vaccinul de la 2 luni.

vaccinul de la 2 luni. | Autor: andreeaben

Link direct la acest mesaj

buna seara.sunt mamica lui andrei si in curand facem 2 luni,mai precis in 19 ianuarie.trebuie ,asadar, sa fecm vaccinul-trivaccinul.am inteles ca poate da tot felul de efecte-febra f mare,eritem local,durere.mi s-a spus ca ar exista in farmacie un echivalent al trivaccinului,care se numeste PENTAXIN(M)nu stiu exact cum se scrie,care nu ar avea efectele secundare mai sus mentionate.nu stiu daca e adevarat ,nu stiu daca merita sa-l iau pt cae f scump cam 2 milioane-parca si doar prin comanda mi-l aduce.doctorita pediatra s-a cam "umflat"cand i-am zis ca am auzit de varianta asta si mi-a retezat-o mai taios :"ce? crezi ca ala nu da reactii adverse?treaba ta!fa cum vrei!"s-a intors cu spatele si si-a vazut de treaba mai departe.

va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra.cum a fost dupa vaccin,ce trebuie sa respect inainte si dupa vaccinare,ce sa administrez in caz de febra mare? am inteles ca si fenobarbital,local pe piciorus ce ati pus?cam tot ce va amintiti de la acel moment ma va ajuta!
multumim frumos si va dorim multa sanatate si bebei mari si frumosi!
pupici de la Andreea si bebe Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Andreea noi am facut vaccinul de la stat, ala gratuit, se numeste Tritanrix. N-am avut nici o problema dupa el, nici durere, nici macar o zi de febra, nimic. Asta cu vaccinul ala de 2 mil e mai bun decat asta gratuit mi se pare o chestie pur comerciala, n-are nici o explicatie.
Dupa vaccin i-am dat cu Tonifor (unguent) pe locul unde a intepat-o, n-a facut galma, n-a durut, ptr febra, desi n-a avut mai mult de 38, i-am dat preventiv..Nurofen, 3 zile. Fenobarbitalul e doar ptr convulsii, sau febra peste 39. Stai linistita ca va fi ok

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor, Revelion 2006
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am ales (la recomandarea pediatrei) varianta cu plata INFARIX HEXA la 2 luni (nici eu nu stiu daca asa se scrie corect ) si am mers tot pe varianta cu plata la toate vaccinurile ulterioare. Niciodata (poate om fi fost noi norocosi...) nu am avut reactii si uite ca Matei are 3 ani si Mara 1 an si 4 luni...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Eu am preferat sa incep cu vaccinurile incepand de la 3 luni. De fapt asta vazusem si in cartea lui Capraru, Mama si copilul. Si nu le-am facut pe toate o data ci Pentaximul primul iar dupa doua saptamani Prevnar spunandu-i doctoritei ca daca are un efect secundar ulterior eu de unde stiu de la care vaccin ii e rau. In plus Tudor al meu era in faza critica cu colicile si eram asa de obosita si eu si el ca numai pe tavan nu mergeam ca sa-l adorm. Seara se inrosea de la atata plans si am vorbit cu doctorita sa mai amanam o luna cu vaccinurile. La vaccin s-a comportat bine in sensul ca nu a avut decat o usoara agitatie seara dar i-am dat niste Tempra (se gasesc aici niste picaturi pentru durere si febra dupa vaccin dar banuiesc ca si in Rom se gaseste ceva similar) Nu a facut febra. Nu a avut eritem local dar poti sa aplici gheata. Daca il alaptezi la san nu cred ca o sa ai probleme inca o luna sa amani vaccinarea pentru ca anticorpi are de la tine si nu il scoti in medii cu multi copii (mai ales ca e perioada bolilor contagioase). Aici in Canada in schimb am intalnit mai ales in Montreal persoane care nu doresc sa faca nici un vaccin la copil decat dupa ce implinesc un an.
mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Noi mergem marti la vaccinul de 2 luni. Am luat Infanrix Hexa...scump al naibii, 3.200.000, si l-am gasit greu. Dar mi-e atat de frica de vaccinarea asta, am stat zile intregi pe net si am citit numai nenorociri...ca am zis sa aleg varianta asta, poate o fi mai sigura. Plus ca contine si vaccinul impotriva unui tip de meningita, in plus fata de cel de la stat. O fi moft, nu zic...dar aveam banii astia, nu a fost o tragedie sa-i dam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Fetlor care alegeti sa faceti vaccinul cumparat, de ce nu apelati la un distribuitor de medicamente ca e mult mai ieftin decat la farmacie. Sau la o farmacie mai mica rugati farmacista sa vi-l comande si ii lasati si ei un adaos, dar nu e ca cel de la farmacii in general. Mie la catena imi spusesera de 3500.000 si pana la urma am apelat direct la distribuitor si m-a costat 2.100.000 lei. La o farmacie mai mica mi-l aducea cu 2.500.000. Tot nu era cat la Catena. Este vorba de Infanrix hexa.
Si legat de subiect, am preferat varianta cumparata mai sigura si mai buna (zic eu). Nu am avut reactii adverse nu a facut febra. Si nu i-am dat nimic. Iar Pediatra nu e in masura sa hotarasca ptr noi mamicile ce este mai bun ptr copii nostri, ci in cel mai rau caz sa dea un sfat. Daca s-a suparat e vaca ca nu o afecteaza pe ea cu nimic ca dai tu ca mama bani pe un vaccin, pe care ea insa oricum e obligata sa il faca. Cred ca ce ii sperie este faptul ca e ceva nou si nu stiu sa lucreze cu asa ceva, ca le lipsesc cu desavarsire informatiile. Sau se oftica ca sunt atat de inapoiati si de necititi incat vin pacientii si le spun ce e mai nou pe piata si mai bun.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Recomand si eu Infarix Hexa pentru lipsa de efecte adverse; nu a fost nevoie nici de comprese locale cu apa rece nici de paracetamol sau eferalgan pentru temperatura; Iar pretul a fost in jur de doua milioane la o clinica particulara.
Iar ca sa dai nurofen preventiv 3 zile la rand - iar mi se pare o prostie; cum va mai reactiona organismul copilului cand va avea intr-adevar nevoie.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_teohari spune:

Buna, eu l-am ales pe cel gratuit de la policlinica pt ca doctora mi-a spus ca este acelasi lucru cu cel cumparat, acum depinde si de organismul fiecarui copil, cum il tolereaza, poate sa faca febra si de la cel cumparat, chiar am o prietena care si l-a luat din farmacie si a facut bebelusul febra, asa ca depinde de fiecare copil, nu are nici o legatura calitatea vaccinului. La mine la doua luni a facut febra, dar piciorusul nu i s-a umflat, dar la cel de 4 luni si 6 luni nu a avut nimic. Succes si multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Noi am facut la 2 luni Pentaxim + Euvax B . Si pot spune ca sunt extrem de multumita . Thea nu a avut absolut nici un efect secundar ( nici un pic de febra, nici locurile unde a fost vaccinata nu s-au inrosit ). Am ales varianta asta de vaccinare pentru ca am avut mari probleme cu Ruty cand am vaccinat-o (cu vaccinul gratuit de la stat ).
Pentaxim gasesti la Help Net. Cel mai ieftin l-am gasit la Help Netul de la MIHAI BRAVU 292 ( daca ai card costa 1.170.000 ), in rest este in jur de 1.300.000-1.400.000.
Euvax B ( care la doua luni se face impreuna cu Pentaximul ) costa in jur de 300.000 ( tot la Help Net )

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nu stiam de vaccin de cumparat si i l-am facut pe cel gratuit dar mi-a parut foarte rau pentru ca din acel moment bb al meu nu a mai vrut sa manince bine. In plus vaccinul cumparat protejeaza contra mai multe boli ca cel gratuit (nu mai stiu exact care)


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Poate sunt eu mai sensibila dar in secunda urmatoare schimbam pediatrul pt o asemenea reactie. Dr ar trebui sa fie deschis si sa iti explice ce nu stii nu sa iti intoarca spatele. Nesimtita!
Revenind la sb eu am facut si la primul si la al doilea vaccinurile de la stat. le-au suportat usor.Greu a fost doar la cel de 2,5 ani la cel mare cand a facut febra.
Cel mic nu a avut nimic la vaccinul de 2 luni decat o mica tentativa de voma a doua zi. Dar nu sunt convinsa ca a fost de la vaccin.
In ceea ce priveste pretul, daca asi fi optat pt cel contra cost dr mea l-ar fi comandat de la distribuitor si ar fi costat 1200000. Dar dr a zis ca nu e diferenta asa mare intre ele incat sa merite banii ( suntem prietene) si ca a vazut copii vaccinati cu cel contra cost care au facut reactii adverse ulterior.

Mergi la inceput