despre stridor laringian

despre stridor laringian | Autor: nusicasiely

Link direct la acest mesaj

fata mea a fost diagnosticata cu stridor laringian si ma intereseaza daca stie cineva amanunte despre el,daca e periculos,cum ii afecteaza cresterea.Fata are 11 saptamani

nusica,mama lui ely

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si fetita mea a fost diagnosticata cu stridor laringian. Mai bine zis cand a venit medicul de familie s-o vada, dupa ce am iesit din maternitate, mi-a zis de chestia asta. A spus ca majoritatea nou nascutilor au si dispare, de obicei, pana la 1 an. Unii dintre cei cu stridor pot fi predispusi la laringite, cand sunt micuti. Eva a facut o forma usoara de laringita pe la 10 luni. Si, intr-adevar, stridorul a disparut de la sine . Din cate am inteles nu e nimic grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

multumesc de incurajare.dar e adevarat ca d-aia nu mananca bine(ca manca mai bine)ca oboseste?asa mi-a zis d-ra,dar daca ar obosi s-ar culca,nu?in schimb ea e plina de energie si tot timpul m,isca si da din maini si din picioare si vrea sa vada tot si incearca sa se tarasca si sa vorbeasca si sa se ridice.n schiomb ma termina gafaielile ei,chiar si noaptea

nusica,mama lui ely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @cris@ spune:

nusica vad ca ai deschis subiect nou despre stridor!
eu cred ca stridorul nu are legatura cu pofta de mancare, nu-l oboseste pe copil, nu este nimic grav si asa cum ti-am mai spus trece de la sine in cateva luni! dar depinde de la caz la caz! tu zici ca fetita ta gafaie chiar si noaptea: sa nu fie altceva, de exemplu: wihzing recurent(un suierat) dar numai cand expira aerul!
stridorul este cand inspira! eu zic sa mai consulti si un alt medic si sa-i spui toate simptomele pe care le observi la fetita!
sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda-maria18 spune:

as vrea sa stiu mai multe despre stridor.este posibil ca sa nu dispara dupa varsta de un an?
am cautat puste tot dar nu am f.multe amanunte.va rog daca se poate sa ma ajutati in vreun fel..nepoteleul meu are si raceste intruna.exista vreun tratament apecial pt acesti copii deoarece la 7 luni,facand atat de usor rosu in gat,doctorii ii prescriu fara oprire antibiotice(iar eu sunt impotriva antibioticelor!!!)exist vreun tratament profilactic?care sdunt indicatiile profilactice?va rog sa ma ajutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Este un fenomen frecvent si benign.E legat de o laringomalacie, adica o invaginare respiratorie a peretilor laringelui provocata de o rigiditate insuficienta a laringelui.

La fiecare inspiratie acesta se prabuseste spre interior si acest lucru declanseaza zgomotul, adica stridorul propriu-zis

Eu zic sa nu va faceti probleme pentru ca se vindeca spontan, intr-adevar, cam pana intr-un an

Karina Iulissa-7ani-Codrin Iulian-1 an si 4 luni-Laura Andreea si Daniel Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda-maria18 spune:

ok....trece,dar in cazul in care copilul raceste f.des si este afectat de sindrom down...???

Mergi la inceput