Botez in Post - se poate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna!

cum se procedeaza cu molifta?
noi ne-am mutat recent in alta zona a orasului si tinem acum de alta biserica...eu am voie sa merg sa vb cu preotul sa-mi faca molifta ? nu am facut-o inca si vreau sa botez fetita
merci
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu conteaza la ce biserica mergi, poti merge oriunde chiar daca nu apartii de zona.

Da, poti merge doar ca nu intri in biserica. Rogi pe cineva sa cheme preotul afara si sa-ti faca molifta. De obicei se face in pridvor si apoi poti intra in biserica. Sau: rogi un preot sa vina acasa. Poti lua si copilasii cu tine(ti-am vazut si alte postari). Am tinut fetita in brate in timpul moliftei(era botezata, de acelasi preot) de la 40 de zile(asa a spus preotul desi o putem lasa la sot) iar apoi el a mers sa o inchine la icoane.

Nu stiu cate zile ai de la nastere dar pe cea de pana la 8 zile sigur o ai facuta. Daca sunt 40 de zile poti sa o faci cu cateva minute(dureaza aprox. 10 minute) inainte de botez, la aceeasi biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Buna,

Hop si eu: Botezul poti sa-l faci in post, mai putin distractia. Daca botezi pana la 40 de zile de la nasterea bb, nu poti sa intri in Biserica. Abia dupa 40 de zile poti sa intri in Biserica, cand inainte de inceperea Botezului ti se face tie o slujba, molifta cred ca se cheama.
Dar sunt foarte multe fam care decid sa-si boteze copilul in post, iar dupa trecerea postului sa faca petreacerea.
Dorsilia: depinde de fiecare biserica in parte! Poti sa botezi copilul la ce biserica vrei. Acolo iti va spune preotul ce si cum!

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi am facut botezul in postul sf.petru si pavel, ca numai atunci a putut veni in tara nasa (prietena mea cea mai buna). preotul ne-a spus ca ar fi mai bine sa nu fie post, dar ca asta este, nu-i problema, ne-a sugerat sa mancam de post dar... am calcat pe bec. dealtfel, cu exceptia bunicelor lui serban noi ceilalti nu tinem post niciodata. asta a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisicar spune:

si eu am fost nasica de bebe pe 4 martie si preotul chiar a amintit la sfarsitul slujbei ca botezul se poate face chiar si in post.
din cate stiu eu, poti sa botez bebe-ul la cate luni vrei (nu mai putin de 40zile, decat in cazuri extreme-doamne fereste), dar, citez din nou preotul, "cu cat este mai micut cu atat mai bine pt ca este mult mai cuminte in timpul botezului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellyaiello spune:

buna la toti eu numai inteleg nimic cu botezul si cu molifta eu ce trebuie sa fac sunt in italia am un baiat de 4 luni si nu lam botezat inca si nu miam facut nici molifta ce se intimpla?biserica ortodoxa e departe de mine si nu am cum sa ma duc.aici botezul il faci cind vrei si la un an.eu am perdut ritmul nostru ca aici sunt toti catolici e nu am incotro trebuie sa fac cum zice ei si cu toate ca as vrea sa fac cum e la noi....ce pot sa fac


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Elly: se mai poate chema preotul acasa pt. molifta si botez(sa faci botezul acasa, preotul aduce cristelnita si celelalte necesare). Nu ai aceasta posibilitate? contra cost bineanteles. Roaga pe cineva sa vb. cu preotul de la biserica ortodoxa. Nu cred ca refuza sa te ajute.
Molifta tb. facuta pana la 8 zile si la 40 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellyaiello spune:

ciao nu ca nu am posibiltate problema e ca nu am cum sa ma duc sal chem pe preot ca barbatul meu nu vrea sa ma duca spune ca sunt sochete lucrurile astea eu as vrea sal botez in biserica ortodoxa dar nu vrea.eu stau doar cu baiatul si cu sotul si el e la servici de dimineata pina seara nu am cum sa ma duc eu.si nu stiu cum sa fac...

mii de multumiriiiiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Alta idee atunci: sa obtii nr. de tel. de la biserica - daca exista post telefonic. Apoi vb. cu preotul. Nu ai nicio prietena sau o vecina care sa te ajute? Sa mearga, sa vb. cu preotul si sa-i ceara nr. de tel(mobilul).

Dar cred ca alta e problema: sotul tau - spui ca nu vrea botezul ortodox. Cu el tb. sa discuti si sa-l convingi. Apoi totul o sa fie mai usor.

Dumnezeu sa te ajute si sa botezi puiul mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Referitor la botezul in post...preotul meu de la Biserica Capra mi-a comunicat ca:
- se poate efectua slujba botezului in post
- se poate face petrecerea si dansul in post pentru ca botezul este o mare bucurie si pentru Dzeu dar si pentru oameni
- dar ca meniul trebuie sa fie de post
De aceea multi aleg sa nu faca botezul in post pentru ca la restaurante mancarea de post nu e atat de buna la invitati ca cea normala.

Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput