Singulair

Singulair | Autor: ana_miti

Link direct la acest mesaj

Ce stiti despre acest medicament??? Luat perioada mai indelungata dauneaza?
I-a fost prescris baietelului meu, in varsta de 2 ani si 3 luni, ca urmare a unei bronsite asmatiforme.
Trebuie sa il dau 1 an de zile.
Mi se pare cam mult .....de aceea va cer sprijinul , sa imi dati ceva detalii, cele care stiti .
Daca ati dat copilasilor....asa de mult timp.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Singulair este un medicament pentru astm. Se da pe perioade lungi pe cat se poate fara intreruperea tratamentului, care se pare ca are rezultate mai bune la copii decat la adult.
Daca asa i-a recomandat medicul da-i fara frica.
Multa sanatate la Alex!

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

nu e musai pentru astm.A primit si fiul meu de la doctor pentru ca se imbolnavea saptamanal de rosu in gat,bronsite,laringite,a avut si pneumonie,in fine,tot ce tine de aparatul respirator.Dar nu astm si nici vreo forma asmatiforma.Acum un an l-am operat si am scapat de necaz,cam 80%.
Inapoi la singulair si eu stiu ca e foarte bun,da-i daca ti-a spus doctorul.
La 2 ani jumate cand ar fi trebuit sa-i dau lui Marc...era in faza in care era IMPOSIBIL sa-i dau medicamente si am si acum cutia de pastilute acasa.Imi pare tare rau ca n-am putut sa i le bag pe gat cumva.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Mamica dulce, ce operatie a suferit Marc , ce zici ca ati scapat?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Si Stefan, 4 ani, ia Singulair de o luna aproape. Tot in urma unor raceli repetate la plamani date de o sinuzita netratata... SInuzita pe dreapta, plamanul drept cu suier si el timp indelungat... La inceputul lui febr mergem la control. Stefan inghite acum pastilele. POt fi pisate si puse in mancare.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Si Liviu ia singulair de un an si o luna si acum asteptam sa vedem ce ne mai spune doctorita, daca vom intrerupe sau continuam.Iata si aici o discutie mai veche:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65778&SearchTerms=singulair,si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

A, cand spun in mancare inseamna ca intr-o lingura de mancare pui pastila pisata, nu in toata mancarea... ca nu poti fi sigur ca o mananca pe toata.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

Vladi a intrat in al 3-lea an de administrare singulair (la recomandarea medicului pneumolog si a pediatrului).

La varsta de 4 ani, cand a inceput sa mearga la gradinita, a facut pneumonii interstitiale repetate cu componenta bronho-obstructiva. De atunci a ramas cu o anume sensibilitate respiratorie. Nu are astm (in sensul ca nu face crize de astm), dar face bronsite astmatiforme (ceea ce se aude este suierat in inspiro si raluri in expiro - wheezing recurent).

Amalia si Vladi ( 6 ani si 6 luni )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Anei mele (5 ani) i-a fost prescris tratamentul cu Singulair de 4 mg dupa indelungi investigatii si decizia a apartinut dr. Nicoleta Basca de la "Marius Nasta". Intii i s-au facut testele functionale, a fost urmarita aproximativ un an de pneumolog (timp in care am incercat diverse alte medicamente, inclusiv aerosoli si diverse pufuri) si in final am ajuns la Singulair. Luna aceasta sint deja 4 luni de cind ia o pastila in fiecare seara.

In mod categoric pot afirma ca starea Anei s-a imbunatatit considerabil: in locul crizelor de 6-8 ore de tuse neintrerupta (da, ati citit bine!) acum tuseste maxim jumatate de ora/repriza, se poate odihni noaptea (inainte avea episoade de apnee si se speria ingrozitor) iar tusea nu dureaza mai mult de 3-4 zile (spre deosebire de 2-3 saptamini inainte de tratament). E adevarat ca a mai si crescut intre timp si ca sistemul imunitar este mai matur, dar cred ca si tratamentul o ajuta.

Eu o duc la control la fiecare 3 luni si in functie de rezultatele explorarilor functionale (mai pe romaneste sufla in niste tuburi ) mai primim sau nu tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Singulair este antialergic si antiastmatic. Doctorii il recomanda pentru ca banuiesc ca alergiile ar putea fi vinovate pentru racelile repetate si ca sa previna astmul.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Singulair este un antiinflamator pentru caile respiratorii, asa ne-a spus noua medicul.
Nicoleta

Mergi la inceput