BB cu hernie ombilicala

BB cu hernie ombilicala | Autor: BillyBilly

Link direct la acest mesaj

Fetelor, un bb pe care-l stiu si mi-e tare drag, are hernie ombilicala. BB-ul are in jur de 1 luna si mamica lui m-a rugat sa ma interesez de o centura pt. asa ceva. Am mai inteles ca respectiva centura nu se gaseste in Romania. A mai trecut cineva printr-o astfel de problema? Cum ati rezolvat-o? Din cate mi s-a povestit, cand i-a cazut cordonul ombilical, a ramas cu o umflatura, pe care doctorul i-a diagnosticat-o ca fiind hernie ombilicala.

Orice sfat este foarte apreciat!!

Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut al meu a avut hernie ombilicala. Trece singura pina la 1 an - noi am avut noroc si a trecut in 2 luni. Nu trebuie sa ii puna nici o centura, nici leucoplast, nici ban (cum se facea inainte, era daunator). Exista o recomandare sa nu fie bb lasat sa plinga mult.

Eu i-am pus un leucoplast pentru copii care nu lasa urme, asta asa pentru linistea mea ca prea era umflat acolo, dar copilul nu trebuie chinuit sub nici o forma.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Ai mei au facut amindoi hernie ombilicala dar erau asa de umflati ca am mers la medic si i l-a prins cu leocuplast .A trebuit sa-i tin legati asa o luna si si-au revenit tare bine.Nu i-am chinuit deloc.Mai bine asa decit sa-i lasi cu umflatura acolo si cine stie cit de greu trece.Eu zic ca daca poate sa mearga la un medic ca e mai bine.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Deci problema nu-i asa grava cum i se pare mamicii. Cred ca ar trebui sa-si schimbe doctorul pediatru, daca este o problema asa comuna si el i-a dat o solutie asa complicata si costisitoare! I s-a recomandat sa caute centura prin strainatate, ca fiind singura solutie. Uff, doctorii astia! Chiar nu-i inteleg!

Multumesc pentru raspunsuri, ma duc sa o linistesc!!

Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Si bebele meu are hernie ombilicala, o doctorita mi-a spus ca trece pana la 1 an iar cea de fam mi-a spus ca in general nu trece, deci pe care s-o cred?

Pana la urma mi-a spus cineva de centura ombilicala si am gasit de 2 feluri: dintr-un material textil, erau 3 la set si costau 15ron si altele dintr-un cauciuc si aveau si o chestie mai grea care se punea pe buric, asta era 30 ron. Pana la urma am cumparat-o pe a 2-a, nu stiu daca il va ajuta, eu asa sper, i-am luat-o de vreo saptamana.
La bebele meu buricul este iesit in afara si este cam de marimea si grosimea unei jumatati de maslina medie. La voi cum a fost sau cum este, ca sunt stresata rau din cauza asta.
Culmea este ca pana la 1 luna si ceva nu avea nimic, dupa aia a aparut, la bebelusii vostri a fost de la nastere sau nu?

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Nici ai mei nu au avut de la nastere au facut la vreo 3 sapt.Eu nu le-am cumparat nici o centura ca nu am stiut ca sunt dar in schimb i-am dus la medic si cum am mai spus i l-a prins cu leocuplast si dupa o luna timp in care a stat cu leocuplastul lipit si-au revenit.Si era destul de mare hernia.cit o nuca.Sa va faceti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danig spune:

Noi am pus o perioada leucoplast pe care il schimbam de fiecare data dupa baita. Apesi cu aratatorul pe buricel, apoi prinzi cu degetul mare si aratatorul de la cealalta mana, astfel incat sa se faca o plica si acoperi cu leucoplast. De fiecare data cand il schimbi, urmaresti sa il pui in alta directie, nu tot pe locul pe care a fost pus. Asa ne-a explicat noua d-na doctor. Daca ai rabdare sa faci o perioada, se rezolva garantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Interesant. Cred ca si Rares a avut. Daca da, a trecut singura. Medicul pediatru nu ne-a zis nimic de asa ceva. Zicea ca are el buricul mai urat. La spital cand l-a imbracat i-a agatat buricul si i-a cazut la 5 zile, dar vreo 3 a sangerat. Apoi cand s-a vindecat singur era f umflat si iesit in afara. Acum a ramas numai un pic cam negru inauntru.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Din pacate, nu toate cazurile se rezolva de la sine. Fiica mea (1 an si 10 luni)a ramas cu aceasta hernie ombilicala. Doctorii au zis ca trece pana la un an singura dar nu a fost asa. Am pus si leucoplast dar nu l-a suportat: facea o iritatie urata...Va trebui ca in viitor sa o operam...

Eli + Alice (04.03.05) si na (24.05.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si Matei a avut....intre o luna si 3 luni jumate parca...i-a trecut cu pansament. Am fost la chirurg si mi-a aratat cum se face.
Sa mearga cu el la un chirurg pediatru, ii va aata ce si cum.
Mamaaa...Matei avea o ditamai hiernia! Si i-a trecut...n-a ramas nici urma!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasifii spune:

Baiatul meu s-a nascut pematur fara muschii abdominali bine dezvoltati si a facut hernie ombilicala. Doctorita lui ne-a recomandat leucoplast dar nu l-a suportat, se irita, si atunci ne-a zis sa-l culcam pe burta. Asa am facut si i-a trecut intr-o luna fara nici un pansament.

Mergi la inceput