URGENT, nelamuriri CIC

URGENT, nelamuriri CIC | Autor: adita

Link direct la acest mesaj

Va rog mult, daca puteti sa ma lamuriti si pe mine in cateva probleme, ca sunt atatea subiecte despre CIC si eu n-am nici prea mult timp, nici nu mi-e usor sa pricep chestiuni legislative, asa incat nu m-am putut lamuri. ieri a implinit copilul doi ani, asa ca de luni ar trebui sa revin la serviciu.dar tot luni ar trebui sa ma internez, urmand ca in cateva zile, maxim o saptamana sa nasc. pot trece dintr-un CIC in altul? ce fac cu cele cateva zile ramase neacoperite, intre CIC-uri? ce ar trebui sa duc la serviciu ca sa nu am probleme ca nu m-am prezentat la munca atunci cand trebuia? pot sa-mi iau concediu medical, sau ce alta posibilitate am? daca pot intra in CIC, cum se procedeaza cu dosarul? de unde iau actele, unde le depun? imi inchipui ca s-a mai discutat, asa ca, daca puteti macar sa-mi indicati niste link-uri, sa nu caut acul in carul cu fan, v-as fi foarte recunoscatoare. multumesc mult.

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Adita, mai intai verifica daca mai poti beneficia de CIC, pentru ca tu deja ai 3 copii, iar CIC-iul se da numai pana la al treilea copil...iar daca se poate, ai putea sa iti acoperi zilele cu un concediu medical sau prenatal...succes...

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

din cite stiu eu trebuia sa faci o instiintare la serviciu cum ca esti insarcinata si care e dpn-ul, impreuna cu o dovada de la medic. daca nu ai facut-o inca ar fi bine s-o depui luni la serviciu, cu numar de inregistrare.
cred ca trebuie sa-ti iei si prenatal de la medicul de familie, incepind cu data de miine.
asa cum probabil stii deja, ai dreptul la cic pentru ca se iau in considerare primii trei copii nascuti dupa 1 ian. 2006.
cic-ul ti-l vei putea lua numai dupa 42 de zile de postnatal, pe care il primesti tot de la medicul de familie.
succes si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

multumesc de raspunsuri. dar chiar e obligatoriu sa anunt inainte la serviciu ca mai vine un bebe? pana acum n-a fost nevoie, ma duceam direct cu cererea de CIC la angajator ( la ceilalti copii a fost diferenta mai mica de varsta si am trecut direct dintr-un cic in altul, fara sa fie nevoie de prenatal si postnatal). acum nici nu mai stiu cum se face, trebuie sa ma duc cu dosarul direct la directia de asistenta sociala si protectia copilului? sunt in ceata rau de tot.poate nasc pana luni, sa scap de alergatura dupa prenatal. dar tot ar trebui postnatalul, nu?

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Adita, poti sa intri linistita in prenatal pana nasti si apoi, imediat dupa nastere in postnatal timp de 42 de zile (cele obligatorii) apoi in CIC.
Prevederea referitoare la cei trei copii se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2006. Ai dreptul la CIC pentru primele 3 nasteri de dupa aceasta data.
Nastere usoara!

Oana 34+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Adita, nu stiu daca este obligatoriu si in practica sa anunti angajatorul in scris - dar daca tot duci concediul pre-postnatal ce mai strica sa le dai si instiintarea??? E doar o hirtie pe care o faci tu, o simpla formalitate.

Astept si eu raspunsuri despre unde si cine trebuie sa depuna dosarul de intrare in cic. Oricum mai ai cel putin 42 de zile pentru a afla raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Buna, va rog mult sa-mi spuneti si mie o mama care nu lucreaza beneficiaza de ceva de la stat pentru copil sau nastere? Sau unde ar trebui sa sun ca sa intreb?
Merci mult.
Adita te rog iarta-ma ca intru peste subiectul tau dar m-am gandit ca e cam aceeasi problema.La primul bebe doar alocatia arimit-o dar acum am auzit ca au mai schimbat legea.

9

Mergi la inceput