s-a nascut Delia

s-a nascut Delia | Autor: emilis

Link direct la acest mesaj

Nu am scris prea des dar am citit cu ardoare inainte de nastere, dupa mai putin ca nu mai aveam timp...

Intrebam o colega cum este sa ai copil atunci cand eram in incercari si ea mi-a raspuns senin: "greu este pana vezi 2 liniute ca dupa aia nu mai ai timp sa te gandesti si nu stii ce te-a lovit".
Tot nedumerita am ramas, dar dupa o luna am vazut 2 liniute si nici acum nu stiu ce m-a lovit, tot incerc sa ma dezmeticesc.

La inceput era frumos pana la greturi ce au tinut pana la 4 luni si care au fost inlocuite cu succes de arsuri de ziceam ca o sa nasc sigur o maimutica (draga mea are 4 luni jumate si tot cheala este).

Initial sotul nu vroia cezariana ca doar nu nastea el, dar dupa indelungi discutii cu lacrimi si argumente logice si sensibile am hotarat (si de comun acord) ca este solutia potrivita pentru noi.
Dragul meu doctor era super dragut si ma asigura ca totul este bine, aveam sa nasc pe 22 septembrie si el fiind director de maternitate nu se punea problema sa ne impiedicam de faptul ca eu insist impotriva dorintei si recomandarilor lui sa nasc cezariana...
Avea concediu in luna august pana la inceputul lui septembrie asa ca avea sa fie cu mine cand se apropia data...
18 August ultima zi de servici, e si daca o sa stau acasa ce?
Oricum am multe de facut, pe 26 nunta unei prietene, pe 27 tai motul finutei mele dragi sa nu implineasca fata 1 an ca asa este cica obiceiul...si apoi sa duc ultima luna de sarcina linistita..
Doctorul este in Grecia nu raspunde si eu incep cu comentarii..
Suna-l sa ne recomande pe cineva, daca se apuca cocoana sa iasa mai devreme, iubi ",nu, ca stai linistita ca mai ai o gramada peste trei saptamani"... Ma suna sa nu ma apuce ceva si sa ajung la maternitate ca proasta ca nu m-am gandit sa intreb cu cine sa vorbesc daca se intampla..si ajung sa nasc cu vreo ametita si sa nu pot evita experientele celor de pe forum desi am citit atat cu speranta ca o sa stiu ce sa fac sa nu o patesc..
Saracul incepe sa sune "nu raspunde nimeni ca Grecia este departe"
Trece nunta cu bine, nu ma agit prea tare ca nu-mi permit "nu am doctorul in tara"
Trece si motul cu bine, la fel fara prea mare zbantuiala..
Incepe o saptamana in care nu ma mai simt in regula, este tare cald si parca ceva se schimba..
Miercuri est e ultima zi in care ma simt mare si umflata ca un balon, dar urmeaza joi cand ceva incepe sa se schimbe. Nu mai am picioare de loc umflate si nici eu nu ma mai simt mare ci doar simt ca in mine este ceva ce nu face parte ca inainte din corpul meu, parca sunt in Alien si ceva ar trebui sa iasa din mine. Constientizez starea asta si iubi face misto cat poate cand ii spun ca ceva nu este in regula ca eu sigur nasc mai repede..
Suna-l pe doctor ca daca nu este la spital eu nu nasc cu altcineva..
Se chinuie sa dea de el bombanind: "si ce vrei sa-i spun ca a innebunit nevasta-mea si se crede in SF-uri de are chestii straine in ea ce vor sa iasa"?
Tu suna-l sa fiu sigura ca daca este ceva vine..
Si intr-un sfarsit vineri seara da de el..Abia a ajuns de la aeroport
"Ce mai faceti? S-a intamplat ceva? intreaba el impacientat crezand ca il cautam ca s-a intamplat ceva in lipsa lui"
"Nu, totul este in regula dar sotia zice ca naste mai devreme ca ceva este diferit"...
"Cum mai devreme ca abia pe la sfarsitul lui Septembrie era termenul"..E las-o in pace si ai grija de ea ca este doar neliniste..
M-am linistit am doctor si sunt mandra tare de parca as fi facut eu ceva.
Sambata sunt tare fericita ca am doctor si ma gandesc ca totul este bine, seara inainte sa ma culc ma gandesc ca poate veni cand vrea ea..Oare chiar au ecografiile dreptate este fetita? Ii spun noapte buna si ii soptesc incet "acum poti sa iesi linistita cand vrei tu ca a venit si nenea care stie tare bine cum sa te scoata usor fara sa te deranjeze"
Dimineata ma trezesc repede si ma duc la baie Am terminat, ba nu, mai am, e acum am terminat, ba nu, ce naiba ca eu nu am facut asa niciodata, upssss nu se mai opreste...
Suna repede ca mie parca mi s-a rupt apa (cred)
Pai cum crezi, ti s-a rupt sau nu?
Nu stiu ce am mai avut vreodata alt copil? Uita-te tu daca te crezi mai destept..
Suna la doctor: "Avem o problema s-a rupt apa sotiei"
"Cum s-a rupt apa? Esti sigur?"
"Mie asa mi se pare"
"Acum ma urc in masina, ne intalnim la spital in 15 minute, da?
"Bine"
"Pai eu nu merg ca mie mi-e frica, daca ma doare? Lasa ca nu nasc azi.."
"Auzi tu iti bati joc de mine? Cum nu mai vrei? Vine doctorul si naste singur?"
Si mergem repede la spital...Ajungem
Rade-o, aranjeaz-o, si sus pe masa.
Tremur toata de frica si am contractii dar nedureroase, si asistenta (o tanti la vreo 50 de ani) observa si incepe sa ma mangaie si sa ma linisteasca", incet incepe sa imi treaca teama. Doctorul ma intreaba cum ma simt si daca vreau sa nasc azi?
Pai sunt pe masa, mai am de ales?
Nu, faceam doar conversatie... Auzi Adela (asta-i asistenta) unde gasesc lumanari pentru nasi ca am o nunta azi..
Mana a doua la masa de operatie este un asistent din facultate al sotului si un om de nota zece (am avut noroc ca este tocmai azi duminica de garda).Si adorm...
Ma trezesc mi se zice "are 47 cm si 3200 grame, este bine?"
Nu, mai puneti 100 ca e cam mica...este bine numai sa fie sanatoasa,
Lasa-ma ca n-am mai vazut vreo cezariana sa urle asa tare ca a ta parca ai fi nascut-o natural o zi, sa vezi ce o sa va mai manance asta sufletul cu plansul...Adorm iar..
M-a trezesc si toti in jurul meu lesinati de placere..Uite-o ca se trezeste "hai ca vrem sa vedem fata si tu trebuie sa o ceri"
E daca trebuie o cer... dar parca as mai dormi, bine sa vina printesa..
Vine o asistenta cu o paturica in brate si o galma de om se uita la mine din paturica dar doar cu un ochi ca abia s-a trezit. Exact cum fac eu cand mi-e somn si nu vreau sa deschid ambii ochi deodata. Si de atunci o iubesc tare mult si inca nu stiu ce m-a lovit.
Apropo, doctorul m-a felicitat ca am insistat pentru cezariana, lichidul era verzui si copilul nu ar fi reusit sa lupte ca sa iasa usor, puteam ajunge la forceps asa ca feelingul meu a functionat
A fost foarte usor cu operatia nu am avut dren si Miercuri am plecat acasa. Am o operatie care a avut doar trei fire si acum nu se ma vede decat o linie care seamana cu un rid lung sub pliul de la burtica.
Ii multumesc lui Doamne Doamne ca a avut grija de noi si a aranjat asa lucrurile incat sa fie o experienta frumoasa ce merita povestita

Multa sanatate si curaj tuturor sa-si sustina optiunile caci feelingul de femeie chiar cred ca functioneaza.









miresica de iulie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa-ti traiasca fetitza si sa va bucuratzi de ea.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 30+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Felicitari, mamico, sa va traiasca fetitza, sa creasca mare si sanatoasa si frumoasa !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Emilis,felicitari pentru Delia. Sa fie sanatoasa si norocoasa!
Mi-a placut povestea ta: este incurajanta si optimista.
Ce nu inteleg este de ce nu vroia sotul tau cezariana? Vrea mai mult de 3 copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Felicitari, sa-ti traisca si sa fie sanatoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilis spune:

Multumesc mult pentru felicitari tuturor
Am scris mai mult pentru ca ma simteam datoare. Am citit atat de mult in timpul sarcinii ce au impartasit alte mamici incat am inceput sa inteleg ca s-ar putea ca si ce am trait eu sa inspire sau eventual sa lamureasca pe cineva...
Sotul nu vroia initial cezariana pentru ca spunea ca si nasterea face parte din natura si atunci are un rost... Dupa pareri pro si contra am ajuns la concluzia ca natura nu face singura asta si cum ar fi trebuit ca si eu sa contribui am preferat varianta care mie mi s-a parut mai sigura pentru bebe. Desi am citit zecile de pagini despre pareri contra cezarienei daca as mai naste o data tot asta as alege.
M-am refacut repede, in trei zile imi tineam puiuta in brate, in trei saptamani nu am mai simtit nici o durere in locul operatiei la o luna faceam abdomene ca inainte de operatie..
Totusi este adevarat ca aveam in salon dupa operatie fete care erau dupa cezariana de la alti doctori si aratau mai rau decat mine (cu dren si se miscau foarte greu).
Conteaza si cat de migalos este doctorul. Nu am avut nici un fel de complicatii, nu am avut dren, dupa operatie la o zi m-am ridicat si am mers (nu cu viteza ametitoare, dar as fi facut totusi un melc de ras), nu am luat antibiotice decat o zi dupa operatie, iar de cicatrice sunt tare mandra pentru ca arata exact ca un rid la patru luni deci pot spera la mult mai putin in timp.
Orice varianta aleasa este buna atata timp cat este aleasa in cunostinta de cauza cu inima impacata si cei din jur te sustin.

Multa sanatate mamicilor proaspete si celor in devenire si bebei papaciosi si cuminti..

miresica de iulie

Mergi la inceput