Extractie masea in timpul sarcinii

Extractie masea in timpul sarcinii | Autor: micam

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor! Sunt gravida in 23 de saptamani si se pare ca am o problema cu o masea de minte . Nu ma doare la rece, la mestecat, in schimb daca apas pe ea ma doare tare. Am mers la dr. care mi-a spus ca nu vede nici o carie, nu vede de ce ma doare si ca sa vin peste 6 luni la un control la el. Insa pe mine ma doare cand apas pe ea si frica cea mai mare e sa nu ma apuce durerile mari in ultimele 3 luni (am inteles ca, acum, in trim.2 se pot face anestezii si tratamente stomatologice).
E vreuna din voi care a facut extractie de masea sau alte tratamente in timpul sarcinii? Poate stiti sa ma sfatuiti.
Multumesc! Va pup,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

eu una te sfatuiesc sa atepti, daca durerea permite, eu am avut o experienta nu tocmai placuta cu extractia unei masele de minte, datorata pozitiei ei, si a faptului ca gravida fiind nu mi-au facut radiografie sa vada ce si cum, si am patit-o
am stat o ora pe masa la unul sa incerce sa o scoata si nu a putut, asta fiind sambata, si ma trimis luni la facultatea de stomatologie( si cu durrea ce ar fi vrut sa fac?) sa ma opereze aia ca nu se poate scoate, dar nu am avut rabdare si am fost de sambata, am gasit un dr bun, nu rezident, a scoso imediat, mirnduse cum celalat nu a putut, a cusut locul dar nu a pus si tratament sau ceva, drept urmare luni era deja infectata, de a trebuit sa pun 3 zile antibiotic local
pana la urma am scapat, dar nu as mai risca

Alexa29+ si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micam spune:

paxela iti multumesc
mai toata lumea imi spune sa las maseaua in pace atata timp cat nu ma doare decat la atingere. tu in cate saptamani erai cand ai facut extractia? mie imi e f. frica sa nu am probleme cu ea in trimestrul 3 cand am inteles ca nu se fac extractii - nu stiu de ce - implica probleme anestezia la fat , sa nu se declanseze o nastere prematura... ma gandesc ca totusi sunt cazuri cand a trebuit sa se intervina... uffff! ce speriata sunt !!
Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Eu sunt in 27 de saptamani si am facut anestezie pt o masea ce ma supara tare mult dar nu am extras-o ci doar nervul l-am extras si am tratat-o.Nici aici din trimestrul trei nu se mai face anestezie cred ca nu-i face bine la bebe. si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Eu una mi-am scos o masea de minte la 14 saptamani. La fel ca la tine, ma durea doar la atingere, dar simteam cu limba ca si cum ar fi rupta din ea. Asta era sambata seara. Luni m-am dus la dentist si mi-a facut extractie, cu anestezie locala. Oricum maseaua era terminata, si dupa ce a extras-o a vazut ca avea si puroi..deci daca stateam cu ea asa riscam sa mi se raspandeasca infectia in corp. Chiar sunt recomandate vizitele la stomatolog in trimestrul II. De asteptat e atunci cand vrei sa iti pui dinti sau ceva in genul asta, dar altfel..si mie la consultatie mi-a mai gasit 2 carii, si mi-a zis doctorita ca ar fi bine sa ma duc acum sa le fac, nu de alta dar in sarcina se strica cu repeziciune dintii, si ar fi pacat

dia 22 + Stefan
bebe
poze

Mergi la inceput