Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

se poate intrerupe sarcina la 26 de saptamani???

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

Ina869
cu pufoasa si pufosel

Canada
Bucuresti

2058 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 19/01/2007 :  23:25:33 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Ina869 un Mesaj Privat

se poate intrerupe sarcina la 26 de saptamani???

Dragelor,

Verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat, cu probleme majore de sanatate.

De cand a aflat vestea a mers pe la cele mai bune clinici de aici la echografii,in speranta ca rezultatele vor fi altele, dar nu a fost asa din pacate;doctorii au dat verdictul: copilul va fi handicapat, nu este nici o indoiala.

Dupa nopti nedormite, framantari si multe lacrimi varsate au luat decizia sa intrerupa sarcina dar aici nimeni nu se baga in asa ceva si au hotarit sa ia primul avion catre Romania.

Cunoasteti vreun doctor in Bucuresti care rezolva astfel de cazuri?
Ea are 32 de ani si 26 saptamani de sarcina.

Multumesc anticipat.
Ina

What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning.
I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Ina869 on 20/01/2007 04:58:35

monalac
cea mai fericita mamica

Andorra
3281 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 19/01/2007 :  23:44:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monalac un Mesaj Privat
imi pare rau pt ce i se intampla fetei respective...eu stiu ca in astfel de cazuri se face o mica cezariana si se scoate copilul...am impresia ca e legala toata chestia asta,daca s a constatat ca fatul nu e viabil.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Cricor
Cricor
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator 1 Iunie 2010Donator  Sange
 Romania,
2049 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  00:37:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cricor un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de Ina869

Dragelor,

Am aflat ca verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat.

De cand a aflat vestea a mers pe la cele mai bune clinici de aici la echografii,in speranta ca rezultatele vor fi altele, dar nu a fost asa din pacate;doctorii au dat verdictul: copilul va fi handicapat, nu este nici o indoiala.

Dupa nopti nedormite, framantari si multe lacrimi varsate au luat decizia sa intrerupa sarcina dar aici nimeni nu se baga in asa ceva si au hotarit sa ia primul avion catre Romania.

Multumesc anticipat.
Ina

I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

Ina, din cate stiu eu se poate. Intre 21 si 24 sapt se face la Mount Sinai, dupa 24 exista niste clinici in USA unde sunt trimise pacientele din Canada. Ca sa ajunga in reteaua asta ii trebuie recomandare / trimitere de la genetician de aici.

Corina
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
adriana
adriana
1+1= 3

Donator desprecopii.com
 USA, Nevada
2616 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  01:59:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adriana Adauga semn de carte la raspuns Trimite adriana un Mesaj Privat
Draga mea, iarta-ma dar mi se pare crunt ce vor ei sa faca.

Copilul este viabil, daca nu are afectiuni majore

Sper sa gaseasca puterea sa se impace cu verdictul doctorilor.

Ina869
cu pufoasa si pufosel

Canada, Bucuresti
2058 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  04:31:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ina869 un Mesaj Privat
Cricor, li s-a spus despre spitalele din State ( au sunat la Mount Sinai, la spitalele din Hamilton si London).
Din cate stiu eu, spitalele din State sint foarte costisitoare si nu stiu daca isi pot permite sa mearga pina acolo.

Adriana, copilul are multiple pete pe creier, probleme respiratorii,are o gaura in inima + alte probleme.
Daca va supravietui dupa ce se va naste, va fi pentru cateva luni maxim cativa ani, asa au afirmat doctorii.

I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

Siminaf
Siminaf
Mamica de pisoi si pisica

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 USA
5399 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  09:02:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSiminaf Adauga semn de carte la raspuns Trimite Siminaf un Mesaj Privat
Asa-zisele pete pe creier pot disparea. Am avut colege care au avut acest "semn" ecografic iar copii lor sint absolut sanatosi. Imi pare rau ca nu am ami tinut legatura dupa ce am plecat din Romania, ca cel putin fetita uneia dintre ele era o dulceataaaaa........

Iar defectele septale cardiace se rezolva frumos prin interventii chirurgicale (uneori doar una) de la o virsta foarte frageda. Si copilul poate ajunge un adulte sanatos, doar cu mici restrictii.

Dar poate ca nu stiu exact diagnosticul, deci nu pot baga mina in foc ca asa va fi si la ei. Oricum, "petele" de pe creier din viata intrauterina au fost fara urmari la mai multe persoane pe care le-am cunoscut chiar eu. Nu mai vorbesc de alti pacienti pe care eu nu-i cunosc, nefiind in specialitatile respective.

De un lucru pot fi sigura: eu nu as fi putut lua o asemenea hotarire in cazul meu. Multumesc lui Dumnezeu ca nu ne-a incercat cu asa ceva totusi. Dar indiferent cum ar fi copilul/copiii, sint copiii mei!

Multa sanatate si multa putere mamicii respective!
mexxa
mexxa
Mamica de ingeras lupator

Romania,
2266 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  09:13:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimexxa Adauga semn de carte la raspuns Trimite mexxa un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de Ina869

Dragelor,

Verisoarei unei prietene i s-a spus ca va avea un copil handicapat, cu probleme majore de sanatate.

Multumesc anticipat.
Ina

I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

da se poate face..si eu am avut un caz intre prieteni unde copilul era malformat si i sa indus nasterea...apoi copilul a fost trimis la laborator pt a fi depistae cauzele anomaliilor....copilul suferea de sindromul Edwards....

Multa putere verisoarei tale...si daca vrei mai multe detalii despre procedura da un PM.

Ina869
cu pufoasa si pufosel

Canada, Bucuresti
2058 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  14:31:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ina869 un Mesaj Privat
Simina, din cate stiu doctorii i-au spus ca are o grava malformatie ( este vorba de mai multi doctori).
Si eu m-as bucura sa poata tine copilul, dar am inteles ca situatia ei este foarte disperata.

Mexxa ma intereseaza unde poate merge sa faca intrerupere de sarcina. daca stii.
Este vorba despre verisoara unei prietene, nu cunosc persoana in cauza, vreau doar s-o ajut cu cat mai multe informatii.

multumesc,

I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

aiska
membru junior

Finland, aproape de Cercul Polar
802 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  14:34:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aiska un Mesaj Privat
In Finlanda se fac intreruperi doar pina la 23 de saptamini.
Nu stiu de ce in Canada i-au lasat sa astepte 26 pina sa se edifice.

Oricum un copil cu probleme mari de sanatate va fi tratat foarte bine in tarile dezvoltate si adevarul este ca nici o analiza,nici chiar amniocenteza sau ecografia morfologica nu poate garanta nimanui un copil sanatos.

Decizia apartine exclusiv parintilor dar daca medicii le-au oferit informatii de ce nu le-au propus si intreruperea la timp si nu i-au avertizat ca mai tirziu nu se poate face in Canada?

Sabina 38+
mamica lui Aleksi Joel

Ina869
cu pufoasa si pufosel

Canada, Bucuresti
2058 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  15:18:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ina869 un Mesaj Privat
Aiska, medicul ei de familie nu a trimis-o la nici un test, nici o analiza, pe motiv ca "este tanara" si nu are nevoie.
Ea a cerut o echografie fiindca a vrut sa afle sexul copilului si asa a aflat vestea.

I choose to make it so.

Rachel(Nov.23,2005)& Ina

Androix
Read my lips!!!

Romania, bucurestiBUCURESTI
9023 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 20/01/2007 :  15:54:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Androix Adauga semn de carte la raspuns Trimite Androix un Mesaj Privat
Dar nu sti ce anume are? Doar dintr-o ecografie a vazut sau a mai facut si alte analize? Parerea mea este sa epuizeze toate metodele de a afla cu certitudine inainte de a lua decizia finala. Eu asa as face.
Cum mah sa n-o trimita la teste ca e tanara la 32 de ani? Aici se recomanda toate analizele posibile si imposibile daca e prima sarcina si gravida are peste 30 de ani.

Domane ajuta!

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com