Diabet zaharat la copii (3)

Diabet zaharat la copii (3) | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

Din pacate, cap. 1 s-a pierdut. Nu e de gasit niciunde.
cap. 2

Daca sunteti de acord, putem face o lista cu micutii dulcinei, cu data la care s-au nascut si de cand au diabet. Astept acordul vostru pentru asta.

Cristina este bine, ceea ce se vede si pe ea. Este plina de energie, a mai luat si in greutate, are 17 kg(fata de 15kg, in toamna). Ii merge bine, rareori venind cu o glicemie mai ridicata sau prea scazuta. Si-a reluat activitatea la gradinita, desi cu greu, ca i s-a parut prea scurta vacanta.
Multumesc pt. urari ! Sanatate si numai bine, va doresc si eu, voua !
Ana, sper ca Alex este mai bine, acum.
Ce a fost cu roaseata de la ochi ?
danielamaria, desi nu este cel mai placut motiv pentru a ne intalni, bine ai venit la povesti cu noi !
Daca medicul diabetolog ii gaseste schema potrivita de tratament cu insulina si regimul alimentar corespunzator, copilului tau si simti ca e bine, ai incredere ca totul va fi bine, se poate trai frumos si cu diabet. Va trebuie un pic de timp si rabdare, sa va obisnuiti cu noua viata, caci e o alta viata, asta e clar.
Pentru copilasul vostru, trebuie sa fiti tari, sa zambiti, sa-i insuflati curaj si increderea ca va fi bine.
Nu-i asa, dragi mamici ?



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielamaria spune:

Azi am reusit sa parcurg cam in viteza topicul si sunt impresionata de puterea tuturor de a infrunta boala.
Am aflat o gramada de lucruri despre care nici nu m-as fi gandit sa intreb doctorul.
Copilul nostru, Claudiu, are 9 ani si jumatate si in noiembrie anul trecut a fost diagnosticat cu diabet.A fost internat la Clinica Paulescu de la Cantacuzino si este ingrijit de o doctora f amabila. Copilul se descurca nesperat de bine cu boala, isi face singur insulina dimineata si la pranz, cand este singur. Stie destul de multe despre boala si face destul de des hipoglicemii.Are 200 HC pe zi si face trei injectii pe zi.Cu glicemiile ne descurcam binisor, adica dimineata 90-120,la pranz mai variaza in functie de ce face la scoala 110-175, iar seara 120-160.Nu si-a masurat niciodata glicemia pe timpul noptii.In curand urmeaza sa faca din nou analize, probabil saptamana viitoare.
Inca nu ne este f clar cum se procura consumabilele pt glucometre, ace de rezerva etc.Pana acum a primit cateva bandelete si cateva ace de la clinica si am mai cumparat noi in plus pt ca nu i-ar fi ajuns.
Pana acum nu am vazut nimic scris despre Glucagon. As vrea sa stiu cum se administreaza si in ce situatii. Cand a avut hipoglicemie (de obicei simte si spune imediat),a luat putin cola sau a mancat mar sau un alt fruct (asa i-a recomandat doctora).
De asemenea, mai suntem interesati de tabara de la Buzias.Am dori sa mergem acolo la vara.
Va doresc tuturor, mari si micuti,multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

nina, sanatate multa micutei Cristina si pupici multi de la noi!
am vazut pozele de la ziua ei si e din ce in ce mai frumoasa!




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna ziua dragi mamici si pitici.
Noi am fost ieri la Bucuresti, facut analize, luat insulina si teste de glicemie. hemoglobina a iesit 8,3, a mai scazut fata de ultima 8,7). Dr a zis ca este ok, scade si asta este un semn buna, s-a uitat pe profil si a zis ca la cate pb am avut in ultima luna, pneumonie si tratamente cu antibiotic , este super. Singura chestie pe care nu si-o poate explica este ca la ora 10 dimineata , baiatul meu vine cu glicemie mare, in jur de 300. Si atunci a zis sa schimbam schema de tratament. De maine vom face asa:
7.00 dim = 2 ui Novorapid +3 ui Lantus
13.00 = 1,5 Actrapid
19.00 = 2 Actrapid
Sper sa mearga, desi , ie imi este cam teama de acest Novorapid, scade glicemia foarte repede.

Apoi, dupa amiaza ieri am avut programare si la dr. Stanci. La consultat si ne-a dat sa facem niste teste imunologice pentru ca Alex a dezvoltat o bronsita asmatiforma.
Sa vedem de la ce este. Ne-a spus sa scoatem toate jucariile de plus din camera, perne de puf, flori de camera,tot ce poate provoca o alergie .
A mai spus ca tb vazut de la ce este ...sa trataam ca sa nu se agraveze in timp, pt ca se suprapune cu diabetul si il dezechilibreaza. Saptamana viitoare merg cu Alex la MedLife , in Bucuresti sa ii facem IgE total, Imunograma si exudat nazal. Mi-a dat acum , ca tratament, Sinecod (15 picaturi de 3 ori pe zi pentru tuse), Imunobaby (10 picaturi/3 /zi, tip de 4 zile, apoi alte 4 zile pauza si tot asa, pret de o luna), si apa de amre pt nasuc. Am observat aseara cand am ajuns acasa , cum pune mana , sau aatinge cu orice parte a corpului ceva sintetic , zic eu, ex jucariile de plus, in locul respectiv ii apar niste brobonite rosii, gen cele de la urzica.

La oftalmologie nu am mai ajuns ieri cu el, era deja obosit.....tot saptamana viitoare mergem. cred ca roseala de la ochisor si acea scurgere galbuie are legatura tot cu aceste alrgii, nu sunt mereu, apar cand si cand.

Cam asta am facut ieri la Bucuresti. Va pupam si sa auzim numai de bine.
Glicemii Bune!!!!

sper sa rezolvam curand problema.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

S-a confirmat diagnosticul de bronsita asmatiforma. Dr Stanciu, me-a dat tratament cu SINGULAIR, 1 an de zile, cate o pastila masticabila in fiecare seara. Este foarte scump acest medicament, noroc ca il luam gratuit.
Acum dupa tratamentul cu Imunobaby, ii curg mucisori copti si tuseste.
Glicemiile au fost cam mari ieri, in jur de 200. Este in continuare in grasunel, are 16 kg.

Singura chestie imbucuratoare din ultima vreme este ca a inceput sa manance mai bine. Si carne, mezeluri, fructe mai multe, oua.

Fetelor pe unde sunteti, ca nu ati mai dat nici o veste? Ce mai fac copilasii?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Ana, multa sanatate lui Alex!




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Draga Ana, multa sanatate lui Alex!
Da, nu este o veste buna! Dar stiu de la o colega (cu multi ani urma) ca ii dadea fetitei acelasi medicament pentru acelas diagnostic si dupa perioada prescrisa, nu a mai avut probleme deloc.
Acum 6-7 ani - parca - medicamentul era nou iesit, f. scump si considerat f. bun, iar rezultatele pozitive se vedeau pe copil.

Anina, ma bucur ca s-au echilibrat glicemiile si Cristinuca a luat si in greutate, se vede ca ii merge bine.

Multa sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, poate te ajuta link-ul asta: http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/astm_bronsic.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nina, se intampla ceva ciudat cu capitolul 1. Eu am gasit un link la el: http://forum.desprecopii.com/FORUM/topics/58864.htm, dar se incarca intr-o forma neobisnuita, la scurt timp dispare si te trimite in pagina cu "toate forumurile". Cred ca ar trebui raportat lucrul asta la "Probleme tehnice".

Va doresc numai bine voua si copilasilor vostri frumosi si curajosi!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Alex a fost rau de tot aseara, febra mare .....39 , glicemii mari. Cu ajutorul unei prietene care este asistenta medicala pediatra si al unei mamici(membra la noi pe forum) care este farmacista si are baietel bolnav de diabet, am resuit sa trecem cu bine peste noapte. In cursul zilei de azi, duminica , a fost mai bine, febra a facut acum pe seara, dar am rezolvat repede cu Novocalmin picatrui si impachetari.Tusea este foarte productiva , mucisorii la fel copti si asta ii ingreuneaza respiratia. I-am dat mucolitice si vad ca a inceput sa elimine tusea in kk, el nu stie sa scuipe si nici sa sufle nasul ,cu putere. Cred ca toata tarasenia este de la mucii aia care zac acolo si au copt, au infectat.

Sigur va veti intreba dc am stat acasa cu el. La noi in oras nu am unde sa merg cu el, cel putin la urgenta numai calc de 2 ani , de cand s-a imbolnavit de diabet si dr imi spuneau numai prostii, numai de diabet nu.

Maine mergem la dr de familie , si marti, cred ca mai facem o vizita dr. Stanciu , la Bucuresti.

Problema este acum la glicemii....mari, in jur de 300 , am crescut toate 3 dozele de actrapid cu 0, 5 ui , insa degeaba , nu cedeaza...

De maine cresc cu 1 unitate. Voi ce ziceti, din experineta proprie? Sa fie oare nevoie sa umblu si la Lantus??? Mai astept pareri de la voi.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Da, Ana, sunt sigura ca trebuie si Lantusul marit. Uita-te cum vine cu glicemia la 3 noaptea si la 7 dimineata. Daca a crescut cu 100 mg de la 3 la 7, sigur trebuie ridicata 1 u.i. de Lantus.

P.S. Fetelor am creat un subiect nou la discutii generale:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93216

Mergi la inceput