Nume de papusi si alti ursuleti

Nume de papusi si alti ursuleti | Autor: strumfi2004

Link direct la acest mesaj

Cand primeste o papusa/ jucarie (de plus) noua, Mariuca ii da imediat un nume dupa criteriile stiute numai de ea...

Astfel, in topul preferintelor, este un urs mare alb pe care l-a primit pe cand ea era in burtica, a fost prima jucarie. este nelipsit, am fost cu el la mare, munte, la bunici, la biserica, la doctor la vaccin, la spital cand l-am nascut pe fratiorul ei, absolut peste tot...
Ei bine, acest urs a fost numit "Leleletzu' Nas" - a se citi ursuletul Nas, nasul lui fiind primul pe care Maria il arata tuturor cand era mica.

Urmeaza papusa "Ciufi", o papusa textila, mare. cu siguranta i se trage numele de la coditele ei mari, ciufulite
Ciufi are si o sora mai mica, "Limonada". s-o numi asa oare pentru ca e toata galbena?

Apoi pinguinul "Pingu Noddy", care are o caciulita cu mot asemanatoare cu a personajului citat - prietenii stiu de ce .

Ar mai fi "Cutzu Oinalu" - in traducere cutzu Hoinarul, poate pentru ca tati a spus despre cutu asta - care fluiera o melodie de calatorie in timp ce patineaza pe-un picior cu un rucsac verde in spate - ca e cam hoinar...insa Stefu il cunoaste drept "Amm"...e un mister...

Dar sa ne oprim noi...
pe papusile voastre cum le cheama? dar pe leleleti?


edit: stiu ca ar fi fost mult mai graitoare niste poze ale sus-numitilor, insa momentan nu mai avem cu ce le descarca - Stefu stie de ce...
Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu am botezat leleletii ca nu prea ne atrag jucariile de plus dar are una mititica care sta in masina. Este un ren de plus si-l cheama "Domu Goe" . Cred ca banuiti de unde vine numele, cupilul se zbuciuma pe bancheta masinii, hartuia si jucaria, facea scandal si eu spun catre sot "Uite ce agitat e d-nul Goe". Cupilul a inteles ca jucaria e "Domu Goe" si asa a ramas.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Am uita sa va spun dar acum citiva ani facusem cunostinta cu un iepuras de plus pe nume "Tocanita" . Au imaginatie copilutii .

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

fi-mea are de ieri un prieten imaginar numit DODI. vorbeste cu el la telefon.sa ma ingrijorez? cand o intreb cine e acolo spune ca "dodi,nu cunoaste tu pe dodi"

un urat de soarece mare de plus de care mai nou nu se desparte si pe care-l cheama CELU sau SOCELU.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

pe ursuletii nostri ii cheama: fram (e un urs alb), gelu (dupa numele nasului, ca de la el e), hapciu (tocmai il primise serban si l-am intrebat cum sa-l cheme pe ursulet. copilu' a stranutat si... asa i-a ramas numele), abu (botezat tot de serban, ca era ursulet alb si asa zicea el "alb" pe atunci), si coco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Lui Robert nu i-a placut niciodata sa-si boteze jucariile, cu sa le deosebeasca dupa descriere. De exemplu: ursul alb cu fundita sau ursuletul cu fes sau cainele maro cu urechi mari, etc.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Si noi avem obiceiul sa botezam jucariile. Are o papusa pe care i-am adus-o de la mare, si se numeste Mara, are o papusa de portelan primita de la unul din Mosi si m-a intrebat ce scrie pe cutie...i-am spus ca scria Eliza...si Eliza i-a ramas. Cu ursuletii e mai greu ca avem mai multi...dar ultimul se numeste....Lili (cica seamana cu ma-sa!!) Toti soriceii se numesc Jeryy, invariabil. Si il avem pe jerry cu ilic, jerry cu caciula roz, jerry care canta...
Multe jucarii poarta numele de "ciuci"...Nu stim de la ce vine, dar asta pare sa fie un nume comun.
Nu-mi mai amintesc acum...dar o sa vin cu completari...


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ce subiect dragut. Mi-au stirnit zimbete numele date de copii jucariilor lor. Cind era Vlad mic, orice catel era Ham ham, si orice pisica: Meau meau. Acum avem asa: o pisicuta Kitty, un catelus Ghivei (Grivei, evident ), un altul Labush, un ursulet Ma(r)tinel si un soricel Chitz chitz. Iar pisica noastra cea adevarata e botezata Sisa (Anfisa).

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

fi-mea are de ieri un prieten imaginar numit DODI. vorbeste cu el la telefon.sa ma ingrijorez? cand o intreb cine e acolo spune ca "dodi,nu cunoaste tu pe dodi"

un urat de soarece mare de plus de care mai nou nu se desparte si pe care-l cheama CELU sau SOCELU.

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/



Ca sa te incurajez , tot pe la 2 ani a pus si Ruty ochii pe un soarece ( o uratanie jigarita ) si de atunci nu s-au mai despartit. Chiti ( asa-l cheama ) este carat peste tot si daca nu-l are nu doarme nici acum la 5 ani jumate. Nu cred ca mai e cazul sa va povestesc in ce hal a ajuns ( era el rapciugos de nou, dar acum dupa indelunga folosinta si nenumarate spalari...). Cred ca cine o vede pe Ruty cu hidosenia dupa ea ne judeca tare aspru ca nu-i luam copilului jucarii .

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Diana e inca prea mica sa puna ea nume,asa ca deocamdata plushurile le chemama dupa ce sunt;pisica,cuztu,ursuletzul,iepurasul etc,asa le-a si invatzat.Doar pe un caine mare il cheama Scooby Do (ca ala e)si pe un cerb mare, DINO.Pe papusi m-am gandit sa le cheme dupa numele celor de la care le-a primit,asa ca are o papusa Ana,una Maria,sau una Emma - dupa numele fetitzei unei prietene bune. Cand mai creste probabil va incepe si ea cu propriile ei denumiri.Ca eu una nu-s prea inspirata
Si chiar asa,fain subiect

MONI de DIANA (01.01.2006)DIANA ALBUME ,www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> FILMULETZE 1 ,www.dropshots.com/monica70" target="_blank"> 2 ,www.dropshots.com/moni3" target="_blank"> 3 ,www.dropshots.com/moni4" target="_blank"> 4


"MAI BINE SA TE CONSUMI,DECAT SA RUGINESTI"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

Prietena imaginara: "Fetita mea care nu se vede" - o fi si numele de familie cuprins in numele asta, ea stie, important este ca a plecat de vreo 2-3 luni la "parintii ei"
Prieten imaginar: "Lebic" - un baiat rau si pus mereu pe cearta
Papusa Baby Born: "Alex" - dupa un copil de la gradi

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput