PROBLEME PISICESTI (2)

PROBLEME PISICESTI (2) | Autor: saddie

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit!
Primul capitol - PROBLEME PISICESTI

PISICUTZE:

@na:

KEITY(motan tomberonez, 1 an)
PUSSI(pisicuta, 3 luni)

Anca:

MOTI (persan alb, 4 ani)

Anyella:

BRUTUS (motan, rasa europeana, 1an)

Craciunitza:

OTTILIA (persana alba, 1,5 ani, mamica a 2 puiuti)
FELIX (persan gri,2,5 ani)

Daniela b:

BELLA MYA (pisicuta, maidaneza tigrata,2.6 ani)

Eloise:

RUFUS (motan, rasa europeana,3 ani)

Magda Raluca:

YUKI(pisicuta, 3 luni)+decedat 11.09.06+
ASTI(pisicuta, 3 luni)

Papadie:

MARINA(norvegiana de padure semisalbatica)

Pisoi3:

OSCAR (birmanez, 5 ani)
CESAR (european, 2 ani si 2 luni)
YODI (angora, 3 luni)

Ramonika:

VLADUT(motanel, 2ani, 4.5kg)
FULGUSHOR(pisica, 1.6 ani, 4.5 kg)
MARITZA(pisica, 10 ani, 5kg)
BUBULINA(decedata in ianuarie)

SabinaV:

MITU(motan, 12 ani)

Saddie:

MOTANU'(motan birmanez, 3 ani)
Tantza (pisica birmaneza, 8 luni)

Tzuni:

LOLA(pisicuta maidaneza tigrata, 6.5ani)

Ursoaica:

MATRIX(motan, 2,5 ani si 9 kg)
LAIKA(pisicuta, 3,5 ani si 2,5kg)

Victoria:

SPEEDY(motan, birmanez, 9 ani)
PINKY(pisicuta culeasa din plop, 2 ani)
ZORRO(pisicuta, 2 ani, sora lui PINKY)

Vivi:

BLACKY(motanel)
KITTY(pisicuta)

vali_delide:

Beni (pisicuta) - europeana, 2 ani si 6 luni
Kitty - birmaneza, 3 luni

laura - andreea:

Zgubi (motanel) - Maincoon, 11 ani

ppisic:

motan, 1 an+ - Maincoon+British Shorthair Mix

goanga23:

Pisi - rasa europeana

squrriel

Tomita - maidanez de rasa pura, 1 an

www.tickercentral.com/view/76xc/ br / 1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Am incercat sa deschid eu noul capitol, sper sa nu supar pe nimeni. Ancutza nu stiu unde disparushi mama dar sper sa nu te superi ca am preluat subiectul si sa revii cat mai curand.

Era pacat de el sa-l pierdem, zau.

O sa mai incerc sa mai pun la zi si listuta de matze cand mai am timp.
Anyella, imi pare rau sa aud ca ai probleme, iti doresc sa o scoti la capat cat mai curand si ma bucur ca nu ne-ai uitat. Te pup

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Probleme am,e adevarat,dar pisucile tot le iubesc ...si acum intrebare,intrebatoare: cum iti dai seama de o pisica gestanta? (eu am avut numai motani in posesie pina acum),am adoptat o matza de care toata lumea imi spune ca e gestanta(are burticutzul cam mare)...am gasit-o in poarta,am mingiiat-o de doua ori si a mea a fost .Am citit ca per de gestatie la pisici e de 9 saptamini,la dr nu am fost inca cu ea decit i-am facut baita de rigoare si am deparazitat-o intern,de atunci nu mai iese din casa decit sa isi faca nevoile cca 2,3 minute in iarba(am dus-o la litiera dar nu e invatata asa ca am lasat-o la "iarba")dar ma intreb si eu de o luna,de cind o am, nu i se simte nimic in burtica si nici burtica nu ii creste...in rest ca simptome de gestatie ar avea:pofta de lapte(bea nu gluma) si e ft,ft afectuoasa...sa nu va mai spun de razboiul mocnit ce a izbucnit intre alintatura mea de motan si ea...culmea e ca nu e el cel invidios ci ea,pe asta il culc acum pe hol si pe dinsa in pat cu mine pt ca vreo sapt nu m-au lasat sa inchid ochii cu razboaiele lor nocturne -scuipaturi si zburlituri- care sa doarma mai aproape de mine in pat! Oricum trebuie sa o duc neaparat la sterilizat/vaccinat cind am timp...va pup dulce si revin

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:


Anyella - nici eu nu am experienta cu pisicute, abia am adoptat si eu una mica de vreo 7 luni si a si intrat in calduri (noroc ca ghizunoiu' meu e castrat ca altfel o puneam de otransa de soareci ). Dar la fel, dupa ce am luat-o si am dus-o la veterinar, prima intrebare pe care am pus-o a fost: "Doamna doctor, e Kinder cu surprize?"
Uite ce articol am gasit insa despre pisica gestanta.

Gestatia si fatarea la pisica
Gestatia dureaza la pisica intre 61 si 69 de zile, media fiind de 65 de zile. Dupa aproximativ 20-30 de la monta se pot vedea primele semne ale gestatiei : pisicile devin mai apatice si mai retrase, mameloanele se rotunjesc si se cooreaza in rosu.
Dupa 50 de zile se pot palpa fetusii, iar daca acestia sunt peste 4, abdomenul capata o forma rotunda. In ultima parte a sarcinii, pisica are nevoie de multa afectiune, are o stare de agitatie si este foarte atasata de stapan.
Alimentatia pisicii in timpul gestatiei trebuie facuta cu mare atentie, care trebuie sa raspunda cantitativ si calitativ nevoilor ei ; in afara faptului ca are nevoie de mai multa hrana, aceasta trebuie administrata in cantitati mici si dese, deoarece dimensiunile intestinelor si al stomacului s-au micsorat. De asemenea, nu trebuie uitat calciul, pentru constituirea sistemului osos al puilor.
Daca fatarea are loc in afara limitelor normale de 61-67 de zile, pot aparea situatii neplacute. Astfel daca fatarea are loc inainte de ziua 60, numarul fetusilor morti poate sa fie crescut, si de asemenea unii fetusi au viabilitate crescuta. Daca gestatia se prelungeste peste 68 de zile apar fatarile grele, in acest caz interventia medicului veterinar fiind obligatorie.
Inceputul fatarii se caracterizeaza prin cresterea starii de agitatie si cautarea unui loc de fatare. Fatarea debuteaza prin scurgerea lichidului, urmata de contractii. Dupa aproximativ o ora, apara primul pui, ceilalti succedandu-se in intervalle cuprinse intre un sfert de ora si cateva ore. In general numarul pisoilor este cu prins intre 3 si 5, mai putini la prima nastere.
Nasterea propriu-zisa dureaza 2 minute, puiul iesind de obicei cu capul inainte (exceptie fac siamezele, unde aproximativ jumate din pui ies cu picioarele posterioare inainte).
Pisica este perfect adaptata pentru nastere : taie singura, cu dintii cordonul ombilical si elibereaza invelitoarea fetala, apoi linge si maseaza puiul pentru a-l curata si a-i stimula circulatia, apoi consuma placenta.
La nastere, pisoii au intre 70 si 120 g, au ochii si canalele auditive inchise ; la 10 zile pisoii deschid ochii iar auzul va functiona dupa aproximativ 12 zile.
In functie de temperament, pisicile pot amana nasterea pana la sosirea stapanului acasa sau, din contra, sa nu vrea sa fete in prezenta stapanului.
In primele 10 zile de la nastere, pisica paraseste culcusul doar pentru a se hrani, este in permanenta atenta, grijulie, gata sa atace orice strain care pare a-i ameninta puii.


Publicat la: 20 ianuarie 2005
http://www.zooland.ro

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

hop si eu inapoi, dupa atita vreme, "real life" a cam batut cu matura in privinta pisicilor si am zis sa nu va amarasc si pe voi

din cite am mai citit, au aparut noi , felicitari si pupice!

despre gestatie: pe linga toate celelalte considerente (greu de gasit stapini pisoi etc.), daca e la prima nastere pisicuta e confuza si risca sa le faca rau puilor, atentie la chestia asta... da' poate ca nu e "kinder" totusi

la capitolul "file din viata felinilor" - cum au reactionat ai vostri la brad, in caz ca ati avut? la mine fiind artificial, a rezistat eroic si unei bestii pufoase de 4 luni (in vizita, acu a plecat si mi-e dor de eaaaaaa). beteala e de aia bobitze, ca anul trecut au mincat-o pe cea "paroasa". in rest, sint uimita ca totul e relativ OK!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

si eu am un motanel persan. Are 6 luni si... nume de fetita. Ca atunci cand l-am cumparat toata lumea mi-a spus ca e fetita. Inclusiv medicul care i-a facut deparazitare si vaccin. Da daca e prea latos si n-are stare? ce sa-i fac. Abea de 1 luna am vazut ca e baietel..Acum in cheama Shiva si nu vrea sa raspunda la alt nume. E un dragalas si jumatate. Doarme NUMAI in cuva de la masina de spalat. Degeaba i-am cautat alte culcusuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Saddie multumesc pt articol ...caut simptome si nu prea gasesc ,are deja o luna si ceva cred de cind e la mine,poate ca asa e de felul ei mai "umflatica"(sper si eu ca inecatul) ca dc e gestanta am incurcat-o...trebuie sa ma pun pe cautat de cuiburi pt puiuti ,iar faza cu "kinder cu surprize" e bestiala,rid si acum de nebuna!Si a mea are tot cam 7,8 luni zic eu-oricum sigur pina intr-un anisor,la inceput nu am vrut sa o infiez dar dupa doua zile de plins pe la usi m-am inmuiat si acum m-a cucerit de tot prin cumintenia si bunul ei simt spre deosebire de al meu motan,nume nu i-am gasit inca,ii mai zic in gluma MILO(de la miorlaitul de miloaga pe care il are) asa ca...astept propuneri
Dana eu anul acesta nu am avut brad de craciun pt ca nu mi-a ars de nik dar anul trecut pt strulubaticul meu de motan l-am decorat in partea de jos cu muuulte odorizante cu lamiie(pisicile detesta mirosul de lamiie/portocale) si se tragea tot de cur inapoi in zona aceea!
Mariana bine ai venit si tu si Shiva,incearca sa il obisnuiesti intr-un sertar sau orice altceva mai intunecos unde sa ii amenajezi locul lui caldut,mie chestia cu cuva de la masina de spalat imi da fiori

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

bun venit, Mariana si !
dezodorizante!! ia sa incerc si eu, ca tot ma duc azi la cumparaturi. aoleoooo ce m-as strica de ris sa functioneze, dupa ce aseara a fost scor 1-0 pentru motanul Sticks... s-a apucat sa lipaie din supa - si era de legume, fara pic de carne . abia astept sa i-o platesc cu ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

La intrebarea cum s-a comportat pisicul la vederea pomului de Craciun, va spun ca al nostru a fost f calm. A mai incercat sa muste usor de vreo ramurica, dar s-a inghimpat si s-a lasat pagubas. Pe la poale aveam si un clopotel. Si ii placea sa se joace sub el. Una-doua si trecea anume pe acolo, ca sa zornaie ala. A mai dat cu labutza in intr-un glob, dar nu s-a intamplat nimic grav.
Mai interesant a fost cand am despodobit bradul. Era asa intrigat! Globuri, pungi, beteala...La un moment dat a inceput sa spele cu limbuta o ghirlanda din aia stufoasa...s-o fi prafuit pe brad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

quote:
Originally posted by dana_e

dezodorizante!! ia sa incerc si eu, ca tot ma duc azi la cumparaturi. aoleoooo ce m-as strica de ris sa functioneze, dupa ce aseara a fost scor 1-0 pentru motanul Sticks... s-a apucat sa lipaie din supa - si era de legume, fara pic de carne . abia astept sa i-o platesc cu ceva

..."dezodorizantele" cu lamiie ce spun?
Trin bine ai venit in clubul iubitoarelor de

Fetelor la "MILO" nicio schimbare de gestatie...eu cred ca DD ma iubeste ,am inceput sa o ador:doarme din 24 de h cam 20 si e pufoasa,e lipicioasa,e cuminte,e geloasa pe "tigrul bengalez" ,il miroase pe la coada ,dar nemernicu' nici nu o baga in seama,o duc cit de curind la sterilizat,cred ca i s-a facut de

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

clopotel Lins beteala aoleuuu, uite de aia ma topesc dupa felini. bine, nu doar dupa felini, dar astia bat recordul la ce le mai trazneste prin cap.

anyella, ce sa zic... am pus vreo 2-3, da'... or fi fost expirate . azi-noapte se fugareau in jurul lui, de ziceam ca nu mai apuca dimineata. asa ca am decis - in weekend il dau jos. pe brad, adik!

sa vad si eu, la despodobire ei ce-or sa linga?

referitor la combinatia exploziva pisic-pisica... mmmmmhhhhmmmm, fuga la operatie, sau macar pastilute - eu am servit-o pe don'shoara de la serviciu, 4 zile, SPER sa nu fie prea tirziu... si sa ne intrebam reciproc de site-uri de adoptii pets

Mergi la inceput