carte pt. scoala-cl VI

carte pt. scoala-cl VI | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Caut o carte de aprecieri critice pentru clasa a 6-a sau clasele 5-8.
Am gasit ceva de genul:"Analiza literara si aprecieri critice" dar este pt liceu. Am cautat cu Google, am cautat pe la librarii virtuale, am fost si la librariile din apropierea casei dar nu am gasit nimic pt gimnaziu.
Aveti asa ceva? Spuneti-mi macar de la ce editura ca sa-mi restrang cautarile.
Va multumesc!

P.S. Si o culegere de analize literare ne va trebui.


Fetele mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

Incearca la libraria Eminescu.Gasesti o multimre de carti si culegeri. Cel mai bine este sa vorbesti cu profesoara, ea sa-ti recomande ce sa cumperi.
Baitului meu i-au fost recomandate cartile:
-"Literatura Romana, analiza textelor din toate manualele alternative, clasele V-VIII", Raluca Scarlat Iancau, ed. Aula
-"Literatura Romana, manual preparator", Ion Popa, ed. Niculescu
-"Sa dezlegam tainele limbii romana", ed. Carminis
-"Gramatica practica a limbii romane", Stefania Popescu
-tot felul de brosurele de la editura Aula (pentru partea de vocabular)
Din cate am inteles, la examene nu se mai cer analize literare invatate cuvant cu cuvant. Elevii trebuie sa invete sa aplice informatiile dobandite din manual(ex: demonstreaza ca lectura ....este o naratiune). Vad ca profesoarea le da fel si fel de scheme de lucru.
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Multumesc Anchi, am gasit si noi cateva culegeri din astea de comentarii si analize literare pentru testarea nationala dar noi cautam aprecieri critice sau macar o carte din asta care sa contina si aprecieri critice. Pana la urma am luat "O suta de comentarii literare pentru elevii de gimnaziu" de Cecilia Stoleru de la editura Pestalozzi, si am mai gasit pe la vanzatorii de carti vechi de la Obor "Arte poetice" , pe la rude Calinescu "Opera lui Mihai Eminescu", si "Arta prozatorilor romani" de Tudor Vianu.
Vad ca Alexa este foarte multumita de achizitii asa ca asteptam numai note mari.


Fetele mele

Mergi la inceput