Stagiul militar...

Stagiul militar... | Autor: catutza

Link direct la acest mesaj

Buna!

Am si eu o intrebare : stagiul militar se pune ca vechime in munca?Eu stia ca da, voi ce stiti?

Va intreb pentru ca a avut sotul nevoie de o adeverinta de la servici si are mai putin trecut la vechime cu un an si 4 luni (cand a terminat armata nu l-au reangajat imediat). Si din alta parte nu ne dam seama de unde ar putea lipsi lunile astea.

Multumesc anticipat

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este pus in calcul.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by marius

Da este pus in calcul.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006



Depinde cand a efectuat stagiul.
Daca a facut armata dupa 1 aprilie 2001, NU constituie in vechime in munca, ci doar stagiu de cotizare (deci va conta la pensie, ca si facultatea la zi). Daca a facut armata inainte, este vechime, pe vechea lege a asigurarilor sociale.
Trebuie vazut exact cand s-a inrolat, ce sistem functiona.
Mai da niste amanunte referitoare la situatia profesionala din momentul ala (lucra sau nu cand s-a inregimentat, a avut contract de munca, a fost suspendat...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Multumesc de raspuns. Va dau acum mai multe detalii:

Sotul meu e angajat din data de 24 nov 1997. In februarie 1999 a plecat in armata. In februarie 2000 cand a terminat armata a revenit la locul de munca dar nu a inceput munca imediat. A stat in fara plata 2 luni. Apoi pana in prezent lucreaza in acelasi loc.

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intra pe legea veche.
Off topic:
Lonaaaa te mai vede omul?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by marius

Intra pe legea veche.
Off topic:
Lonaaaa te mai vede omul?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006



Off si eu: mersi de intrebare, o sa ma vada omul din ce in ce mai rar pentru ca am constatat ca aceasta tema se transforma in spatiu de dat cu presupusul, de interpretari personale si afective a unor situatii fara echivoc, care chiar cer o rezolvare probabil.

Te astept pe PM, daca pot spune vreo vorba care sa intereseze.
Numai bine!

Mergi la inceput