FIV 97

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata !

Kitta nu abandona inca...vezi ce zice dr. la consultatia urmatoare,daca insa zice ca nu e cazul sa continui asculta-l, e de apreciat daca nu iti ia banii asa aiurea...., mai asteapta o luna si cu siguranta iti va da alt tratament care sa fie eficace pentru tine!Succes!

Eu ma voi intalni cu dr. T zilele urmatoare ca sa discutam detaliat despre FIV-ul pe care mi-l va face.Pentru inceput imi va da probabil analizele pe care trebuie sa le fac, am pregatit o listuta cu intrebari....asa ca nu va scapa usor de mine.Am emotii, in sfarsit simt ca incep sa fac si eu ceva...am atatea sperante....!

Va pup , mult succes tuturor si va rog mult sa ma intelegeti daca va voi "asalta" cu "n" intrebari...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

Buna Fetelor si La Multi Ani!
Sper ca anul asta sa ni se indeplineasca dorintele mult visate.

Eu mi-am facut programare si luna asta cum imi vin uratii merg si-mi scot trompele.Inca stau in dubii si nu sunt 100% sigura ca e decizia cea mai buna, dar trebuie sa incerc.Si asa daca n-am ramas de 6 ani insarcinta sunt sigura ca sunt nefunctionale, ba mai mult ma si incurca.Offfffffff daca este cineva in situatia mea sau a fost sa-mi dea si mie niste pareri, va rog fetelor.

Felicitari noilor mamici si aveti grija de puiuti.Bafta viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

puiramy de ce vrei sa iti scoti trompele asa pur si simplu?nu vrei sa faci laparoscopie sa stii exact daca sunt functionale sau nu si in plus sa afli starea interioara a cavitatii abdominale?Decizia iti apartine,dar eu cred ca ar trebui mai intai sa faci aceasta investigatie, poate sunt doar "infundate" si se pot "repara"....Eu am facut laparo, am aflat ca totul e ok pe acolo,in afara de trompe care nu sunt functionale, totusi nu le-am scos si nici medicul care m-a operat nu mi-a indicat acest lucru....minuni se mai pot intampla,dar daca le scoti, chiar numai FIV mai ramane...Exista vreun dr. care iti scoate trompele doar asa pentru ca tu vrei???Bafta multa si iti doresc ca orice decizie vei lua sa te ajute in realizarea visului tau de a fi mamica!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Puiramy, eu nu am decat o trompa si aia nefunctionala. Dar nu as fi scos-o de buna voie pentru nimic in lume! Atata timp cat o mai am mai am o sansa. Pentru pisicul meu a fost bine sa pastrez trompa. Intre cele 2 fivuri desi nu am ramas gravi, faptul ca am avut trompa m-a motivat sa fac tot felul de tratamente naturiste, sa incerc sa "prind" perioada fertila, am continuat sa sper agatandu-ma de aceasta trompita. Si de ce nu, m-a tinut cu bateriile incarcate pana am avut curaj sa incerc un nou fiv. Tu faci cum crezi.



lachi 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Fetelor ...
am si eu o rugaminte la voi ....pentru cele care ati facut FIV cu Big.M....cum ati procedat ..ati fost mai intai la cabinetul particular sau direct la spital ? Cum ati discutat despre asta ? V-a explicat pe indelete ce urmeaza sa se intample , v-a dat analize de facut ...? Haideti, va rog ...ajutati-ma si pe mine ...ca ma gandesc la faptul ca daca ma programez la cabinetul particular dureaza foarte mult pana ma programeaza ...stiti cum este ...
Chiar nu stiu cum e cel mai bine....
Va multumesc!

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Lachi spune-mi te rog ( deoarece eu nu stiu povestea ta) la tine singura problema erau trompele?Una lipsa am inteles si cealalta nefunctionala?In rest ai fost ok, uterul , ovarele?Scuza-ma nu vreau sa fiu indiscreta, caut sa gasesc cazuri similare cu al meu si evdient...reusite,m-am bucurat enorm pentru tine in ziua aceea cand iti inecai amarul cu un pahar de bere si fumai o tigara crezand ca nu ai reusit dupa care ai anuntat ca ai gemeni...inca o data sarcina usoara in continuare si eu as dori gemeni ,dar macar un bebe sper sa imi dea DD, nu cer 2 ca sa nu fiu prea pretentioasa,insa daca imi da as fi superfericita la fel ca si tine!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

ella_72 - si eu fac acum FIV cu prof. Marinescu. Dupa cum probabil sti, este o persoana super ocupata.
Eu am procedat in felul urmator. Am sunat la cabinetul personal "Marinescu Medical centre", tel 224.31.27 si m-am programat acolo. Vezi ca programarile pt. luna urmatoare se fac in data de 10 a fiecarei luni, deci maine, daca doresti sa procedezi asa, suni sa te programaze pt februarie. Are mai mult timp acolo de stat de vorba decat la spital. Eu m-am dus cu toate analizele si am hotarat sa incepem FIV. Te poti duce pentru prima discutie, dupa care iti va fi simplu pentru ca te va chema la spital. Asta e o varianta.
A doua varianta este sa te programaezi la Cabinetul de sterilitate" in cadrul spitalului Giulesti. Acolo stiu ca martea are program. Nu stiu exact telefonul de acolo. Poate te ajuta fetele. Din ce stiu cam in 5-6 saptamani te programeaza.
Succes si sa auzim numai de bine

Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ella asa cum ti-a spus si Adhnana e bine ca prima consultatie sa o ai la cabinetul particular tocmai ca sa poti discuta mai multe. Prima consultatie de infertilitate la cabinetul dansului o face in general doamna doctor Cocei care te vede, te consulta, discuta cu tine, iti explica ce vrei si ce trebuie sa stii pentru ca apoi sa predea toate datele profului.


edit:kora pop o trompa lipsa (extrauterina), cealalta infundata, desfundata laparoscopic dar nefunctionala si infundata la loc in cateva luni. Deci trompe, ioc! Ovarele OK, fara chisturi fara alte probleme. Hormonalele OK pentru varsta mea, de ovulat ovulam in fiecare luna. Uterul fibromatos dotat cu cateva mioame intramurale dar cu endometrul bun. Spermograma buna "in hartii" ca "in realitate" cred ca era putin "expirata" datorita varstei dar uite ca am mai prins si eu ceva!
diagnostic: sterilitate secundara de natura tubara. Eu pana la 28 de ani am tot ramas insarcinata dar a tot fost intr-un moment nepotrivit; la 28 am facut prima extrauterina dupa care nu am mai ramas deloc cu exceptia unei alte extrauterine care s-a eliminat singura fara interventii pe trompa de nici un fel. anul trecut am mai facut un fiv nereusit si acum dupa cum vezi am reusit cu Marinescu.
lachi 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

quote:
Originally posted by cristinici
Andreea (aniast) ti-a mai dat ceva tratament , vitamine si alte alea? Cand mai mergi la echo?



cristinici, chiar am intrebat de vitamine si alte cele, mi s-a spus ca in afara de acid folic si utrogestan sa nu iau nimic, ca oricum vitamine nu se iau in primul trimestru de sarcina. Am boldat pentru ca am vazut ca sunt fete care au mai luat...
Nu mi-au dat nici gravibinon si am rasuflat usurata...chiar nu-mi doream sa incep iar sa ma injectez. M-au chemat la echo dupa 3 saptamani, pe 29 ian. Pana atunci ma alimentez natural si astept simptome. Momentan nu am asa ceva...nimic notabil.

Pupici

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Fetelor ...va multumesc mult pentru raspunsuri
Credeti ca ar fi bine sa-mi fac si niste analize ...ceva..sau imi da dr.dupa consultatie ? Analize hormonale ......

Ella

Mergi la inceput