otomastoidita

otomastoidita | Autor: danais

Link direct la acest mesaj

Am mai pus o intrebare despre subiectul asta la Parintii intreaba, si se pare ca nu au mai fost mamici care sa fi trecut prin asta, asa ca il mut aici, poate exista vreun medic care sa ne lamureasca cam la ce trebuie sa ne asteptam dupa aceasta operatie (gen posibilitate recidiva, ce se poate face pentru o vindecare completa, fara sechele de auz, orice informatie de fapt e binevenita). As sterge subiectul de dincolo, dar nu stiu cum, asa ca il copiez aici, cu scuze la moderatori ca am creat doua subiecte pe aceeasi tema:

"Dragi mamici,

Suntem proaspat iesite din spital dupa ce am tras o spaima groaznica cu Denisa mea (4 ani) cu aceasta otomastoidita acuta. De vineri seara era usor ragusita si avea ceva mucisori, a vazut-o ORL-istul,si i-a dat Nurofen si Homeovox. S-a uitat si la urechi si a zis ca e chiar bine la dreapta si mult spre bine la stanga. Ea era sub observatie pentru otita medie seroasa (am operat-o de altfel si de vegetatii in 30 noiembrie) si la fiecare control era din ce in ce mai bine.

Sambata si duminica a fost chiar bine - nu a facut febra, raguseala incepuse sa cedeze, la fel si mucusorii, dar in noaptea dinspre sambata spre duminica a inceput cosmarul - tipa si se vaita de durere de ureche ingrozitor, apoi de durere de cap, febra, a inceput sa verse, sa se agite rau de tot, tot tacamul.

La 7 dimineata eram la spital la Sf. Maria unde a vazut-o Conf. Sarafoleanu si ne-a spus ca are otomastoidita acuta stanga si ca trebuie operata de urgenta, fiind intr-o stare foarte proasta. In jumatate de ora era deja in operatie. Multumesc lui Dumnezeu ca am avut noroc si au operat-o repede, ca din ce citesc pe internet, complicatiile pot fi foarte urate daca se intarzie cu operatia. Dupa operatie si-a revenit bine, i-a scazut febra, a stat mitica de ea cu perfuzie, branula, i-au dat si antibiotic si dexametazona si antialergice si tot felul.

Acum suntem acasa cu tratament, fooooarte speriati si am vrea sa stim daca au mai patit si alte mamici ca noi si cum s-au comportat copiii dupa, au mai avut episoade din astea, si-au revenit complet, au facut ceva tratamente de imunizare sau alte investigatii? Eu sunt socata de cat de repede s-a deteriorat starea ei generala si de cat de rau ii era cand am ajuns la spital, dupa ce duminica seara o culcasem bine mersi, plus ca ea era sub monitorizare continua pentru otita seroasa. Acum mi-e teama ca oricand se poate intampla din nou, asa din senin. Daca mai sunt copii care au avut asa ceva, au ramas cu probleme de auz dupa, ca si de asta imi e frica?

Multumim mult pentru orice raspuns si scuze daca am fost incoerenta, dar sunt dupa 4 nopti nedormite si foarte stresata de povestea asta."

Daniela si Denisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Buna

Am vazut ceea ce ai scris...si eu am avut probleme cu Sebastian .Mi-a luat un microb din sala de operatie unde i se facuse o paracenteza(punctie) pt ca avea o otita simpla... care a dezvoltat o otita seroasa puternica care a dus la operatie.
El are 3 luni si jumate de la operatie...insa verdictul este cam urat....nhu aude cu urechea operata.I sa pus aerator transtimpanic la urechea dreapta,pentru a nu o afecta si luni i se va pune si la urechea stanga(cea operata) in speranta ca va putea fi drenat puroiul care se acumuleaza si sa de-a drumu la auz.

Insa mi sa explicat ca otomastoidita este ca carie la masea...care curatata...poate oricand aparea.

Sa ma tii la curent u evolutia fetei..sunt curioasa, si daca mai ai intrebari o sa iti raspund cu placere.

Multa sanatate.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput