Psihologia copilului (vol 6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

KARMENte rog frumos,am si eu o problema cu fetita mea de 2 ani jum.de vreo saptamana este foarte agitata ,plange incontinuu indiferent ce i-ai face,daca vrei sa o dezbraci cand vine de la cresa-plange,daca pui mana pe o jucarie-tipa,daca deschizi tv de ce il deschizi ,daca il inchizi de ce il inchizi si tot asa....nu mai stim ce sa-i mai facem De felul ei este mai iute si nervoasa dar acum parca a depasit orice limite ale nebunieiAm incercat s-o recompensez pentru lucrurile bune,tine dar parca s-a obisnuit sa primeasca mereu ceva in schimb,a primit si cate o palmuta,am ridicat si tonul,i-am explicat cu frumosul ,"nu ai cu cine".

ce pot sa mai fac?o avea ceva de plange fara motiv?

loriangi,mami de pitic Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananova spune:

Am nevoie de un sfat!

Am o fetita de 1 an si jumatate si sunt despartita de tatal ei. Relatia dintre mine si el a fost mai "atipica": am decis sa pastrez copilul dupa ce ne despartisem si singurul lucru pe care i l-am cerut a fost ca el sa-l recunoasca; acum au trecut 2 ani in care el a venit si a plecat in nenumarate randuri - s-a intors de fiecare data cand a avut ceva de rezolvat si a plecat dupa - si desi am incercat sa fim impreuna, faptul ca nu s-a implicat deloc nici in cresterea copilului, nici in activitatile casnice (locuiam impreuna in casa mea) precum si infidelitatile lui repetate m-au facut sa termin relatia cu el. Problema este ca fetita mea il iubeste - se bucura cand il vede, nu spune decat "tata" si mi-l arata in poze ... iar el (cred) ca se foloseste de ea - se joaca cu ea, si de multe ori face lucruri pe care eu le-am interzis (ex. i-a pus copilului sticla de sampanie/bere la gura, fumeaza in prezenta ei). Dar ce ma deranjeaza cel mai tare este ca in prezenta mea ii spune fetitei aratand spre mine "uite tati, bau-bau" sau "mama nebuna". In plus, are pretentia sa-i dau copilul la tara la sora lui (acolo locuieste in prezent), unde nu are conditiile necesare - ma refer la apa curenta, curatenie, etc.

In prezent vreau ca acest barbat sa dispara din viata mea, dar in acelasi timp vreau ca fetita mea sa nu fie afectata de lipsa lui. Stiu ca acest lucru nu este posibil in totalitate, stiu ca se opteaza pentru a asigura copilului o relatie buna cu fiecare parinte in parte, dar ce pot face in situatia in care eu si cu tatal ei avem o relatie atat de proasta? Si cum sa procedez cand fetita va merge la gradinita? cum pot sa o pregatesc pentru momentul in care va intra in contact cu alti copii "normali"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Loriangi,
cred ca fetita ta are o suferinta (stres) cauzata probabil unei perioade de adaptare la alt mediu. De cand merge la cresa?S-a adaptat acolo bine?Se odihneste suficient?

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

merge din luna septembrie la cresa,dar acolo este destul de cumintica,doar cand vine acasa......incepe jalea.Si aseara a facut la fel era foarte agitata,alerga de colo- colo,cand desena,cand se plimba cu bicicleta,apoi a inceput sa planga pana aproape a dat sa vomite.Noaptea e foarte agitata,se trezeste plange iar daca o intrebi daca o doare ceva ,zice nu ,si adoarme la loc.Am fost cu ea la biserica ,am impartasit-o dar degeaba....
ce ma invatati sa fac?
astept raspuns.

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirciulix spune:

buna! am si eu o problema si tare as aprecia niste sfaturi din partea unei persoane competente. am o fetita de 11 luni si o saptamana care refuza sa stea cu alcineva decat cu mine sau cu tatal ei. ba chiar si la taica-sau mai face unele figuri, ma cauta prin casa si maraie pana ce ma intorc. presupun ca e vorba de o forma de anxietate de separare care se manifesta mai pregnant decat la alti copii de varsta ei. cu titlu de exemplu, saptamana trecuta am lasat-o cu bunica ei (mama sotului) si am plecat la teatru. dupa 2 ore a sunat telefonul, era soacra-mea care ne ruga sa ne intoarcem, pt ca de o ora si ceva nu reusea sa o potoleasca din plans. am auzit-o si eu, plangea cu sughituri, parca nu mai respira bine. bineinteles ca am plecat in mijlocul piesei si am venit intr-un suflet acasa. cand am intrat (soacra-mea reusise sa o adoarma pe picioare, leganata, fara sa fi mancat insa ceva) a inceput iar sa planga cand ne-a vazut, parca ne certa, apoi parca nu se intamplase nimic, radea, a mancat tot cu mine si a mai tras o tura de joaca. mentionez ca a mai stat cu bunica-sa, insa destul de rar. niciodata nu a mai facut asa rau. insa in general refuza sa stea in brate la persoane relativ straine, isi intinde bratele spre mine si plange.
nu stiu ce sa ma fac, nu am nici un fel de libertate de miscare si ma gandesc ca, la un moment dat, va trebui sa incep serviciul. asa ca noi ne-am gandit sa ii luam o bona, iar perioada de adaptare sa incercam sa o prelungim cat mai mult, poate-poate se va obisnui. Karmen, tu ce crezi? ce sfaturi ne dai, atat in general, cat si in ceea ce priveste relationarea cu bona? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

si a mea este la fel ,mai ales cu bunica din partea tatalui,cu toate ca o lasa sa faca ce vrea si n-a certat-o niciodata indiferent de ce a facut.Cu alte persoane mai "maraie "dar nu foarte rau depinde de prima impresie pe care i-a facut-o acea persoana.si la cresa are preferinte printre ingrijitoare..

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirciulix spune:

din pacate, nu prea am reusit sa identificam "persoane preferate", toti sunt tratati in mod egal cu o maraiala - inceput de plans la orice incercare de apropiere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMIRA spune:

Buna ziua , am un baietel de 12 ani , este clasa a cincea la scoala . Problema mea este ca nu stiu cum sa-l determin sa realizeze cat de importanta este scoala pentru dezvoltarea lui ulterioara . Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat daca puteti .

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Camira, ce rezultati iti doresti sa obtii daca il determini sa realizeze cat de importanta este scoala pt dezvoltarea lui ulterioara?



Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Fetelor, va rog, pe mail-ul cu carti, puteti sa puneti si primele capitole din J. Salome?

Mergi la inceput