Bagi mana in foc ca partenerul nu te inseala?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

da... eu cred ca tine incepand de la cei 7 ani de-acasa. apoi autoeducatia... mirosi pe cineva care gandeste ca-si insala partenerul. eu pot baga mana in foc pentru sotul meu.. hihi: nu bag mana pentru mine ,,, vorbesc de viitor.. ca in trecut nu am facut-o..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Absolut! Am incredere in el 100%.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Am incredere in sotul meu si nu cred ca ma inseala, gandindu-ma si la cat a suferit din cauza asta in familia lui....

Mana-n foc......n-o bag pentru nimeni...suntem persoane, putem gresi in orice moment....

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Am incredere in sotul meu si nu cred ca ma inseala, gandindu-ma si la cat a suferit din cauza asta in familia lui....

Mana-n foc......n-o bag pentru nimeni...suntem persoane, putem gresi in orice moment....

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by ileanna
Un proverb spunea ca "tendinta barbatilor este de a avea cat mai multe femei, iar a femeilor de a avea un singur barbat". Merge de minune, nu?

(...) barbatii inseala in primul rand din dorinta de diversitate si de a simti un corp nou, de a-si dovedi ca sunt inca valabili ca barbati sau ... doar cand au o insatisfactie profunda legata de cuplu.



Baietii ce spun?
Si femeile de ce inseala?

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by ileanna

Sincer, nu-mi dau seama daca barbatii inseala in primul rand din dorinta de diversitate si de a simti un corp nou, de a-si dovedi ca sunt inca valabili ca barbati sau ... doar cand au o insatisfactie profunda legata de cuplu. Daca ar fi doar cazul al 2-lea ... cred ca mi-ar fi mai simplu sa ma descurc.



Never say NEVER.



[...] Barbatii(casatoriti) respectiv necasatoriti si baietii, au relatii sexuale (excluzand cele homosexuale) cu femei casatorite sau necasatorite. Daca luam doar prima varianta pentru ambele parti adica barbati casatoriti si femei casatorite in mod cert desfasurarea unei relatii sexuale are loc (exceptand violul) doar si numai doar prin acceptul femeii casatorite. Daca femeia nu va dori in mod sigur nu va exista nici o relatie sexuala oricat ar dori barbatul respectiv. Mai mult decat atat in mod cert femeia casatorita in mod direct sau mai putin direct transmite semnale catre partea opusa care au ca substrat disponibilitatea unei legaturi. NICIODATA nici o relatie sexuala nu a avut loc din punctul meu de vedere (exceptand cazurile de viol) fara ca femeia respectiva sa nu doreasca in prealabil desfasurarea acestei relatii. Ca nu va striga in gura mare, ca va fi mult mai discreta, e adevarat insa aceasta tine de tipologia feminina.
De cand lumea o relatie are loc doar daca initiaza dorinta partii masculine si acceptul(dorinta) partii feminine. Daca o femei nu va dori NICIODATA o relatie nu va avea loc.

Asa incat topicul ar trebui sa se numeasca "Bagi mana in foc ca partenerul sau partenera nu te inseala"?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Cand aveam 17 ani puteam jura (baga mana in foc) ca al meu iubit de atunci nu ma insela. Insa el o facea pe rupte.

Acum nu mai bag mana in foc pentru nimeni. Nu este lipsa de incredere ci se numeste acumulare de experienta. Si am invatat ceva din experientele trecute. Am incredere in el si prin asta inteleg ca nu-l verific, nu-i umblu in telefon nu fac scandal daca intarzie etc. Insa de aici si pana a baga mana in foc e cale lunga. Practic nu vreau sa mai cad de acolo de sus de tot, ci vreau sa ma astept la orice. Mi-e mai usor asa.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 9 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

intradevar asha trebuia intitulat topicul, dar tu faci sa para ca e vina femeii, hai sa pun eu reversul...

Nici o femeie nu-si inshala partenerul decat daca barbatzii nu arata respect fatza de relatzia pe care o are ea cu un respectiv si ii fac curte asiduu, sau nu transmit semnale ca nu este o piedica sa imparta la un moment dat ashternutul, chiar si o singura data, pentru simplul fapt ca ea este involucrata intr-o relatzie mai mult sau mai putzin stabila.

Sa fim serioshi, femeile cad mai rewpede in plasa faptului ca "vai saracul e nefericit si ...poate il salvez eu si-l fac fericit", decat un barbat care e constient ca ea nu va abandona cuplul in care este din cauza ca are motivele ei sa-l formeze cu x care nu-i mai trezeshte pasiuni nebune.

Barbatzii sunt mai predispushi decat femeile la relatzii extra, decat femeile. Femeile se implica in relatzie mult mai mult decat barbatzii, si aici nu ma refer la exceptziile care confirma regula sau la femeile fara scrupule care daca aia au chef aia fac, ca nu le pasa de cea sau cel ed acasa.

Categoric o relatzie extraconjugala are la baza acceptul ambelor partzi implicate, dar asta nu inseamna ca vezi doamne daca Doamnele nu ar accepta nu ar mai exista adulter... si nici nu cred ca daca barbatzii nu ar mai fi dispushi nu ar mai exista adulter.

Cred ca nu ar mai exista parteneri care inshala, daca si-ar vedea de treaba lor si si-ar asuma raspunderea alegerii pe care si-a asumat-o atunci cand a decis sa formeze un cuplu, atunci cand va exista respect si dragoste pentru persoana cu care itzi impartzi zilele.

In cazurile de relatzii extraconjugale se merge pe principiu: lasa ca proasta de acasa nu afla si ce, sunt nefericit/a, nu am dreptul sa imi traiesc viatza?

Ai dreptul (e treaba ta in fond, e viatza ta si tu alegi ce vrei), atat timp cat itzi inchei socotelile cu partenerul si-i spui sa-si vada de treaba, eventual sa-l ajutzi sa se desprinda, sa-i acorzi consideratzia necesara ca ti-a daruit viatza si destinul sau.

Intr-o relatzie avem pretentzia ca celalat sa ne ofere acel minim de consideratzie si grija, confort, stabilitate, ca noi sa putem, cu incredere sa daruim , sa construim, sa ne deschidem sufletul, sa primim in viatza noastra pe un strain practic, sa-i destainuim cele mai adanci secrete, sa-i aratam cele mai mari slabiciuni, sa fim noi, fara "masca".

Mi se pare un minim de bun simtz si respect ca din cauza acestui privilegiu pe care il ai pentru toate cele pe care le primeshti de la partener intr-o relatzie, sa ai macar mimimul de finetze sa te duci sa-ti anuntzi partenerul/a ca tu ai "ieshit" de mult din relatzie si ca e mai bine sa traitzi separat, decat sa va distrugetzi sufletul unul langa altul, cu minciuni, secrete care evident ar dauna relatziei si nu mai zic de tratamente umilitoare si de cacao.

In general un partener cand inshala, il transforma pe cel de acasa in cel mai mare inamic, cel mai mare dushman, cand el nu face decat sa ofere dragoste, asha cum crede ca meritzi, incearca apoi sa se salveze ca simte atacurile si sa repare, crezand cu disperare ca e vina lui ca nu merge relatzia.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E Ok parerea ta cu o micuta observatie(opinie). Adauga aproximativ cate o litera "a" la cuvintele

"celalat"-"cealalta", "partenerul"-"partenera", "proasta"-"prostul", "strain"-"straina" si asa mai departe si sa vezi cat de echidistanta devine opinia ta, cat de probabila este ca "si ea" identic cu "si el" sa fie in discutie. Pentru mine sunt egali. Si barbatii si femeile. Atunci cand o femeie decide sa se culce cu un barbat este in mod cert, adica 100% decizia ei cu toate consecintele de rigoare. Si o fac si femeile .... fara menajamente. Asa incat partea de sensibilitate devine ceva relativ dupa mine.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

DA, bag mana in foc!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput