Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(21)

Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(21) | Autor: Ioanatugs

Link direct la acest mesaj

Dedicam acest capitol lui Marinar ca tocmai a nascut-o pe Emma Ioana!

Lista Tutunareselor, viitoare :
adiere
alexia28 astenospermie, 29 ani, sarcina recenta oprita in evolutie
ana_id probleme cu spina bifida
ana_p programata pentru laparoscopie in ianuarie [/size=1Apollo
aurelia77
alina.n
Ariana1 endometrioza, o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Bonitta fibrom uterin, urmeaza laparo in 26 februarie; astenoteratozoospermie
Bubulina1
Cadina
clubb
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" -Tutu; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cris2006Dianadi
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare, monitorizare, urmeaza laparo in 9 februarie; normospermie
Ellis
Felicia 30 ani, astenoteratozoospermie, ambele trompe infundate, "reparate" prin laparoscopie, 1 IA Foxxy
Gabitoni
IoanaTugs 33 ani, infertilitate secundara, endometrioza, o trompa permeabila, o intrerupere de sarcina la 26 ani, doua avorturi; sotul oligoastenozoospermie moderata.
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort genetic la 7 saptamaniInuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoana
kikilinaKoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian scos, trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie
Leditia
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic
LoredanaG
Mamidevladut sarcina recenta oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietelMada28
MadaS
Madutz
maria08 suspecta de hidreosalpinx, urmeaza laparo
Mica-Mica
mihailescu teodora 30 de ani, 2 sarcini intrerupte la cerere; cicluri anovulatorii,2 stimulari,1 fara rezultat(ovulatie),in urma laparoscopiei: "trompele au fost "ametite", acum e 100% beton" - Tutu
Mihavasoi 31 ani, infertilitate primara, HSG-trompe permeabile, CM 27-34 de zile, nici un avort, nici o sarcina, sotul-30 de ani, oligoastenozoospermie usoara compensata prin ejaculat
Mirelae
miruna79
mmc_nd
M_Oana ea, teoretic ok, urmeaza laparoscopie; sotul: prolactina marita, adenom hipofizarninocica
oanaonyx
Papushel
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
zambet74
Zenobia 28 ani, [size=1]chisturi posibil endometriozice; programata pt laparo [/size=1[size=1]]- 14 februarie; normospermie
Meteeuta



Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici:
iriss27 - "mamica de ianuarie-februarie"
aventura - "mamica de ianuarie-februarie" - Antonio
Amely - "mamica de mai-iunie"- - David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie"
kitty_nic - "mamica de iulie-august" - Daria Ioana
Graviduta - "mamica de iulie-august" -
Claucia - "mamica de iulie-august"-
Kristind "mamica de iulie-august"
Sim_stoian -"mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
Mirella76

si proaspata graviduta:
Scumpete


Avem o noua lista! Se inmultesc-ile!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 kg, 52 cm




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

HOLA!

Urarile, masa si dansul le-am prestat la masa fiv-oaselor (pavilionul de alaturi, unde stiu ca se mai trage din cand in cand cate o privire dragastoasa), dar nu puteam sa nu trec sa ciocnesc un pahar de optimism si la masa tutunarelelor la inceput de an.....
Tot binele din lume si un 2007 spectaculos pe toate planurile, mai ales pe planul care ne doare cel mai tare, IMPLINIREA VISULUI CEL MAI DRAG SUFLETULUI NOSTRU........

Graviduta am savurat cu placere lectia de psihologie despre borcanul de maioneza si cestile de cafea..........
M-am uitat cu atentie in borcanul meu de maioneza si am vazut ca am plantat cu sudoarea fruntii, inca din frageda-mi pruncie bolovani marisori (am pus bazele meseriei de mama prin studii aprofundate de psihologia copilului si pedagogie intr-o manastire de fete denumita generic Liceul Pedagogic+ alte activitati care mi-au asigurat lumina din prezent); apoi am asezat pietricele mai mici de genul "realizari profesionale, spirituale, materiale" si am consumat si cafele de buna calitate , ca doar nu pot sta departe de viata de artista........
Am pus in borcan si un bolovan cat Everestul, cu un desen colosal pe el "", astept acu' sa se faca lumina si pe latura asta a borcanului, ca indiferent cat nisip de prin tari straine torn in el si cate cafelute londo-pariziano-vienezo-spaniolo-ungaro-germano-italienissimo-grecesco-multi nationem consum, tot bezna e, pana intr-o ZI CU SOARE.......

Va pup pe obrajori, fara exceptie, si va doresc, in final de sorcoveala, TOT BINELE DIN LUME!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:


la toate fetele.Intru pe net decat seara tarziu cand vin de la firma si-mi termin treaba de prin casa, dar citesc din urma si sunt alaturi de voi.
Iyoana despre simptome ce sa-ti spun,sunt cele de CM (sanii durerosi,o durere usoara de spate). Eu nu mi-am luat TB luna asta,dar de dimineata fiind in z28 mi-am luat-o si aveam 36,8.
Cand am fost la T eram in z15 si inca nu ovulasem, asa k totusi incearca sa te duci chiar dak vei fi in z14,nu trebuie sa pierdem nici o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

M Oana
Iyoana sunt z28 din 30-32 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristind spune:

Buna fetelor!!! Astazi bebicu meu face 10 saptamani!! Abia astept sa imi treaca starea asta tampita de voma si ameteala. Stiti cumva daca dupa 8 injectii cu pregnyl, imi mai da Tutu si altele??? Am fost ieri la dr. de fam. si mi le-a dat gratuit - problema e ca nu am gasit decat la o farmacie si avea doar 3. Le-am luat ce sa fac ca mai am 2 de facut din alea 8, si ma gandeam daca mi-o mai da...iar dau o gramada de bani..asta e. Singura mea problema e ca am cam racit si sint infundata si fonfaita, iar d-ra nu mi-a dat nimic, decat sa sug la bomboane!!. Va pupic si sa aveti o zi buna!!

kristin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Ioana multumim mult pentru noul capitol. + Sper sa fie macar la fel de productiv ca si precedentul!
Kristind si eu am avut cam aceeasi problema pe la 10 sapt, respectiv ma "virusasem" si ma ustura gatul, imi curgea nasul samd. Si singurele remedii au fost: cate o jumatate de paracetamol atunci cand aveam senzatia ca incearca sa-mi creasca putin febra, si imi scadea imediat, si beam ceai de lamaie cu miere, adica taiasem o lamaie cubulete, o amestecasem cu miere si umblam cu borcanelul dupa mine, imi fierbeam apa si puneam in ea lamaia aia(dintr-o lamaie faceam cam 3 ceaiuri, adica erau destul de concentrate!). Si sa stii ca in 3 zile mi-a trecut. Mai stiu de la fete ca oscilococcinum poate fi luat in sarcina. Multa sanatate!
Marina tinem pumnii si asteptam vesti!
Alexia, Feli, LauraSilk, LauraVoinicu, Teo, Zenobia pe unde sunteti fetelor? Pregatiti cea interesant ? Multi pupici si sa stiti ca mie si Dariei ne este dor de voi!



Mami Cristina si Daria Ioana

Poze

Viitorul suna foarte bine: vine bebe!
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor!

Oana oricat te-ai fofila nu scapi de mine,asa ca am intrat sa te pupacesc si aici ca sa vezi cat mi-ai lipsit !

Kristind draga numai asta iti mai lipsea sa racesti...ei,ei, nu stii ca trebuie sa te ingrijesti mult mai mult acum? Hai lasa ca toate prin cate treci acu' e pt cea mai nobila dintre cauze, suporta-le cu stoicism,dar vineri cand mergi la T spune-i sa te ajute cumva ca vrei si tu sa devii si frumoasa ca toate gravidutele!

Pup toate fetele si astept sa citesc pe aici numai vesti bune!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Neata tutunici! Noi am fost aseara la eco morfologica de 22 de saptamani, ne-am vazut flacaul (cum spunea Iosup, care a fost foarte haios si amabil, chiar e un super dr.) ne-am bucurat de imaginile 3D si 4D, l-am vazut cum dadea din manute si picioruse, cum isi tuguia buzele, cum se juca cu degetelele, parca ne facea cu mana.... Suntem sanatosi, bine formati, avem cam 450 g si suntem mai mari cu o saptamana. Am vazut si "bilutele" si putulica dr. a si masurat-o.(). Mami si tati sunt in culmea fericirii. Bebe este foarte energic, il simt adesea cum "danseaza" prin burtica.

Singura problema ar fi tot la mine, placenta mea este cam groasa, si prezinta mici calcifieri. M-am cam speriat, dar Iosup a zis ca e ok, chiar daca e peste medie ca grosime. Este gradul 2 de maturitate. Sper sa reziste cu bine pana la sfarsit...

ne-a intrebat cum il cheama pe bebe si a scris si in fisa: David Cristian. Mi-a placut chestia asta, faptul ca l-a personalizat deja... acum chiar este un omulet. Omuletul nostru...

Pe scurt, eco a meritat toti banii, 250 RON, mai ales ca am aflat multe lucruri despre morfolgia de 22 de saptamani, despre IR-uri, despre bebe...

Kristind, daca totul este ok nu vad de ce ti-ar prelungi pregnylul... dar ramane sa discuti cu el. Greturile m-au tinut pana pe la 13-14 saptamani, dar la mine n-au fost mari si le aveam mai mult seara... Felicitari pt. cele 10 saptamani si sarcina usoara in continuare!

kitty_nic felicitari iubita pt. printesa din burtica! Foarte frumos nume, Daria Ioana. Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea peste cateva luni!

MOana, am inteles eu bine sau acum faci parte din grupul tutunicilor actuale si foarte curand viitoare gravidute? Sa fie intr-un ceas bun si reusita aproape! Am mare incredere!

Va pup cu mult drag pe toate!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

22 si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

neata fete

hehe...mai am putin, asta in conditiile in care ma duc maine la spital si merge totul ca pe banda, ad reactioneaza organismul la injectii sau stiu eu ce si chiar nasc. emotii tot nu am...deocamdata. azi vreau sa fac curatenie, sa ma mai aranjez, sa pun banii in plicuri si...unda verde.

kristind si eu tot cu ceaiuri m-am dres cand am fost racita. mi-a zis T sa-l sun numai daca ma simt ff rau si atunci imi spune ce as putea sa mai iau in plus. poti sa mergi si pe chestii homeopate, sunt recomandate in sarcina.

pupici tuturor

Marina 41 + Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Ioana, am vazut ca m-ai trecut pe lista la gravidute recente. Multumesc. Eu voi fi mamica de septembrie - octombrie. Sper.

Sim
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Kitty, sa-ti traiasca printesa si sa te bucuri de perioada asta din plin.
Marina, iti tin pumnii, o sa fie totul bine!
Amely, si tie sa iti traiasca flacaul!
Kristind, lasa ca trece si perioada asta urata si o sa fii bine - o graviduta frumoasa si radioasa!
Alexia, numeri, nu? Sa dea DD sa fie cu okisori luna asta! Da, ar fi o chestie sa scap de laparo, insa nu cred. Oricum, abia astept sa vina ziua sa vedem despre ce este vorba. Am inceput sa tin si regimul pentru ca oricum este bun. Deocamdata cred ca ieri s-a spart foliculul de pe dreapta (ca de obicei), am simtit niste intepaturi puternice in timpul zilei. Prestasem si cu o seara inainte si am prestat si aseara, mai prestam de control si in seara asta si tot asa. Sa vedem.
Ioana, , multumim pentru capitol.

Omagii!


Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput