Faianta din bucatarie

Faianta din bucatarie | Autor: simonique

Link direct la acest mesaj

Poate ma luminati si pe mine cum ar fi mai bine sa procedez. Datele problemei ar fi cam asa: am o bucatarie de vreo 8 m patrati, lungime de vreo 3,1m. In principiu mobila o sa fie pe un perete iar pe celalalt masa.
Intrebarea mea ar fi: sa pun faianta pe ambii pereti sau doar pe cel cu mobila unde este aragazul si chiuveta iar pe cel cu masa sa dau cu lavabil? Faianta se pune pana sus sau cum e mai indicat sa se puna ca sa para spatiul mai mare?

Simonique si bb Mario (22 august 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ti-am scris pe mess....astept sa ma contactezi


Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Ti-am scris pe mess....astept sa ma contactezi




Codruta, te rog sa scrii si aici, ca poate mai sunt interesati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu am pusa faianta doar in 2 randuri, in dreptul mobilei se vede la noi in poze (in Albumul apartament)

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si eu am vrut asa, dar sotul spune ca s-ar putea s mucegaiasca in timp, in partea de jos, plus ca mobila fixaa pe faianta e mai rezistenta la sustinere decat direct pe perete.Codruta, tu ce spui?
Chiar i-am aratat pozele de la bucatarie ta, si a zis ca mai bine pe tot peretele, nu stiu cum sa il conving, mai ales ca o punem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Si eu tot la fel precum Codruta. Mi se pare mult mai frumos si mai elegant, ca sa nu mai spun economic. Cat despre mobila fixata mai bine pe faianta decat pe perete - la mine faianta este pusa iasa incat atat corpurile suspendate cat si cele fixe de jos sa acopere placa de faianta, - deci mobila vine pe faianta. Nu stiu daca m-am facut inteleasa. ai vazut pozele Codrutei uite si la mine:

http://new.photos.yahoo.com/poze_cms/photo/294928804193741323/0


http://new.photos.yahoo.com/poze_cms/photo/294928804193741320/1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai parte de sus nu e fixata pe faianta, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ai o mobila de bucatarie frumoasa, miramar
pai sotul zice ca mobila ar trebui suspendata pe faianata, ca asa are rezistenta mai mare.Eu nu prea stiu ce sa zic.Mie mi-ar placea asa cum are codruta, doar intre cele doua parti sa pun faianta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Olim, pai cam nasol daca ajunge sa mucegaiasca peretii. Inseamna ca se face condens prea mare. Atunci poti trata peretii cu ceva antimucegai. Cel putin eu nu voi fierbe sarmale in fiecare saptamana sa se faca aburi (poate 1 dat/an). Am hota, care asa trage aburii ca aproape ii ia si pe ai vecinei .

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu zic ca e mai rezistenta mobila direct pe perete prinsa. Daca nu e bine pusa faianta si iti cade? Mai ales de la greutatea mobilei, vaselor...brrrr. Eu nu m-as risca s ao prind prin faianta.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Abia acum am inteles la ce se refera sotul tau Olim - la sistemul efectiv de fizare. Ii dau dreptate Codrutei - dimportiva, mi se pare ca mai degraba in perete direct e mai sigur - in plus la ce sisteme de prindere exista acum nu mi-as fi pus niciodata aceasta problema.

Mergi la inceput