Nasterea cu forcepsul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sunt aproape 2 saptamani de cand am nascut...a 2 a oara. stiam de la nastere anterioara ca am ceva probleme cu colul, ca este dur. am cerut cezariana, dar dr. mi-a zis ca nu sunt motive sa o fac, pt ca dpdv medical pot sa nasc pe cale naturala foarte usor...si ca ra fi pacat sa ma aleg cu o asemenea cicatrice; mi s-a zis ca oricum nu pot sa fac cezariana la cerere, ca politica spitalului nu accepta...dar daca insist pot sa aranjez cu un medic...sa inventez un motiv.
am decis sa nasc natural! prostia vietii mele!!! ...ultima echografie am facut-o la 35 de saptamani, cand teo avea 2.500 kg...
m-am internat in spital pe data de 9.04.08 si am stat sub tratament cu litice pana a 2 a zi, cand s-a declansat travaliul. sarcina era de aproape 40 de saptamani, deci bb putea sa vina nestingherit. s-a constatat ca am dilatatie 5, mi-au facut oxitocina, lucrurile au mers super bine, doar ca dr. a obeservat,ca si in cazul trecut, ca bb este situat sus, nu este angajat si colul meu are marginile groase si dure! la dilatatie 8 si dureri mari mi s-a pus epidurala, o doza mica de anestezic, care si-a pierdut efectul inainte de expulzie....expulzia a fost criminala!!! am facut tensiune 20/12, mi-a tasnit sangele pe nas, am avut convulsii, dr. a declarat apoi ca am facut eclampsie! cateva ore apoi am avut blocaj renal, apoi am ramas cu tensiune mare 15-16/11-12 si atonie veziculara....
am fost la un pas de forceps, numai ca asistenta a reusit sa "ma stoarca ca o lamaie" (dupa cum s-a exprimat) si s-a nascut fiul meu, teodor, de "numai" 4.600 kg si 56 cm!!! povestea mea a socat maternitatea si sectia de neonato si obstretica si ginecologie. copilul meu nu a respirat imediat, era vanat, abia acum (dupa 2 saptamani) isi revine la culoarea normala, are bosa, care nu stiu in cat timp se va retrage...
am suferit enorm si eu si el, ma gandesc cat de putin a fost ca sa....Doamne fereste!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Ariel, iti admir puterea pe care o ai, se vede ca darul de la Dumnezeu Teo si surioara lui te-au facut sa treci peste durere si sa poti vedea partea buna a lucrurilor.

Apropo de forceps, cu ajutorul lui s-a nascut baietelul unor prieteni, acum are aproape cinci ani si e super ok. Bine, nu a avut probleme de la forceps nici dupa nastere, probabil ca e vorba tot de "indemanarea" medicului.

Eld, mami de printesa si (38s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

ariel_7000, ai un baietel superb!!!!!!!!!!! Sa-ti traiasca!!
Fetita unui coleg de servici a fost nascuta cu greeeeuuu, dupa un travaliu de 16 ore, dr. a folosit forcepsul, dar mai rau e ca i-a rupt clavicula stanga (parca)(acu' nu cred ca de la forceps)!!!!
p.S> ariel_7000, ce inseamna bosa??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

fetelor nu am nascut cu forcepsul dar nu o sa ma plang niciodata de cat am suferit eu ....abia acum imi dau seama...dr nu vroia sa foloseasca forcepsul...ii multumesc...

asa am nascut eu: povestea mea

ariel...felicitari p tcurajul de care ai dat dovada

"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te īnaltii cu adevarat nu cānd urci, ci cānd privesti drumul parcurs.

Claudia, mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piersicuta2 spune:

Si eu am fost nascuta cu forcepsul din cauza unui dr care nu a avut curajul pe timpul lui ceasca sa ceara aprobare pt cezariana. Drept urmare am stat cateva zile in coma, am avut capul deformat iar urmarile in timpul vietii au fost lipsa partiala a auzului si a vazului pe partea stanga. Acum, la 28 de ani ma pot considera insa un caz fericit ca nu a fost mai rau. Un alt exemplu de copil care s-ar fi putut naste perfect sanatos, dar a avut ghinionul sa-l traga dr mamei cu forcepul, puteti vedea si aici- un baiat destept care incearca sa faca tot ce se poate in aceasta viata, dar din pacate este handicapat : http://tedynecula.filmmaking.ro/?p=235. Sper ca la un moment dat sa fie interzisa aceasta procedura. Multa sanatate la mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

E adevarat, depinde de priceperea medicului, dar fara suparare, multi medici din Ro nu-si dau silinta sa deprinda manuirea forcepsului. Sau cel putin sa recunoasca ca e un teritoriu tabu pt. ei si sa nu se bage.
Consecinta: nenorociri de vieti, familii distruse.
Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniriela spune:

Baietelul meu a fost nascut prin aplicare de forceps. inafara de doua semne pe care eu le-am vazut doar in poze, pentru ca la primul alaptat nu le mai avea, nu are absolut nimic si ii multumesc lui Dumnezeu. desi spun cu mana pe inima ca inca ii urmaresc evolutia pas cu pas ,sa fiu sigura ca fac exact ce face un copil de varsta lui. este un copil normal ,sanatos, energic, e perfect. Sunt si multe cazuri nefericite din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Numai cand aud de forceps mi se face frica ca nu mai zic cat de frica mi se face la gandul ca dr ar putea sa-l folosesca la nastere copilului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Este oare vre-un mod de interzice medicului folosirea forcepsului la nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12

Este oare vre-un mod de interzice medicului folosirea forcepsului la nastere?


Nu prea. Forcepsul se foloseste numai cand nu poate fi expulzat copilul (eventuale complicatii). In schimb, vacuumul se foloseste destul de des, e mai putin periculos pentru copil decat forcepsul care apasa pe tample. De la vaccum am vazut vanatai si umflaturi dar care se vindeca complet, in schimb, de la forceps am auzit de multe tragedii. Din fericire totusi, deseori, forcepsul salveaza viata copilului si uneori si pe a mamei, dar tot din fericire, nici un doctor nu-l foloseste de drag ci numai in situatii extreme. Eu una ma bucur ca am cezariana.

Marilena

Mergi la inceput