Naturiste si homeopate (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

La mine z 24 se trasforma in z 1. Am luat cateva zile la inceput maca si Vitex fruit impreuna dar apoi am renuntat la maca si am luat numai vitex fruit. Vreau sa va spun ca am simtit o jena la ovare la o ora dupa ce luam pastila si cred ca se lucra ceva acolo. Ma gandesc ca poate scap de chistul ala hematic cu vitex.
CM-ul meu e de 28-29 de zile si sa inteleg ca mi-a venit mai devreme pt ca e progestativ vitexul? O fi asta cauza?
Voi ce simptome ati mai avut de la vitex?


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

miki, nu cred ca e asta cauza pt. ca, tocmai, menstra venea daca scadea brusc progesteronul ori tu nu ai intrerupt vitexul, prin urmare, nu cred ca are legatura cu el; cine mai stie de ce!
denisa, bafta la examene! cu ingrasatul de la maca nu e o regula ... cam jumi-juma spune statistica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mami eu credeam ca e invers. Sunea o fata pe aici ca ea at cand ia extract de muguri de zmeur ii vine CM . Stiu ca ac extract e progestativ.
Avalon tu ce zici?

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

ce-i drept ca si mie mi s-a intamplat in timp ce luam utrogestan sa vina M., nu neaparat dupa cele 5 sau 10 zile ...
prin urmare, rationamentul meu nu se verifica intocmai dar parca asa e logic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mami ca-mi spusasi acum de utrogestan imi adusai aminte ca in amenoree se recomanda ca sa vina CM-ul.
Un alt simptom care uitai sa vi-l spun este ca m-au durut sanii vreo 10 zile inainte de a veni ciclul si au mai si crescut un pic. Pe mine nu m-au mai durut de cand aveam 18 ani . Ceva se intampla cu mine. Poate intineresc


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu, Miki, ciclul nu a venit mai devreme din cauza vitexului sigur. In primul rand ca nu e atat de puternic progesteronic ca utrogestanul, si apoi progesteronul luat pt amenoree declanseaza menstruatia dupa 3-5 zile de la intreruperea lui. Sunt alte motive, poate factorii climaterici sau se spune ca durata ciclului mai mica de 25 zile indica ciclu anovulator... nu stiu ce sa-ti spun, ai facut teste de ovulatie luna asta? Sau ai mai luat si altceva in afara de vitex?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon nu am facut nici un test de ovulatie pt ca nu am de ce . In viata mea nu am facut ac teste si nici de sarcina. Am intrerupt maca pe care o luam de 3 sau 4 luni. Am mai luat vre-o 3 sau 4 zile vit e . Eu cred ca e de la vitex pt ca ac simptome nu le-am mai avut pana acum. Cred ca se regleaza ceva pe acolo. Recunosc ca nu pteam sa iau de 3 ori pe zi cate una si luam o data pe zi toate pastilele dupa ce mancam. Doza mare la 24 de ore. O fi asta cauza poate. De 3 zile iau de 3 ori pe zi cate una.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

miki, or fi ele naturiste dar toate 3 odata ? nu e bine

denisa, mi-am adus aminte ca parul mai cade si de la dereglari ale tiroidei desi la tine precis este de la matreata aia care la randul ei cine stie ce cauze are ...;
ti-ai facut vreodata analiza TSH?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

dj_mama numai stiu exact daca am facut , ca nu-s acasa sa ma uit peste analize.M-am gandit si eu sa n-am probleme cu tiroida.Cert e ca sigur e dereglare hormonala si cand voi avea vreme o sa merg din nou la analize.Omega 3 la ce e bun si se gaseste la naturisti?
Apropo de la ce iti vine nickul ca mi s-a parut interesant.Daca tot mi-ai zis Denisa imi spui cum te numesti?Ma simt mai bine cand spun omului pe nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

omega 3, imunitate, colesterol marit, ... pt mai multe ... poti sa afli de pe google - scuze ca nu ma-ntind
nick-ul mi-a venit de la o idee ; n-am nici o legatura cu si mai sunt si baba (la propriu) dar ceea ce este sigur este ca sunt mama ... si m-am gandit asa ... ca dj-ul da tonul printre mame

numele nu-l spun ca ar rade de mine "prietenii mei academicienii" ca mai stau pe forumuri la varsta asta;
acu, sa nu ma-ntrebi ce varsta am ca pe urma sa-mi vorbesti cu dvs.

Mergi la inceput