Bebelusul meu este f.agitat

Bebelusul meu este f.agitat | Autor: tuculina

Link direct la acest mesaj

Buna!Ma numesc Alina si sunt mamica unui bebe de 2luni si 2sapt.Problema mea e ca e f. agitat si din aceasta cauza ziua nu doarme mai deloc(2-3ore).Pana si somnul il are foarte agitat.La varsta lui ar trebui sa doarma mult dar la el nu-i asa.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sa fie mai linistit?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Poate il doare burtica sau cine stie....
Al meu nu dormea noaptea in schimb dormea ziua.
Pana am reusit sa-l fac sa nu doarma intr-o zi si sa inceapa sa doarma noaptea...
Plange sau cum se manifesta de zici ca e agitat?
Ai incercat sa-l adormi in brate?

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criscodrin spune:

Buna Alina,e posibil ca bebelusul tau sa mai aiba colici?De cat timp e asa agitat?In mod sigur nu ii convine ceva.Pt colici ti-as recomanda Debridat dar nu mai mult de 4 sapt ca da dependenta,e f bun,picaturi Bonisan,e un produs natural e si el f bun,poti sa-i dai fara grija dupa prospect chiar daca nu mai are colici.Ai incercat cu suzeta,ceiut Baby Drink,poate are gaze si il deranjeaza.In mod sigur il deranjeaza ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Tuculina, nu stiu sigur ce sa-ti raspund. Dar am observat ca mai ai un mesaj disperat despre copil. As spune ca in primul rind trebuie sa te linistesti tu. Copilul simte probabil starea ta tensionata si poate fi un motiv major pentru care e si el agitat.
Te inteleg, am trecut si eu prin asa ceva. Poate apelezi la mama ta, la soacra, la cineva - sa te ajute cite putin. Ai nevoie de odihna, nu te mai gindi la toate relele.
Mult curaj si sanatate. Ai grija de tine, asa il vei putea ingriji bine si pe bebe.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

Alina: sunt de acord cu Ramona: asa cum ti-am zis mai devreme: am invatat un lucru f.f. folositor in elvetia: incearca sa ii acorzi incredere bebelusului tau ca el stie foarte bine cum sa faca sa se devolte. Incearca sa te linistesti tu in primul rand (desi stiu din proprie experienta cat am plans si eu singura pe aici - poate mai mult decat bebe al meu) si apoi il intelegi si sa te pliezi dupa bebe: da-i doar san - nu mai des de 3 ore interval - ca altfel stomacelul lui nu poate digera si face colici. Lasa-l sa manance cat vrea el (la mine era cu ora: 1/2 ora la un san si alta 1/2 la celalalt). Dac intre timp plage - vezi daca nu tb schimbat, si daca plange fara sa-i fie foame sau sa ceara schimbat - inseamna ca te vrea pe tine: calma, destinsa, neavand altceva de facut decat sa stai dupa el. Daca te poate ajuta cineva ca macar o ora sa faci altceva decat sa stai cu el - ar fi super - la mine nu a functionat treaba asta - prima data cand am stat despartita de al meu bebe a fost cand el a avut 10 luni.
Vezi si tu daca atunci cand plange este incordat si isi incordeaza mainele si picioarele - asta este dsemnul de colici. Pt usurarea acestora tine-l cu burtica lui pe mana ta ( in lungul mainii) - mai indicat este tatal sa faca toata treaba asta. Alt truc pt colici este sa ii faci un mic masaj circular pe burtica - IN SENSUL ACELOR CEASORNICULUI. Ajuta la disgetie.
Toate aceste lucruri nu te ajuta sa doarma mai mult copilul - ci doar sa il ajuti eventual pe el. Pe tine nu te poti ajuta decat singura - dar stiu, inca o data: din proprie experienta - cat este de usor sa spui si ce greu este sa o faci. (la fel dramatizam si eu, poate mai mult decat tine, si pana la urma bebe a crescut sanatos, voinic, mai sifonata am iestit eu).
In concluzie - bebele tau doarme cat are nevoie - fa-i incredere lui si vei vedea ca totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

bebeina mea are aproape 12 saptamani,asa ca sunt destul de apropiati ca varsta.si a mea este foarte agiatta,tot timpul da din maini si din picioare si vrea sa se miste
si nu doarme asa ed mult.am fost cu ea la pediatra si mi-a zis ca e normala si ca ce sa vera,sa manance si sa doarma?a spus ca am un copil vioi,activ si sa o las in pace.fata mea nici nu mananca asa de bine,dar d-ra a zis ca e ok.Pe fata mea am mai calmat-o cu suzeta din latex,ca pe cea din silicon a scuipat-a,si asta din latex e una ieftina si mare,cat un guguloi,nici nu stiu cum ii incape in gura.dar ei ii place ca se lupta cu ea si de atata lupta adoarme.asa ca nu te ingrijora.eu sunt paranoica si mi-am dus copilul la d-ra pentru asa ceva.Tu trebuie sa fii calma si sa nu existe tensiune in casa,ca bebe simte imediat.A mea,daca suntem noi agitati,e si ae si nu doarme si nu mananca.
multa sa natate si sa cresteti mari!

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

In primul rand sa te linistesti tu, ca ii transmiti starea ta de agitatie. Apoi sa incerci sa identifici cauzele. Cele mai probabile la varsta asta ar fi colicile si oboseala.
Pt colici, tine-l bine la eructat dupa masa, si chiar in timpul ei, da-i picaturi de bonisan/sabsimplex/gripe water (vezi care ii merg mai bine), tine-l intr-un marsupiu sau doar in brate cu burtica pe burta ta, si misca-l usor.
Pt. oboseala - culca-l la 2 ore de la ultima trezire. Adica daca s-a trezit la 7 dimineata, la 9 fara 15 incepi sa-l culci (cum obisnuesti tu) si nu renunti pana nu adoarme. Ar trebui ca in jur de 2 h de la trezire sa adoarma. La fel si la urmatorul somn. Daca el nu adoarme singur, ajuta-l, leagana-l sau freaca-l pe burtica. Macar cateva zile pana recupereaza somnul pierdut si intra in normal.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Uite-te si in gurita lui. Eu am descoperit dupa 2 zile in care copilul era tare agitat ca avea afte.
In plus, eu am un principu: totul e trecator. Poate este o faza. si eu patesc asa: cate 2-3 zile imi vine sa ma urc pe pereti: nu mananca, nu doarme, plange intuna. Apoi isi revine. Este o perioada grea, dar va trece si asta. Curaj.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculina spune:

Va multumesc frumos pentru incurajari.Mi-au fost de mare ajutor. Aveti dreptate, a fost doar trei zile agitat.
Multa sanatate voua si la bebelusii vostri!

Mergi la inceput