cat va costa o bona?

cat va costa o bona? | Autor: diafera

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica unui baietel de 1 an si 3 luni. Dorim sa angajam o bona pentru 4 ore( doar ingrijire copil, fara mancare si fara menaj) si sunt putin derutata de preturile care mi s-au pretins de cateva persoane. In schimb, intreband mamici si bone prin parcuri, aflu ca preturile de fapt sunt mult mai mici. Asa ca puteti sa-mi spuneti cat se cere pentru 4 ore in conditiile de mai sus? Dar pentru 8 ore?

Aura si Gabriel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Noi pt. 6 ore/zi, 4 zile pe saptamana + menaj simplu(calcat rufe, dat cu mop, spalat vase..., fara sa faca mancare) ii vom da 4 mil si e multumita.
Nasa mea da 5 mil, dar pt. 10 ore/zi, 5 zile pe saptamana + menaj tot usor, fara mancare.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

4 sau 8 ore fix cred ca vei intalni mai greu.

Noi pentru 5-6 ore pe zi, cu gatit si menaj usor ii dam 5,5 mil. Daca am copilul bolnav si sta acasa cateva zile pot apela insa la ea. Sau o pot ruga sa fac niste cumparaturi de urgenta. Sau imi calca, desi nu ii cer explicit. In ritmul ei si cand are chef, dar o face.

Sambetele le platesc separat.

Problema este ca cererea este mult mai mare ca oferta si preturile cresc. Spune-ne si noua cat ti-au cerut te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

3 milioane pentru 4 ore, fara menaj.
Il ia pe Cristi de la gradi, merge cu el in parc, vine acasa, ii da sa manance si il culca. Practic are vreo 2,5 ore grija de el.. in rest copilul doarme. O mai rog din cand in cand sa-i calce lucrurile (o data pe saptamana).

O prietena plateste 6,5 milioane pentru 10 ore, cu menaj, copilul are 3 ani, nu e la gradi.

Ingrid si Cristi 3 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

multumesc pentru raspunsuri,

noua ni s-au cerut 4 mil pt 4 ore, 5 zile pe sapt.... asta doar pentru ingrijit copil de 1 an si 3 luni. iar pentru 8 ore mi s-ar fi cerut 8 milioane. Deci repet, fara menaj!.. Mentionez ca asta se intampla intr-o agentie de babysitting. Tind sa cred ca asa le indruma agentia ca sa castige si ei mai mult.

Aura si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

eu am oferit 3 mil pt 4 ore/zi , 5 zile /sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

noi pt 5 ore/zi 5 zile/sapt ii vom da 4 milioane si va gati doar pt copil si menaj usor(spalat vasele si lasat curat in bucatarie dupa ce-i da sa manance),iese afara cu copilul si il culca.fetita mea are 1 an si o luna.doarme cam 2 ore deci ii mai raman 3 ore bonei de stat efectiv cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraelena spune:

Si eu incerc din greu sa gasesc o bona ptr fetita mea de 1 an si 7 luni 4 ore / zi, dintre care 2 sa le doarma, 5 zile pe saptamana si ma gandeam la 3 mil, fara menaj.
Problema e ca nu gasesc doar 4 ore, daca stiti pe cineva in bucuresti, zona Stefan cel Mare ar fi super.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

noi dam 5 milioane pt 8-9 ore fara nici un fel de menaj, doar ingrijirea copilului de 2,7 ani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

miraelena, si eu am aceeasi problema. am fost la o agentie si dupa o luna de asteptat, mi-au zis ca nu gasesc nici ei pt 4-5 ore pe zi cum as avea eu nevoie, ca doamnele acelea vor pt 8 ore ca sa ia macar 6 milioane... etc.

Si da, si mie mi-au zis ca cele pe care totusi mi le-a gasit (urmeaza sa vad joi 3 persoane) vor pt 5-6 ore pe zi 5 milioane.

Voi, cele care aveti bone pt mai putin de 8 ore, cum le-ati gasit, va rog? Spuneti-mi si mie, ca nu mai stiu unde sa caut! Deja ma bate gandul sa caut bona pt 8 ore numai sa gasesc odata! Chiar daca cateva din orele astea o sa fiu si eu in casa...

AncaSiRoxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Anca,


Eu am bona 6 ore pe zi, insa e bona pe care am avut-o de cand era copilul mic, doar i-am micsorat programul.

Mergi la inceput