ce stiti despre bronhovaxom?

ce stiti despre bronhovaxom? | Autor: crisalida

Link direct la acest mesaj

ce sfat imi puteti da , mamici si tatici , despre un tratament pentru cresterea imunitatii organismului unui copil. al meu are 1 an si 4 luni si pana la 1 an si 2 luni, facea in fiecare luna febra, peste 39 (de la rosu in gat). Medicul imi administra antibiotice. acum 2 luni mi-a recomandat bronhovaxom, trei luni consecutiv, 10 zile in fiecare luna.
ce parere aveti. ce stiti despre acest medicament si tratamentul urmat cu el?
multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

eu i-am dat Ilincai cand avea un an,si acum i-am dat din nou.Am fost foarte multumita,pana acum(are 2 ani si 8 luni) n-a avut nici o raceala serioasa,care sa necesite antibiotic.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

multumesc irina.c. pentru raspuns.
i-ai dat numai trei luni sau l-ai repetat? mi s-a spus sa-i dau de ex. o toamna, o primavara si iar o toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by crisalida

multumesc irina.c. pentru raspuns.
i-ai dat numai trei luni sau l-ai repetat? mi s-a spus sa-i dau de ex. o toamna, o primavara si iar o toamna.
prima oara i-am dat decembrie,ian,febr,in 2004-2005,si acum la fel.Si o sa-i dau iar in octombrie.In 2005-2006 nu i-am dat,ca n-am avut deloc probleme si m-am gandit ca nare sens.Dar de luna asta intra in colectivitate,si cred ca o sa-i dau regulat,in fiecare toamna,de-acum.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Eu fac acest tratament impreuna cu baietelul meu care are 6 ani. Eu am fost un copil f sensibil, raceam des. Din experienta mea pot sa iti spun ca dupa acest tratament, care se face 3 ani consecutivi, primavara si toamna, 10 zile pe luna, ma imbolnavesc ff rar. Baietelul meu e un copil rezistent, raceste o data pe an, dar pediatra mi-a spus sa faca acest tratament chiar daca nu e sensibil si eu nu voi sti ce inseamna copil bolnav Si asa este, slava Domnului. L-am inceput in martie 2004 si speram sa-l terminam in aceasta primavara. Lui ii desfac capsula si torn praful in iaurt si il ia dimineata pe stomacul gol. Nici nu stie ce papa Mama mea a facut acest tratament si este mult mai bine.
Inca un amanunt, in Ungaria este mult mai ieftin ca la noi, sa-ti dau un ex o folie cu 10 buc pt adulti, in Ro costa 460.000 lei, iar in Ungaria 300.000 lei,si cel pt copii este mai ieftin ca la noi.

Sanatate puiutului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Noua ni s-a recomandat Ribomunyl, 6 luni, iar noi ceilalti mari am luat Bronchovaxom ptr adulti 3 luni, si e f bine....

Dar cel mai bun este Cantastim injectabil de la Cantacuzino, dar se procura greu si direct de la Institut.....

Multa sanatate!

Cu drag

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinculet spune:

Buna,
Si eu dau fetitei mele de la doi ani(acum are 4.
In fiecare primavara si toamna fac o cura si suntem multumiti. Chiar anul asta nu a fost deloc bolnavioara si merge la gradinita unde unii copilasi au fost bolnavi.

http://new.photos.yahoo.com/alina_/album/576460762382604621

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Eu i-am facut toamna asta o cura de 2 luni, de fiecare data dupa ce am terminat cele 10 pastile mi-a racit, de fiecare data, imediat in ziua urmatoare.... Mi s-a parut cam mult pentru o coincidenta, a treia luna nu i-am mai dat. Ma rog, poate nu ne-a mers noua bine cu el, in schimb e foarte bine de cind ii dau Imunobaby.

Simona si David (10 nov 2004)

Daviduchele meu
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Si noi facem tratament cu Broncho-vaxom de 3 ani, de obicei ii dau in oct.-nov.-dec. si primavara. Dragos nu a fost un copil sensibil, raceste foarte rar, cam 1-2 ori pe an si nu face forme urate, chiar in primul an la gradinita nu s-a imbolnavit deloc.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am inceput noi (eu si sotul meu)o cura de broncho-vaxom. Iar pentru Rebeca am ales Ribomunyl, medicul ei pediatru a spus ca este mai bun. Succes.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna,

Eu cu Ana am tras de la doua luni la 1 an si jumatate. Mi-au dat antibiotic la greu si la 2 saptamani revenea o viroza si o punea la pat cu forme grave (pneumonii, bronshite...). La un an jumate i-am dat bronhovaxom 30 de zile la rand si de atunci nu mai raceste, iar daca face ceva mucisori in 3 zile scapam de ei, face forme usoare. Nu i-am mai repetat, dar vreau sa ii repet in primavara, mai ales ca o sa inceapa gradi. Parerea mea este sa ii dai.


Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/padme_ami2003/my_photos

Mergi la inceput