Ravase

Ravase | Autor: FlorentinaE

Link direct la acest mesaj

Care este cel mai haios ravas pe care l-ati gasit in placinta cu ravase?

FlorentinaE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

n-am facut niciodata placinta cu ravase. cu ce ocazie ar trebui sa se faca asa ceva? si ce se scrie de obicei in ravase?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

n-am facut niciodata placinta cu ravase. cu ce ocazie ar trebui sa se faca asa ceva? si ce se scrie de obicei in ravase?



Placinta cu ravase se face de revelion,pentru divertisment!Se cumpara si lozuri ,tot din acelasi motiv,pentru a afla cum va fi anul urmator!
Noi de obicei scriem ravase cam cu ce ne dorim si ce s-ar potrivi si membrilor de familie:sanatate,harnic,zgarcit,norocos,cam asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Ceva de genul:un ban care sa-ti aduca noroc,strecurat in placinta...sau un biletel cu textul "toarna in pahare si fa o urare","hai fa un dans cu gazda,pe muzica ce tocmai se aude"

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Foarte interesant!Eu nu am mai auzit de acest obicei.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

foarte interesant... si cum se procedeaza? se pune ravasul in placinta cruda inainte de a o da la cuptor? dar daca cumperi placinta? cum faci?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Ravasele se pun in placinta inainte sa o bagati la cuptor. Textele ori se inventeaza-urari pentru noul an, glume, ori se cauta citate din domenii care ii intereseaza pe cei invitati. PAstorel Teodoreanu are texte simpatice, dar cred ca ideal este sa fie "personalizate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Interesanta ideea cu ravasele. Noi nu am facut niciodata dar e tentant.

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

"La multi ani, sanatate, si tu speli vasele dupa petrecere!"

Am descoperit apoi ca sora-mea l-a strecurat in bucata mea (mie imi lasa mama un colt fara stafide, asa ca a fost usor de manevrat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

si aici se practica intre prietenii cu care am sarbatorit revelionul.

acum 2 revelioane mie mi-a cazut ceva legat de casatorie si anul trecut ne-am casatorit.

acum mi-a cazut ceva care s-ar traduce "noroc porcesc" - doar ca ei folosesc expresia pt fericire si nu pt noroc. imi doresc din suflet sa se adevereasca

cinta

http://foto.inbox.lv/levicss/MadaraAleksandra

Mergi la inceput