgan si i-a trecut. Azi dimineata avea febra din nou si am sunat imediat medicul. Dr a venit imediat si a zis ca are rosu in gat. I-a prescris doar antitermice si ne-a dat si un antibiotic ( nu stiu inca numele ca dr abia a plecat ) dar a zis ca daca nu face febra la noapte sa nu il administram.
Parerea mea e sa duci sau sa chemi medicul imediat ( la noi a venit imediat si a si precizat ca nu da consultatii prin tel si nu trateaza febra cu usurinta acum di cauza virozei care bantuie).
Oricum eu sunt de parere ca nu e bine sa dai medicamente copilului pt ca asa face si mamaica x sau y.
Singurul lucru pe care poti sa il faci tu si care cu siguranta nu e nociv: suc natural de fructe ( citrice), vitamina c, ceai cu miere si lamaie.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo37g spune:

eu te-as sfatui sa te duci cu copilul la medic
nu astepta sa intri in noapte cu el , ca s-ar putea sa-ti faca iar febra.
nu-l forta sa pape daca nu poate , dai lichide cat mai multe
nu vreau sa te sperii dar cred ca stii ca bantuie virusul asta gripal care si ucide
fata mea e clasa a 2 a si deja vine asistenta zilnic la clase ca sa consulte copiii , cica ii trimite acasa pe micutii care stranuta , le curge nasul , sau au febra.

multa sanatate pt micut !!!


mama lui andrei (19 ani) si a dianei-nicol (8ani)

gabi marin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu imi permit sa iti fac o sugestie: hemeogene 9 (hemeopat). Se da chiar si la sugari. Se sug sau se dizolva intr-un pic de apa.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Si mie si copilului ne-au trecut durerile de gat (eu scuipam puroi cu sange) doar cu heomovox sau homeogene Boiron. Eu am luat zilnic cate 4-5 timp de 4-5 zile iar copilul a luat cate 2 dimineata si 2 seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Febra a cedat la nurofen, insa e posibil sa faca iarasi. Parerea mea e sa mergi la medic pentru ca virozele astea care se dezvolta in ultimul timp sunt atipice si dupa cum am vazut chiar omoara oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

subscriu. du-l la medic
daca are rosu in gat =infectie la amigdale, deci antibiotic
medicul este singurul care decide ce siropuri ia micutul.
acum e avansata raceala si nu va ceda cu metode "babesti"
imunizarea se face cand bebe e sanatos. parerea mea
du-l rpd la medic sa nu se agraveze. ca ei sunt sensibili
eu asa am patit cu al meu. tusea ff rau. i-am dat miere, ceaiuri. vax albina
n-am avut eu timp sa merg la medicul lui ca muncesc cam mult
si s-au dus ai mei cu el la urgenta
si a descoperit faringo-amigdalita acuta
daca nu avea amigdale facea in max o ora de la instalarea bolii bronho-pneumonie
doamne fereste.
asa fac fugi la dr cu bebe
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Va multumesc pentru sfaturi. Ne-a vazut un medic, si se pare ca nu e infectie in gat, doar putin rosu.
Pentru ca bea si mananca fara probleme cred ca nici nu o mai doare acum.
Sper sa fi fost alarma falsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martinica spune:

Pentru Caramel

Ma bucur ca e bine copilul. Dar trebuie sa ai grija si de acest rosu in gat. de multe ori poate sa apara infectia la vreo 2-3 zile de la durerea din gat. E bine sa ai un antibiotic in casa si sa i-l dai in caz ca apare si febra. Eu am avut anul trecut probleme cu fetita mea care tot facea rosu in gat si apoi aparea infectia si trebuia sa-i dau antibiotic. Ma saturasem de atata antibiotic!!!!! Pana cand noua doctorita de familie (pana atunci fusesem inscrisi la altcineva care stia numai si numai antibiotic)ne-a zis ca se poate dezvolta rezistenta la antibiotice si de aceea nu isi mai faceau efectul. Dansa ne-a recomandat Broncho-vaxom si ne-a sfatuit sa i-l dam chiar odata cu antibioticul, din prima zi. Asa ca am luat Broncho cate 10 zile pe luna, timp de 3 luni. In toamna am repetat iar schema iar acum stau linistita. In iarna asta nu s-a imbolnavit deloc si am tot iesit cu ea la plimbare chiar si acum cand bantuie gripa.Sper sa o tinem tot asa!
Va urez multa sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NIICOLLE spune:

Buna dimineata! Eu pot sa-ti recomand spreiul HEXORAL care este foarte eficient eu il folosesc pt copilul meu si la fel cum i-ai dat si tu nurofen si trece in cele mai multe cazuri! BAFTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

vitamina c, zilnic ceai cu miere si muulta lamaie, citrice,
oscilococcinum, Propol Pur sau Natura Mix.

Rosu in gat nu este o boala in sine, ci un simptom al bolii (virozei).
antibioticul nu se administreaza la orice rosu in gat.




Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput