Probleme cu BCR

Probleme cu BCR | Autor: AngeliquedeS

Link direct la acest mesaj

Sunt extrem de furioasa si trebuie sa scriu aici pentru a vedea daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare. va dau toate datele ca sa intelegeti exact despre ce este vorba.

In luna octombrie 2004 am contractat prin firma Altex Constanta un imprumut BCR in vederea achizitionarii unor produse electrocasnice
Incepand cu data de 12.11.2004 - momentul achitarii primei rate - si pana la 16.10.2006 - data lichidarii creditului, am alimentat lunar contul catre BCR, conform graficului de rambursare, dovada stand chitantele lunare, pe care din fericire le-am pastrat.

La inceputul anului 2006 mi se comunica telefonic de catre o doamna de la BCR Constanta ca figurez pe lista datornicilor institutiei cu doua luni de neplata a creditului. In ziua imediat urmatoare ma deplasez la sediul BCR cu chitantele care atesta plata lunara a datoriei. Dupa verificarea acestora, mi se dau asigurari ca nu mai este nici o problema si ca totul ar fi fost o regretabila eroare, datorata sistemului informatic al BCR, unde s-ar fi omis a se vira sumele achitate in contul de credit.

In data de 16.10.2006 am stins creditul la BCR Constanta, achitand in avans sumele ramase de plata.

In ziua de 16.01.2007, la CEC Constanta, unde solicitam acordarea unui credit de nevoi personale, mi se aduce la cunostinta de catre consiliera de credit, ca figurez pe lista datornicilor cu doua rate neachitate la BCR, respectiv exact cele doua rate de care am facut vorbire mai sus.

A doua zi, 17.01.2006, am contactat-o telefonic pe aceeasi doamna de la BCR, in vederea rezolvarii problemei, eventual prin emiterea unui document care sa ateste cele relatate mai sus. Angajata BCR a afirmat ca este imposibil sa mai fiu scoasa timp de 7 ani de pe lista datornicilor, singura solutie fiind contractarea unui imprumut de nevoi personale la BCR, intrucat, citez, "noi stim care este situatia dv. si nu vor fi probleme". Si ca este si vina mea ca s-a ajuns aici... "DE CE?" am intrebat stupefiata. Si raspunsul m-a dat pe spate: "Ca nu ati verificat dupa fiecare plata daca banii au intrat in cont sau nu" Am crezut ca explodez si i-am spus "Doamna, sa spunem ca eu sunt un om simplu de pe strada. Eu stiu ca o rata se achita asa: merg la banca, dau banii la ghiseu, primesc chitanta si gata, am platit rata. Cum adica sa verific daca au intrat banii in cont?" Cica trebuia ca dupa fiecare plata sa cer in scris la registratura sa mi se raspunda in scris.

Am simtit ca explodez. Si faza ca la ei nu va fi problema sa mi se dea alt imprumut m-a tampit de cap si mai mult. Adica eu 7 ani nu voi putea lua imprumut decat de la BCR. Ce trebuie sa inteleg din asta? Este o noua modalitate a BCR de a-si atrage clienti? pentru ca altfel nu mai poti lua credit din alta parte ca figurezi ca datornic?

Oricum sunt hotarata sa merg pana in panzele albe, lucrez in administratie asa ca cunosc toate hatzisurile hartzoagelor si toate modalitatile de atac si sunt hotarata sa merg pana in Instanta daca este cazul. Si nu, nu vreau sa iau alt credit de la BCR, ca sa nu am parte de alte surprize de acest gen. Pana acum am facut o adresa pe mail la BCR Bucuresti, de unde mi s-a trimis raspuns automat ca in 24 de ore voi primi raspuns, lucru care nu s-a intamplat, si am mai lasat o adresa si la Registratura BCR Constanta si nu ma voi lasa sa stiu ca mor cu ei de gat!!!

Am fost cam incoerenta, va rog sa ma scuzati. Astept pareri, va rog, daca v-ati confruntat cu asa ceva si ce ati facut.


Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Angelique multe nereguli se intampla cu bancile din RO.Imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar daca ai dovada ca ai platit la timp cred ca se va rezolva.

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Mda..unele banci asa mai fac...pentru a te face client "fidel"...ca dupa aia doar la ei mai poti lua credite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Pai pe mine tocmai asta ma revolta. Daca ei, cei de la BCR sunt de acord sa imi dea credit in continuare fara probleme, inseamna ca le convine sa ma aiba de client pentru ca sunt bun platnic. Atunci de ce ma baga pe lista datornicilor si nu ma mai scot de acolo? Ei CHIAR CRED ca eu as fi atat de proasta incat sa mai iau un credit de la ei in aceste circumstante? Nu nenica, sa nu se puna cu nebuna ca si-au gasit nasul!

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Pai pe mine tocmai asta ma revolta. Daca ei, cei de la BCR sunt de acord sa imi dea credit in continuare fara probleme, inseamna ca le convine sa ma aiba de client pentru ca sunt bun platnic. Atunci de ce ma baga pe lista datornicilor si nu ma mai scot de acolo?

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...





Am vrea noi....La urmatorul credit (sau refinantare...) pe care dragutza BCR ti-l va acorda , te va "taxa" din start!!!
Adica, iti acorda creditul dar,...dobanda va fii mult mai mare . Ramane sa aleaga ei cat va fii...Si daca intrebi "de ceee ????" iti baga sub nas un grafic prin care demonstreaza super frumos ca esti rau platnic....cu toate ca nu este vina ta....
Am avut si eu aceeasi problema cu BCR-ul cah...si nu am rezolvat nimic.
Ramane sa fac reclamatie la OPC. Poate rezolv problema.

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Angelique, problemele mele cu BCR-ul sunt copilarii pe langa ce ti-au facut tie - mie mi-au modificat dobanda fara sa ma anunte, ca apoi sa aflu ca ei n-au nici o obligatie sa ma instiinteze asta, ca trebuie sa sun eu lunar la ei sa vad daca cumva mi s-a modificat rata; norocul meu a fost ca achitam in plus cativa euro mereu (ca normal, n-aveau marunt sa dea rest!) si n-am ajuns in CRB. Oricum, atitudinea persoanelor de la ghisee, lasa de dorit.

Insa despre Altex (sper sa nu confund) am auzit niste magarii de-ti vine s-o iei la fuga. O cunostinta avea un credit mic pentru ceva electrocasnice, a intarziat o luna cu rata si NU I-AU MAI DAT VOIE SA O PLATEASCA. Cica in contract se specifica expres ca in cazul in care ai ratat o rata, aia ramane restanta pana la final de contract. Ceva de genul, ai 100 RON restanta, si luna urmatoare platesti 200. Ei in loc sa-ti ia rata veche si rata curenta in calcul, iti iau rata curenta si pe urmatoarea, cea din urma ramane restanta pana la final de contract, si platesti penalizari la ea tot contractul. Iar daca vrei sa inchizi anticipat creditul nu-ti fac nici o reducere de dobanda, absolut nimic. Asa ca doamne fereste sa uiti sa platesti o rata la timp, ca nici draq nu te mai scoate din CRB, si asta pana la finalul contractului de credit (sau il platesti anticipat, dar fara nici un fel de reducere!!!). Si sunt acoperiti, pentru ca ai semnat contract cu ei in care se precizeaza ordinea de stingere a datoriilor!

Asa ca mare atentie ce semnati.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Angelique, eu lucrez intr-o banca asa ca stiu cate ceva din chitibusurile legate de credite.
Uite ce te sfatuiesc: fa o cerere scrisa catre sucursala unde ai tu creditul sa fii scoasa din biroul de credite/CRB atasand in spate copii dupa chitante si explicand ce s-a intamplat. Aceea cerere o depui la registratura si insisti sa primesti o copie cu numarul lor de intrare. Daca in 30 zile nu primesti nici un raspuns, trimiti copia la Centrala lor din Bucuresti(datele de fax, posta, se pot afla usor) si insisti pentru un raspuns scris. Daca nu primesti nimik in cateva zile faci reclamatie la Oficiul de Protectie a Consumatorului. Iti garantez ca se va rezolva! Eventual, in momentul in care trimiti copia la Centrala, incerci sa vorbesti si cu cineva la tel de la serviciul de urmarire/rambursari credite persoane fizice si sa le spui ca ai sa faci reclamatie la OPC.
Mult succes!

Danutz, mamica de bebic Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mai oameni buni, deci nu sunt singura care are probleme cu BCR/ul.

Copilutzu, am o veste proasta, nu poti reclama o banca la OPC, bancile nu intra sub incidenta OPC, ei nu au autoritatea sa verifice si sa traga la raspundere bancile. Deci sunt la mana lor.

Ce e mai rau e ca am aflat in seara asta ca nu pot obtine imprumutul la CEC pana nu ma scot ei de pe lista datornicilor. Luni merg peste director si pe urma direct in judecata.

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Danutza, deja am urmat pasii pe care ma sfatuiesti sa ii fac, esti o scumpa. Am facut petitie si la sediul central pe e/mail, la care am primit insa raspuns sa ma adresez pe plan local si imi multumesc ca am apelat la ei si pe plan local am obtinut numar de inregistrare dar luni nu mai stau si ma duc la director, trebuie urgent sa obtin celalalt credit.

Dar cum ramane cu OPC-ul, eu am aflat dupa cum am scris si mai sus, ca nu are autoritate asupra bancilor, nu e adevarat?

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

oficiul de protectie a consumatorilor raspunde de toti consumatorii, indiferent daca sunt de bunuri sau servicii...deci si bancile intra sub incidenta lui, fiindca sunt prestatoare de servicii...

Danutz, mamica de bebic Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu am ajuns pe lista de datornici pt. 20.000 ROL (ceva diferentza de la cursul valutar de care nu m-a anuntat nimeni).
Si tot asa mi s-a spus... nici o sansa de credite pe urmatorii 7 ani!

Nu ca as mai vrea sa mai iau vreunul, la cite am auzit ca se intimpla...

Ma mir ca nu m-au dat in judecata inca, sa trimita executorii sa-mi ia ceva de 20.000 de lei din casa... doua paini sau ceva...
Sau poate ma trezesc hocus-pocus ca alea 20.000 ROL se fac 20.000 USD maine poimaine. Cine stie.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput