Nasterea cu forcepsul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clopo spune:

Liviana, legatura intre un copil nascut printr-un travaliu prelungit (peste 20 de ore)si refuzul de a primi sanul este de cele mai multe ori foarte stransa, sau cel putin asa am citit eu, asa am si patit , si am vorbit si cu alte mamici care s-au confruntat cu aceeasi problema; asta ca urmare a suferintei din timpul travaliului, micutzii obosesc repede, nu au rabdare sa traga din san si de cele mai multe ori adorm; Eu m-am chinuit 2 luni cu Raducu, tocmai pt. ca am vrut sa pape laptic de la mami; de fiecare data rezultatul era acelasi-dupa 10 minute adormea sau se punea pe plans; asa au patit si alte mamici cu care am stat de vorba; mai multe despre acest lucru gasesti in "Mama si copilul". Sunt si cazuri fericite, ca al tau cand bb nu are nici o problema, lucru pentru care ma bucur- toti bb-ii ar trebui sa fie sanatosi si sa nu aiba nici o problema . Din pacate asta a fost la noi cea mai mare pb pe care a avut-o bb, in afara de clavicula rupta (si la noi); multumesc lui D-zeu. ca a fost numai atat, am auzit si de cazuri mult mai grave, dupa forceps!

Pupici si sa-ti traiasca pustiul!

Clopo, mama lui Radu-Mihnea si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Merci pt explicatii, Clopo. Deci legatura era de fapt cu travaliul prelungit, nu cu folosirea forcepsului. Nici M n-a fost prea fericit in primele zile de la nastere, deoarece lactatia mea s-a declansat cu intarziere si treptat. Totusi foamea ii dadea imboldul sa traga de san, ceea ce a condus si la stimularea lactatiei. E drept ca si eu il puneam des, chiar la 30 de min, ceea ce a condus in final la ragade, dar asta e deja o alta poveste. Si M a plans mult, insa nu cred ca de foame ci din cauza colicilor. In prima luna a luat f bine in greutate, deci lapticul meu a fost bun. Sper sa fie mai usor totusi la BB2...
Cele bune si tie!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 24s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Salut fetele.Fetita mea s-a nascut f greu, au scos-o si cu vacuum si cu forceps.Nu a fost deloc o fericire, mai ales ca si de la vacuum se intampla mii de complicatii.Problema e daca medicul stie sa le foloseasca pe ambele corect.Pt si pt aplicarea unuia si a celuluilat trebe intrunite niste contidii, plus experineta medicului.Fetita mea nu are nici un fel de sechele,d esi daca mi-o vedea careva la nastere, imi plangea de mila si mie si ei... neagra, cap in forma de triunghi, si nu plangea.Sint uneroi chestii care apar neprevazut... eu nu imi pot invinovati medicul ca nu mi-a facut cezariana( desi mi-am dorit mult).Asa e legislatia in Canada, eu nu ma mulam pe tipar pt cezariana si a trebuit sa nasc.Ca s-a dovedit ca era mai sigur cu cezariana asta e.Dar si doctorita mea mi-a dovedit ca e tenace, si lupta pt viata... mi-a salvat fetita, folosind si forcep si vacuum.Dumnezeu sa o aiba in paza si sa faca la fel si pt alte mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu cred ca la femeile sanatoase si care pot naste natural, daca spre sfarsit medicul aplica forcepsul (cum mi s-a intamplat mie ca nu mai puteam sa imping eficient si bb statea cu capul in vagin blocat acolo, era cat p-aici sa iasa dar nu mai aveam eu aer sa-i dau un ghiont) si il aplica (,) corect nu apar probleme dupa nastere, dar daca o gravi are probleme gen rinichi sau mai stiu eu ce e pur si simplu inconstienta sa nu ii faci cezariana. Si epiziotomia se vindeca bine mersi daca e facuta la timp si cusuta bine, mai nasol e cand se rupe perineul de capul lui. Dar trebuie sa ai nervii tari, daca o mama e mai fricoasa mai bine cezariana, decat sa o apuce o criza de frica pe masa de nastere ca intra in panica si nu te mai intelegi cu ea si e si normal la ce dureri sunt.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica.emma spune:

ooo...Cred ca daca vedeam forumul asta inainte sa nasc...
Si eu am nascut cu forceps...M-am dilatat repede (am eliminat dopul gelatinos la 3, la ora 8 aveam 1cm, la ora 12 aveam 10cm!) dar expluzia a durat 4,5 ore!! Imi tot spuneau ca nu imping suficient (nu puteam sa tin aerul inauntru prea mult), stateau in usa salonului vorbind intre ei...Asa imi era de frica...Si ma simteam atat de vinovata ca bb nu iese din cauza mea. Eram extenuata, ametita din cauza anesteziei..Au inceput sa ma apese cu antebratele pe burta....Cred ca asta m-a durut cel mai tare..Si apoi mi-au zis ca incearca o nastere vaginala, dar daca nu reusesc, o sa imi faca cezariana. Mi-au spus ca o sa foloseasca forcepsul, ca incearca sa ajute bebelusa sa iasa..Mi-au spus sa imping si apoi ca e gata. M-am bucurat enorm! Nu a plans imediat(l-a asteptat si pe tati sa vina:)). I-au curatat gatutul si a zis si micutza de cateva ori šuaaš..Mi-au dat-o un pic in brate si apoi au pus-o la incubator. Dupa vreo 2 ore mi-au dat-o iar. Am pus-o la san, dar inca nu avea gatul destu de curat si parea ca ii vine sa vomite. A avut o urma rosie mica (dar vizibila)pe tampla dreapta..Atat. Nu era deformat capul...A luat un kg in prima luna. S-a nascut cu 3160g. Are aproape 5 luni si e extraordinar de plina de viata, cuminte, agera. Nu a plans niciodata noaptea, nu a avut colici..M-am cam intins cu subiectul...Dar ideea era ca, MULTUMESC LUI DUMNEZEU, nu a patit nimic. Cred din tot sufletul ca nu o sa aiba nimic nici de acum inainte! M-am rugat mult la Dumnezeu...cred ca asta este..Imi dau seama ca ne iubeste mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Si mie dupa un travaliu lung, fara epidurala, obstretica saraca,vazandu-ma ca sant franta, sa "milogit" de doctor(nu o cunosteam) sa-mi dea o mana de ajutor, adik a folosit forcepsul...ok a iesit repede...nu a plans imadiat...dupa 2 ore mi l-au adus sa-l pun la san si sugea non stop...capul il avea un pic tuguiat, dar nimic special si-a revenit cu timpul...sanul acasa nu-i mai placea, daduse la spital si de gustul laptelui artificial...mai cu plansete(colicile) a crescut ditamai baietoiul.

Ali17+ Enrico 7ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Si eu ma numar printre fetele care au nascut prin aplicare de forceps si asta in urma unor impingeri ineficiente dar, mai ales a faptului ca s-a depistat o deformatie a bazinului meu care nu prea-i permitea bebelului sa iasa. La eco dr nu sesizase. Si, pentru ca bebelul putea suferi in urma faptului ca dura prea mult momentul expulziei dr a hotarat sa foloseasca forcepsul. Ideea e ca Luca nu a avut nici o problema din cauza forcepsului (nu a avut capul tuguiat ori semne pe cap sau fata).
Conteaza foarte mult experienta si priceperea doctorului.

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mischaela spune:

Eu nu inteleg cum sa nasti si a doua oara tot cu forcepsul.
Eu dupa ce am nascut, doctorita mia zis ca niciodata nu m-ar mai lasa sa nasc normal dupa cele intamplate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebebia spune:

Eu am nascut tot cu aplicatie de forceps la Hunedoara. Doctorita mi-a aratat ca nu are urme pe fata. Feita avea capul dat pe spate si nu iesea. A fost cumplit, cu perineu rupt....Plangeam la fiecare drum pana la salonul fetitei unde alaptam, plangeam cand ma urcam in pat....A fost cumplit in spital!
Fetita mea e minunata, are 7 luni, a crescut mult, a luat in greutate f bine (de la 3100 gr la 8500 gr), e bucuria noastra,e minunea din viata mea. Dar ma rog in fiecare zi sa nu fie probleme din cauza nasterii cu forcepsul. Doar sa fie sanatoasa!!!!


Bebebia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gbutucica spune:

Buna burtici si mamici!

sunt si eu mamica de 2 luni si am avut experienta nefericita de a naste prin aplicrea forcepsului, spun nefericita deoarece am avut un shoc cind mi s-a spus ca bb trebe scos cu forcepsu'.desi am impins de mi-au iesit matzele afar , bb al meu era undeva prins de ficat si nu cobora( mentionez ca am avut membrane fisurate si am pierdut lichidul pe parcursul a 3 zile , cite un pic cite un pic.Se pare ca acest lucru si faptul ca bb era pe dreapta la facut sa nu mai coboare.
Acum suntem bine , sanatosi din toate punctele si fara urmme/.
Parerea mea este ca depinde cit de profesional este pregatit medicul care executa.

cunosc persoane care au nascut prin aplicare de forcept si copii sunt foarte bine, la fel cunosc cazuri de copii cu tot feluu de probleme.

va pup







Giani .. Mamica de ANDREI ,....

Mergi la inceput