Scoala nr.79 -stie cineva?

Scoala nr.79 -stie cineva? | Autor: alias

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa inscriu copil la scoala si nu stiu unde.
Stie cineva ceva despre scoala 79?


alias

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

http://www.adevarulonline.ro/2002-10-03/Invatamant/mec-ameninta-ziarul-adevarul-cu-retragerea-acreditarii_23187.html

E cumva cea de langa IOR? Daca e aia, acolo am facut eu clasele 1-4 (adresa n-o mai stiu). Dar nu cred ca amintirile mele de atunci mai pot servi la ceva, era evident pe vremea lui ceasca.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns birma spune:

este super scoala (sc Liceului Creanga). Am auzit ca au si after school dar cica e 30 ron /zi Din pacate se intra foarte greu daca nu ai domiciliul in zona arondata scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Multumesc .

Inca stau si ma gindesc daca sa-l dau la scoala particulara sau sa
intru in circul asta cu meditatii , cu cadouri pentru doamne s.a.m.d.
Tare as avea nevoie de un sfat.
Am senzatia ca viitorul copilului depinde de hotarirea pe care o iau eu acum .
Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu am facut liceul Creanga dar nu scoala generala lipita de el. Tot ce pot sa-ti spun e ca colegele mele care facusera scoala aia aveau niste aere si niste fite...

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Hi!Hi! Ellej - ce promotie esti?? Poate am fost colege?!

Subscriu parerii lui Ellej!..Pe vremea mea (!!!:) se intra in "79" cu super-pile...Acum multi-multi ani (vreo 10-15..:), era "cotata" ca fiind o scoala f. buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Daca vrei sa iti faci o idee despre performantele scolii uite aici poti verifica cu ce note a terminat ultima generatie de clasa a VIII a testele nationale

http://admitere.edu.ro/2006/advSearch/

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Mama_lui_alex, am terminat in '95. Eram la clasa dnei Calin, de engleza (profil engleza-franceza). Tu?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

[quote]Originally posted by ellej

Eu am facut liceul Creanga dar nu scoala generala lipita de el. Tot ce pot sa-ti spun e ca colegele mele care facusera scoala aia aveau niste aere si niste fite...

Da asa e... fitze la greu... Eu am facut clasa a VII-VIII la Sc. 79... am fost promotia 1993, deci cei care erau din clasa 1 au inceput prin 1985... scoala era cu circuit inchis, inainte de revoluit, pe urma s-a mai deschis usor cercul dar tot cu pile era... imi aduc aminte ca mi-a fost greu sa ma obisnuiesc (pana in clasa a VII-a am fost la scoala din cartier unde eram premianta)... in plus nu intelegeam de ce X sau Y au note mai bune decat mine desi nu mi se pareau ca le merita... am aflat apoi ca faceau meditatii cu profesorii... In '93 inca nu era incetatenit sistemul asta dar la Sc.79 deja functiona... iar profesorii asteptau de fiecare data. Totusi imi aduc aminte cu drag de un prof. de fizica (asta ca sa intelegeti ca sunt oameni si oameni peste tot). la putin timp dupa ce m-am mutat la scoala 79 am facut hepatita A si am fost nevoita sa lipsesc o perioada de la scoala... Prof. asta a sunat-o pe mama sa se intereseze de mine, si cand starea mea a fost mai buna a venit acasa sa ma ajute sa recuperez... nu a vrut sa primeasca nimic... A venit din dorinta de a ajuta un elev care pierduse materia din cauza unei boli...
Revenind la mesajul tau... imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Eu am vrut sa dau la orice alt liceu (am facut Lazarul) dar nu la Creanga, din cauza fitzelor... asa era pe vremea aia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Noi suntem in clasa I la 79 si, culmea am incercat cu pile si n-am reusit, dosarul a fost acceptat desi nu eram in zona arondata iar norocul a fost sa nimerim intr-una din cele 2 clase pe care era "bataie", concluzia e ca se poate si fara pile dar e drept ca am stat cu inima cat un purice pana am vazut afisate listele cu clasele.Apropos dimineata era un anunt legat de inscrierea pt 2007-2008, incepe pe 25 feb-27 mar pt cei arondati si luna urmatoare pt cei ce nu apartin. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniq_mares spune:

www.scoala79.ro Adevarul este ca scoala este f. solicitata. Se face carte. Sunt anumite conditii care favorizeaza inscrierea: o recomandare din partea educatoarei, domiciliul, alte recomandari....majoritatea parintilor sunt intelectuali sau oameni cu bani... Rezultatele la olimpiade, concursuri, burse in strainatate pentru elevi dau scolii o nota f. buna.Anul acesta 2 copii din B. au luat 10 pe linie la TN din care o fetita din 79.

Mergi la inceput