Sexul copilului indicat gresit la ecograf

Sexul copilului indicat gresit la ecograf | Autor: roel

Link direct la acest mesaj

Salutare,

astept experientele voastre in problema indicata in titlu. Vi s-a indicat cumva gresit sexul bebelusului? Eu am facut o eco la 16 sapt la Dr. Iosup si in primele 10 secunde ale ecografiei deja decisese ca e fetita. Noi nu am vazut nimic si nici macar o poza cu dovada nu ne-a dat. E posibil sa se insele? Vi s-a intamplat ca Dr. Iosup sa greseasca sexul copilului la o sarcina de 16 sapt?

Va rog sa-mi impartasiti din experientele voastre. Ne dorim baiat si am vrea sa stim daca ne luam gandul sau nu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

buna roel
Din cate stiu, domnul doctor Iosup nu se prea inseala. Noua ne-a spus din saptamana 12 ca e fetita si fetita a ramas si in saptamana 21.
Daca dai cautare mai gasesti un subiect cu tema asta in care spuneau chiar fetele care au nascut ca nu prea greseste. Ca se poate intampla...nu zic ca nu, dar de cele mai multe ori la eco de 12 saptamani si nu la 16 saptamani.

Mai ai o posibilitate sa verifici daca stii cand ai avut ovulatia si in care zi ati 'prestat'.

La noi ne-am fi mirat sa iasa baiat pentru ca am prestat in prima zi fertila (m-a 'pacalit' ovulatia, dar asta e alta poveste)

Important e sa fie sanatoasa si urmatorul va fi baiati :)

sanatate

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roel spune:

Multumesc de raspuns Manu. Stiu ca dr. Iosup nu prea se insala, dar m-a surprins viteza cu care mi-a spus...abia pusese aparatu pe mine, sub 10 secunde de vizionare. Ne uitam si noi in monitor, dar pe cuvant daca am vazut macar copilul, inca il cauta si el deja decretase - fetita -
Ma bucur ca e sanatoasa, e totul bine, doar ca ma framanta ideea, chiar asa ochi sa aiba?? sa vada in cateva secunde fara dubii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Nu prea am auzit ca Iosup sa se insele... La 14 saptamani ne-a spus baiat 100%, m-a uimit siguranta lui. Si asa a ramas (sunt in sapt. 22), confirmat ulterior si de Herghelegiu, alt ecografist bun. La 16 saptamani este putin probabil sa se insele...ar fi o premiera Sa ne tii la curent!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

21+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu am facut prima echografie performanta la prof. Adrian Pop la 15 saptamini si desi a zis ca nu e 100% sigur sexul ca inca e prea devreme, a fost corect si baietel a iesit.
Daca ti-a zis atit de sigur pe el, inseamna ca a vzut bine el ce-a vazut. Degeaba te uiti tu, sau degeaba iti da poza ca tot nu intelegi nimik. Noi am avut poza cu o sageata si scria "penis", dar noi tot nu vedeam nimik acolo, doar ne imaginam
Nu-ti mai face probleme, considera ca e fetita si bucura-te de sarcina in contiunare. Si daca va fi baietel, asta e, va fi o surpriza !
Sa fie intreg si sanatos, asta e cel mai important, restul sint detalii...


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu zic sa va luati gandul de baiat si sa va bucurati mult de fetita pe care v-a dat-o Dumnezeu, ramand sa mai incercati data viitoare pt. baietel . Eu am incredere in Iosup, multe prietene de-ale mele au fost la el la varste ale sarcinii cuprinse intre 12-16 sapt. si n-a gresit in nici unul dintre cazuri. Mie la 13 sapt. mi-a spus ca e baiat si baiat este. Sanatate multa si o sarcina usoara!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Mie mi-a sus Iosup la 12 sapt ca o sa am o fetitza si crede-ma, fetitza este.
Felicitari!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Si noi la fel: la prima sarcina mi-a spus ca este baiat de la 11 saptamani si acum am o mandrete de baiat iar la a doua, la 14 saptamani, mi-a spus ca este fetita si fetita a ramas pana astazi si sexul mi-a fost reconfirmat de alti 3 medici diferiti de-a lungul sarcinii. Deci, sa fie sanatoasa fetita si sa va bucurati de ea!

Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Iosup nu greseste. E cel mai bun. Si stie el unde sa se uite. Poate ca pusese aparatul si a nimerit drept pasarica. Daca fata ta nu e deloc rusinoasa si sta cracanata...

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roel spune:

Multumesc Tanima
...incep sa ma obisnuiesc cu gandul ca vom aveam o fetita, ma bucur de ea, e un copil foarte asteptat si mult dorit.
Nu sexul copilului m-a socat, ci mai mult reactia doctorului, iutimea cu care a dat verdictul.
Am fost acum prima data la el, auzisem ca e dr bun si nu greseste, d-aia l-am si ales.
va tin la curent oricum daca se pastreaza informatia.
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Buna seara!

Citind despre grijile voastre parca m-a apucat si pe mine emotia ca medicul meu s-ar fi putut insela asupra sexului fetitei mele. Stie cineva cat de sigur este dr. Onofriescu din Iasi? Sper sa mai fie paciente ale dumnealui pe acest site.

Motannel

Motannel

Mergi la inceput