Sfaturi din SUPERNANNY

Sfaturi din SUPERNANNY | Autor: irina2000

Link direct la acest mesaj

Cum toti suntem parinti si cautam ce e mai bun pentru copilul nostru si multe dintre noi am vazut sau am auzit macar de serialul SUPERNANNY, va dau un link unde puteti merge sa cititi o parte din tehnicile pe care SUPERNANNY le aplica in cazurile vazute la TV. Personal mi s-a parut f. interesant, au o echipa intreaga de psihologi si educatori care se ocupa de asta.

http://www.supernanny.co.uk/Advice.aspx

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

imi spui te rog cum pot citi daca nu ma descurc prea bine la limbi straine sau nu e pt toata lumea?chiar m-ar fi interesat.

popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu zic mai bine, cele care ne-am uitat vreodata la supernanny, sa scriem daca am invatat sau folosit vreunul din sfaturile ei.
Eu de ex., am reusit sa-l fac pe Andrei (pe atunci 3 ani jumate), sa faca cacutza la wc. Desi facea de mult timp la olita, nu voia sa faca la toaleta. Am vazut intro emisiune supernanny, cum aceasta o sfatuia pe mamica, sa-i puna copilului cand se duce la baie un scaunel pe care sa-si sprijine picioarele atunci cand sta pe wc. A mers la ei, a mers si la mine; nu am un scaunel asa mic, dar i-am intors un lighenas pe care se urca atunc cand sta pe wc. Si a mers metoda imediat.
Stiu ca am mai folosit unul din sfaturile din emisiune, dar nu imi aduc aminte acum. Am sa revin.
Voua ce sfaturi v-au folosit?

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Si mie mi-a folosit tabelul cu evaluarea cu buline rosii si negre a comportamentului si evaluarea sarcinilor.(Sau cel putin asa am interpretat eu sfaturile lui Nanny.)
Am facut un tabel in care puneam buline rosii pentru sarcini indeplinite si negre pentru sarcini neindeplinite. La sfarsitul a doua saptamani trebuia sa primeasca o jucarie daca numarul de buline rosii era mai mare ca cel al bulinelor negre.
A mers. Dar nici eu nu mi-am incalcat promisiunea ca atunci cand va totaliza un numar de puncte sa fie rasplatit.
Eu de la supernanny numai m-am inspirat, dar lucrurile nu le-am reprodus exact, ci am adaptat.


mama lu' Claudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Eu am luat exemplu cu "abtibildul haios lipit pe ceas la ora la care vrem copilul sa fie gata!"

Consultantii lor spun ca notiunea timpului nu este constientizata de copilul mic si in acest caz noi mamele suntem tot timpul in alerta ca niciodata copilul nu este gata la timp desi il anuntam cu mult timp innainte. Si uite asa ajungem sa il tocam marunt la cap (esti gataaaaaaa, hai mai repdeeeeeee, esti gataaaaa...hai te roooog, mai repedeeeeeee) si asta la mine se intampla in fiecare dimineata pana cand.... am descoperit sfatul de la nanny... am lipit din timp (10-15 minute)innainte in dreptul orei de plecare un abtibild haios si i-am zis...."vezi maimutoiul... cand limba mare ajunge la maimutoi eu am plecat pe usa si tu ramaii aici!"
Si nu i-am mai zis nimic! Din prima a reusit a inceput sa se imbarce repede, repede ca nu cumva limba ceasului sa ajunga la maimutoi si eu sa plec! Ce mai ... e o mareeeeee victorie... acum imi sporesc colectia de maimutoi ca sa nu devina plictisitor si pentru ea sa vada acelasi maimutoi zilnic! Si credeti-ma chiar merge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by irina2000

Eu am luat exemplu cu "abtibildul haios lipit pe ceas la ora la care vrem copilul sa fie gata!"

Consultantii lor spun ca notiunea timpului nu este constientizata de copilul mic si in acest caz noi mamele suntem tot timpul in alerta ca niciodata copilul nu este gata la timp desi il anuntam cu mult timp innainte. Si uite asa ajungem sa il tocam marunt la cap (esti gataaaaaaa, hai mai repdeeeeeee, esti gataaaaa...hai te roooog, mai repedeeeeeee) si asta la mine se intampla in fiecare dimineata pana cand.... am descoperit sfatul de la nanny... am lipit din timp (10-15 minute)innainte in dreptul orei de plecare un abtibild haios si i-am zis...."vezi maimutoiul... cand limba mare ajunge la maimutoi eu am plecat pe usa si tu ramaii aici!"
Si nu i-am mai zis nimic! Din prima a reusit a inceput sa se imbarce repede, repede ca nu cumva limba ceasului sa ajunga la maimutoi si eu sa plec! Ce mai ... e o mareeeeee victorie... acum imi sporesc colectia de maimutoi ca sa nu devina plictisitor si pentru ea sa vada acelasi maimutoi zilnic! Si credeti-ma chiar merge!

Dear Lord, I pray for Wisdom to understand my man; Love to forgive him; And Patience for his moods. Because, Lord, if I pray for Strength, I'll beat him to death. AMEN



Super idee. Am s-o aplic si eu , dar nu cu plecatul ( ca la noi cand e vorba de plecat de-acasa e prima ), ma gandesc sa pun un abtibild in dreptul orei cand trebuie sa inchida televizorul.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Irina, super subiectul asta si super ideea cu ceasul...




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Te felicit pentru idee si promit sa urmaresc cu mare atentie dezbaterile. Ideea cu ceasul e geniala, cat despre "operatiunea olita", ma bucur ca ati reusit si imi intareste convingerea ca nu a fost chiar totul in zadar asa cum au incercat unele dintre voi sa ma convinga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Ce am aplicat eu de la supernanny este urmatoarea chestie :
cand cea mica face crize si se arunca jos si plange de numa-numa , o iau frumusel pe sus si o duc intr-o camera , inchid usa si ii spun cand nu mai plange si se linisteste sa iasa afara din camera . Si sta ea acolo si urla si plange si striga "mami-mami" si "deia-deia" ( deia fiind sora ei mai mare careia inca nu ii poate pronunta numele intreg de Andreea ) , apoi la un moment dat iese si ne pandeste ce facem , mai maraie un pic , la care eu ii spun : "daca vrei sa stai cu noi aici atunci nu mai plange , daca mai plangi te duc inapoi in camera sa palngi acolo " si culmea ca brusc se opreste si schimba subiectul din plans in altceva .
Deocamdata asta mi-a venit in minte .
Precizez ca micutza are 2.1 ani , iar surioara mai mare 6.10 ani .
Va doresc tuturor sa va creasca puitzii mari si sa fie ascultatori .
Mai astept si alte exemple din partea vostra !

albumele noastre

vacanta in Grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Si eu urmaresc cu mare atentie emisiunea.
Noi folosim time-out-ul in functie de varsta,scuzele si impacarea.
De cate ori e neascultator David stie:2 minute sta la perete,cu fata la noi,in coltul neascultatorilor ,dupa care isi cere scuze(el nu prea vorbeste dar da sa ma ia in barte si asta inseamna ca ii pare rau) si ne imbratisam.
Iarasi tehnica de stat in pat seara am aplicat-o cu maaaaaare succes;cand l-am mutat din patut in patul mare nu vroia sa stea,se dadea jos si se juca.Am facut cum sfatuieste nanny adica prima data i-am spus e timpul sa te culci puiule si l-am pus in pat,a 2-a oara cand s-a ridicat i-am spus doar e timpul sa te culci iar a 3-a si urmatoarele dati fara sa spun nimic l-am pus doar in pat.
Acum nu se mai da jos din pat,e tare cuminte

Stefania, mami de David(24 dec.2004) si Patricia(12 iul.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

sfaturi sa nu mai stea doua ore pana mananca o farfurie de ciorba (care se sleieste si trebuie re-re-re-reincalzita) nu aveti?? si ciorba este din categoria "mancarea preferata", nu o fortez sa manance ceva ce nu-i place la gust.




O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput