Procura copil minor- numai la consulat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Ah, am uitat sa adaug si faptul ca nu merge orice fel de procura si aceasta nu are durata nelimitata. Adica pt fiecare calatorie se face procura aparte cu perioada si locul de destinatie pt insotitorul respectiv (procura respectiva nici nu o mai vezi dealtfel pt ca ti-o opreste la vama). Daca e bunic(a) sau alta persoana insotitoare, atunci ambii parinti trebuie sa faca o procura, probabil ca in cazul asta va fi una singura semanata de amandoi. Cred ca la intrarea in Ro nu le va cere nimeni nimic, surpriza neplacuta ramane pt scoaterea copilului din Ro, adica la parasirea teritoriului romanesc. Aceasta lege e aplicabila numai minorilor posesori de pasapoarte romanesti individuale sau daca copilul e trecut in pasaportul unuia sau ambilor parinti. Pt cei cu pasaport strain nu stiu exact care e legea pt ca nu am fost in cauza si nu m-a interesat.

Mami de David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Deci daca copilul calatoreste cu pasaportul lui britanic e OK? Poate bunica-sa sa-l scoata din tara fara probleme? Noi cind ne-am facut pasapoarte britanice nu ne-a intrebat nimeni cum vrem sa calatoreasca copilul, cum spunea cineva din Italia. El oricum are pasaportul lui individual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

quote:
Originally posted by Letitia1

Deci daca copilul calatoreste cu pasaportul lui britanic e OK? Poate bunica-sa sa-l scoata din tara fara probleme? Noi cind ne-am facut pasapoarte britanice nu ne-a intrebat nimeni cum vrem sa calatoreasca copilul, cum spunea cineva din Italia. El oricum are pasaportul lui individual.



pt un minor cetetan britanic tb sa citesti sau sa intrebi la politia de frontiera britanica.... controalele astea sunt facute la frontiera tarii de origine ( in cazul asta copil cetatean roman e controlat la iesirea din romania - nu si la intrare - .. ).
Valabil pt un minor care este si sau numai cetatean roman si care calatoreste cu document romanesc .. dc are dubla cetetenie sau are numai alta cetatenie decit cea romana calatoreste cu documentul tarii sale si deci nu il intreaba nimeni nimic in Ro...

Daca in Marea Britanie nu conteaza aceasta acord dat de parinti atunci cind se face pasaportul o fii din cauza ca nu sunt multi copii "rapiti" de unul dintre parinti fara sa ii dea dreptul celuilalt parinte sa il vada, sa se ocupe de el .. asta e unul dintre motivele pt care in Italia se da consimtamintul at cind un minor primeste pasaport individual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviniaC spune:

Fetelor,

Multumesc de lamuriri. Se pare ca o sa calatorim cu pasaport canadian, ca sa nu avem probleme.
Oricumm imi mai venise in minte o intrebare. Acum ca Romania face parte din UE, nu avem cumva granita comuna, adica daca scoti copilul tot in spatiul UE, mai ai inca nevoie de aceasta procura?Inca nu stiu cum se calatoreste acum intre tarile membre. Poate totusi se pastreaza procura pt minor pt a proteja copiii romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ana, problema asta am avut-o si eu anul trecut in feb cand am fost acasa cu Mihnea care are pasaport separat, facut special pentru a calatori cu unul din parinti fara a fi nevoie de alte acte.Din nefericire, legea a fost data inainte cu cateva zile de a pleca eu din Ro, astfel incat am fost intoarsa de la aeroport si nevoita sa-mi aman zborul, lucru care m-a costat, binenteles.
Sotul a fost la consulat si mi-a trimis procura prin paravion urgent pentru ca trebuia sa o am in original.Pe noi ne-a costat procura 68 cad la vremea respectiva.
Bafta multa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

"Nu va spun ce circ am facut acolo, dar fara rezultat, cica mie imi dadeau drumul sa trec, dar copilul sa-l las. Evident fiul meu are pasaport ro, pt ca e cetatean roman cu rezidenta in strainatate si atat. Mi s-a reprosat ca nu m-am informat, ca s-a dat la TV, in monitorul oficial, etc...dar la intrarea in tara, la vama, oare de ce nimeni nu m-a informat"


haios, acelasi lucru mi s-a reprosat si mie, ca nu urmaresc stirile la TV, chiar daca eu spusesem ca venisem in tara la un deces.nu mai spun ca am fost amenintata ca voi fi scoasa cu forta din aeroport daca nu vreau sa plec de buna voie, eu fiind postata in fata ghiseului sefului de tura incercand sa-i explic de fapt problema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


fetelor, multumesc pentru raspunsuri

e clar ca am sa fac pacatosenia aia de procura, ca n-am de ales, sotul meu oricum m-ar lua pe sus numai sa stie ca nu va avea acasa dezbateri cu autoritatile romanesti. oricum e stresat ca pentru e prima vizita in Romania, dupa patru ani.


sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Roxana, acum am vazut intrebarea despre pasaport!
Da, noi ne-am facut pasapoartele anul trecut, cred ca in aprilie le-am primit, imediat dupa ce s-a schimbat legea, si sint valabile 10 ani de la data emiterii. Ale noastre, ale adultilor. Pasaportul lui Radu e valabil doar trei ani, ca e minor. (Nu le-am prelungit pe cele vechi, ni s-a spus ca nu se poate ca nu mai corespund ca format si informatie!)
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Merci, Simonna!

Inca o intrebare tot ref la pasapoarte: pana sa va vina cele noi, le-ati putut folosi pe cele vechi? Noi avem viza SUA in pasapoartele de acum si asta ma interesa.

O zi buna,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Draga Cristamultumesc mult ca m-ai luminat. O sa intreb la politia britanica de frontiera daca au vre-o pretentie de la mine. Aici pasaportul se face prin corespondenta, am trimis actele prin posta, am primit pasapoartele prin posta, deci nu am vazut pe nimeni la fata si nu ne-a intrebat nimeni nimic.Sint si aici destule cazuri de rapiri de copii de catre unul dintre parinti dar poate nu asa multe ca in alte parti. Insa o lege o fi dar n-o stiu eu. Multumesc inca o data pentru lamuriri.

Mergi la inceput