Bebei cu alergii (3)

Bebei cu alergii (3) | Autor: pisicuta si matei

Link direct la acest mesaj


Alinam si Vlad
Ancamirionuc si Emanuel-alergic la lamaie si posibil la praf
Anca oana si bb alergic la proteina din laptele de vaca
Andries si Victor Alexandru alergic la antibiotic din clasa penicilinelor,puf,praf,polen.
Creola cu bb alergic la albus?
Deea pui si Alex alergie la ficat de pui si la proteina din laptele de vaca?
eryteea si Ingrid alergica la proteina din laptele de vaca.oua si arahide
Gama si Matei, posibila alegie la proteina lapte vaca, piersici, cacao, intepaturi de insecte...
Joker si bb alergic la intepaturi de insecte si lana
Mamescu si Tomas alergic la intepaturi
Marinelaaf si bb alergic la fructe de padure(capsuni si zmeura),probabil si la rosie
Nastasika si Stefan diagnosticat cu astm si suspect de alergie la proteina din lapte si praf
Oana cretu si Seb alergic la antibiotic
Pepsi si Dominic alergic la proteina din lapte de vaca
Pisicuta si matei si Matei alergic la proteina din laptele de vaca si intepaturi de insecte si intoleranta la gluten(celiachie)
Ramona j si Alexandru care a avut alergie la proteina din laptele de vaca
Simonacip si David alergic la acarieni si praf
ZfCristina cu bb alergic la proteina din laptele de vaca

Alimente cu risc alergen indicat a fi introduse in alimentatie dupa un an:
-lapte de vaca
-citrice
-albus de ou
-peste
-soia

Alimente indicat a fi introduse dupa 2/3 ani:
-fructe de padure,
-ciocolata
-alune

Graul trebuie introdus supa 8 luni si daca exista alergii in familie dupa un an

Semintele de rosii pot provoca alerii,puful de piersica,porumbul

Simptome :
Balonare
Fetisoara rosie
Eczeme, dermatite
Nas infunat, simptome de raceala care persista
Ochii rosii, pleoape umflate, cearcane,inrosirea urechilor
Bubite la fundulet
Colica, iritabilitate
Voma
Infecii repetate de urechi
Nu ia in greutate pentru ca nu se absorb bine alimentele


Bebei cu alergii ; Bebei cu alergii(2)




Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Flavia, Pisicuta - nu mi-a reiesit din analize faptul ca ar fi alergic la proteina din lapte...assta am dedus-o eu si doctorii...multi...la care am fost - Ige-ul i-a iesit bun, dar mi s-a spus sa-l repet pt. ca "nu e posibil sa fie asa la simptomele lui"( dr. Cernatescu).

Simptomele lul Octavian:
- de la 2 luni - diagnosticat cu bronsiolita ( de 8 ori)
-pana in octombrie 2006 - 10 episoade obstructive:
-dificultati in respiratie
-weezing recurent
-pauze in expir
- expir prelungit
- ultimele 4 episoade insotite de scaune diareice si bubite
- diagnosticat cu astm- tratament cu Singulair Jr.(din octombrie)

De cand i-am scos laptele din alimentatie nu am mai avut probleme. In momentul in care in octombrie a mancat o napolitana cu crema de lapte a facut imediat bubite si diaree. Am verificat dupa vreo 2 saptamani...si rezultatul a fost acelasi.- de aici am tras concluzia ca e vorba de alergie la proteina din lapte.

Am mai constatat ca e alergic si la praf: se inroseste foarte tare in jurul ochilor si are dificultati in respiratie.

Si la mucegai, umiditate excesiva: suiera

Poate ca m-am intins cam mult si in amanunt, dar am vrut sa intelegeti exact cum am ajuns la concluzia ca e alergic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna dimineata, ma bucur ca iata in ac.wk ati avut parte de ....bucurii.Flavia, tie nu-mi permit sa-ti "recomand" sa-i dai lactate avand in vedere ca voi ati debutat cu soc anafilactic, dar Natasikai ii pot spune, incearca, eu sunt convinsa ca, n-o sa aflam niciodata marele adevar:alegici sau nu la proteina, eu i-am dat lui matei cate putin de la un an, in special cascaval si iaurt ptr ca-i placeau, la inceput facea cate 5-7 bubitze, cu timpul nu au mai iesit iar acum mananca fara probleme, nu stiu daca am facut bine, nu stiu daca este general valabil, n-o sa aflu nicioadata.
Flavia, intr-adevar, si eu cred ca, cantitatea a fost mare ptr. inceput, incearca cu o juma de lingurita, adica doar o guritza de-a lor....mie atunci mi-au zis sa nu-i dau totiusi unt....smantana...cu toate ca, cantit de alergeni e f mare in iaurt decat in lapte.....
Am intalnit cand avea Matei 6 luni, un pediatru, excelent, care mi-a zis, teoria ca sa nu-i dai produsul respectiv este gresita, tr sa-i inveti aparatul digestiv cu acel aliment, dati-i lapte pana vedeti ca face alergie, pauza o sapt, apoi din nou...si tot asa!Atunci am zis ca e nebun!!!N-o luati ca pe un sfat, doar ca in ac medic am avut atunci incredere, fata de o mare alergoloaga de la o mare clinica privata,care fara sa se gandeasca prea mult mi-a expus un regim alimentar infiorator pentru Matei, fara carne de pui, doar vita batrana fiarta si aruncata apa, si fara ou si fara organe,doar mere, si fara.......nici nu va mai zic, am inebunit!!!Asta nefacandu-i teste de nici un fel, doar vazand bubele.

si Matei(2.aug2004)
foto Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nastasika, parerea mea e ca baietelul tau are intoleranta la lactoza si nu alergie! mai ales ca i-au iesit IG-ul bun! si al meu mi-a facut bronsiolita si eram cu masca dupa noi, dar cind era mic! cel mai bine e sa-i faci testele sa vezi exact la ce este alergic!(daca este, praf, etc), iar cu laptele incearca sa-i dai lapte fara lactoza.

gama, sint de acord cu teoria pediatrului ce spunea ca tre sa le dai din cind in cind, dar asta numa in caz de intoleranta si nu in caz de alergie! la alergie mecanismul asa pe intelesul nostru, este ca proteina bovina e vazuta ca si un virus, deci organismul suprareactioneaza producind anticorpi, ca sa scapi de alergie corpul trebuie lasat in pace si sa nu mai produca acesti acticorpi, sa adoarma, iar pe masura ce sistemul imunitar se maturizeaza, corpul nu mai percepe aceasta proteina ca si un corp strain, si nu mai produse anticorpi! daca noi, ii tot bombardam corpul, el produse multi anticorpi, si apoi muult mai greu scapi de alergie. ma refer la alergie! la intoleranta , e cu totul altceva, cum spuneam mai sus, nu sistemul imunitar intervine ci cel digestiv, cum ti-a pus si tie medicul, da, aici, poti sa ajuti corpul ca sa sintetizeze enzima necesara procesarii lactozei(zahar), si nici nu ai riscul de soc anafilactic, cel mai rau caz o diaree, si bubite, ptr ca e o problema de tub digestiv.

eu, am continuat sa-i dau cantitati mici lui Dominic, si nu are nimic, cum e putin mai mult, apar petele rosii in jurul gurii!n-am sa-i dau in fiecare zi, incerc sa fie gatit, a baut putin danonino, vai ce i-a placut! n-a avut nimic, dar a mai cerut de la mine, si era o gura in plus! deci, asa voi face cantitati mici, pina cind se va obisnui, sincera sa fiu, imi vine sa-i dau sa guste tot odata , ii mai dau soia, ca nu vreau sa se constipe de la produse lactate, si-i dau inca in continuare iaurturile de soia, pina cind introducem totul, va dura citeva luni, dar oricum viata noastra s-a ameliorat muuult, nu mai stau stresata cind vad pe cineva cu lapte linga el, la inceput facea reactie daca ii picuram lapte pe piele!

of, sanatate la voi toate si la puiuti!

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu vin cu o parere diferita. Nastasika, la voi cred ca e vorba de alergie la lapte. Ce spui tu seamana cu simptomele fiului meu. La el alergia la lapte se manifesta in primul rind respirator.
Apoi daca i-e bine fara lapte eu zic ca asta e concludent.
La alergie eu cred ca nu e bine sa primeasca DELOC copilul alimentul care ii provoaca simptomele. Chiar la cantitati mici reactia se produce in organism. Citeodata reactia nu e vizibila cu ochiul liber, dar organismul e "tracasat". Am auzit si eu pareri diferite, dar dupa experienta mea asta e concluzia la care am ajuns.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Nastasika eu una inclin sa cred ca nu avea cum sa iasa IgE-ul bine.Macar iesea doar putin crescut sau ceva de acest gen,dar in nici un caz bine.Cand era mic a mancat lapte praf?avea reactii?Si eu as inclina sa cred ca ar fi o intoleranta.Poate ar trebui sa ii faci un test de intoleranta la lactoza sa vezi ce iese.
Si eu zic ca nu trebuie dat alimetul respectiv copilului,pt ca intr-adevar este nociv pt corp.Cred ca Pepsi a explicat foarte plastic notiunea de alergie.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Ramona, exact asta e problema: se manifesta in primul rand respirator! Cred totusi ca m-am bucurat cam repede: a inceput sa haraie si e vinetiu in jurul ochilor.Eu am zis ca e bine in prima faza pt. ca nu a avut scaune proaste si nici bube nu a facut...dar asa cum spuneam...astea nu apar mereu...problemele respiratorii sunt la baza. El era deja racit si-i fac aerosoli cu flixotide (pt. ca la el si la cei mai banali muci se pot complica lucrurile), dar era aproape bine, iar acum ii curge nasul apos si are haraiutul ala care ma ingrozeste in piept.Deocamdata nu o sa mai incerc nimic...macar sa-l las sa-i treaca raceala ca sa-mi pot da seama exact cum stau lucrurile.

Pepsi, pisicuta nu stiu cum sa explic stiintific, dar dr. mi-a explicat ca se poate ca rezultatul Ige-ului sa fie inselator (plus ca eu am acum mari indoieli si in privinta laboratorului unde le-am facut - altei persoane care nu are nici un fel de problema ia iesit un Ige imens.)

Oricum, in concluzie, cred ca m-am bucurat prea devreme....astept sa vad cum evolueaza in zilele urmatoare.

O chestie nu inteleg: nu se manifesta de fiecare data la fel...adica de cele mai multe ori se manifesta doar respirator si uneori face si diaree sau bubite.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nastasika,imi pare tare rau de manifestari, la Dominic prima reactie era roseata in jurul gurii, apoi stranuta, apoi nu mai respira bine si se umfla, apoi......numa o data am ajuns la acel apoi.....soc anafilactic! (dar aveam epipenul si siropul) am sa-ti zic ce mi-a zis mie alergoloaga, cind am fost la primul test la 9 luni mi-a spus sa nu cumva sa ma apuc sa-i dau produse cu lapte ca sa testez daca mai e alergic, a zis, ca singurele teste le face ea, si numai ea, daca vreau sa scape de alergie, ceea ce am respectat cu strictete, pina nu ia iesit bine testul la lapte, si nu mi-a spus ea ca e ok, nu mai e alergic si ca pot introduce alimente cu lapte, NU i-am dat NIMIC! poate si tu ar trebui sa faci la fel, sa lasi un medic sa faca testele, aici se fac si teste ptr astm! mult noroc si sanatate!

am continuat in mici cantitati cu produsele lactate, spre surprinderea mea nici o reactie(cind ma gindesc ca inainte se inrosea numa cind ii cadea lapte pe mina), cind e prea mult ca si cantitate apare o reactie mica! sincera sa fiu nu ma asteptam sa fie asa, alergoloaga a zis ca e normal, eu, ma asteptam daca nu mai e alergic sa nu mai fie NICI o reactie.....celelalte mame care ati trecut prin aceeasi etapa ca si mine acuma, imi puteti spune din experienta voastra va rog!merci!

Flavia +18, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sincer, eu as merge mai degraba dupa reactiile copilului decit dupa teste. Noi le-am folosit doar orientativ si acum nu le mai facem. Sint sigura ca IgE total e mare in continuare, dar la fel sint de sigura ca tot intepindu-l nu vom gasi fiecare alergen. Ca practic poti fi alergic la orice. Mama este alergica la matase, la soare si la propolis (aplicatii locale, creme de exemplu). Dar poate sa ia oral...
Deci sint ciudate alergiile astea.
Exact ca si in situatia voastra Nastasika, Alexandru facea la fel dupa lapte. Incepea sa-i curga nasul. Rareori facea citeva bubite, la el manifestarea principala e respiratorie.
Lapte de capra i-am dat vreo saptamina pina au aparut reactiile. Dar asta mi-a intarit increderea ca ele apar imediat, dupa o saptamina au fost vizibile pentru mine...
De acum copiii sint poate destul de mari, ar putea dezvolta intoleranta la lapte. Dar la virste foarte mici este vorba invariabil de alergie. Daca problemele au aparut inainte de primul an de viata (de multe ori ne dam seama doar uitindu-ne in urma ca au fost probleme) - e alergie.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Pare sa fiu singura fetita intr-e baietei ? si arahide

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Carmen, citisem pe undeva ca la virste mici alergiile predomina la baieti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput