picaturi pentru colici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu i-am dat bb-ului Espumisan alternativ cu Bonisan si nu am avut deloc probleme. Espumisan i-am dat 10 pic dimineata si 10 pic seara dupa baie. Inainte de baie ii dadeam si 10 pic de Bonisan ( la sfatul medicului) si ii mai dadeam 5 pic de Bonisan la miezul zilei. In cazul nostru Espumisan-ul a fost excelent.Bonisan i-am dat doar la inceputul mesei, cu lingurita, daca ii dadeam in timpul sau dupa masa vomita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Am uitat: ca sa ragaie mai usor il pun pe burta mea cu fata spre mine si eu stau intinsa pe pat: avem rezultate rapide de fiecare data si ii mai si place sa se uite la mine. Dar daca e vomitacila nu iti recomand ac metoda. Nopti linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Buna seara mamici!am si eu intrebari legate de colici.pe noi ne-au omorat de tot.am incercat cu Debridat ,Espumisan, baby calm,baby drink,si acum de azi folosim SAB SIMPLEX.va rog sa-mi spuneti voi cum administati acest ultim preparat pt ca pe prospect scrie ca se pot adminisrta 15 picaturi in fiecare biberon,in cazul meu care alaptez, la fiecare alaptat,dar de la farmacie ni s-a zis ca e prea mult sa ii dau de fiecare data 15 picaturi la fiecre masa.deci nu stiu cum sa ii dau. voi il folositi si cum il dati?va mai rog sa imi mai spuneti daca mai cunoasteti ceva metode de a combate colicii.am incercat si metoda cu scutecul calcat cu fierul si pus pe burtica.este ceva sa dea rezultae mai bune sau doar amelioreaza?

noi suntem un baietel mic de 6 saptamani care suferim rau de tot de burtica si poate ne ajutati!

va pupam Andreea si bebe Andrei si va multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sevi_80 spune:

eu i-am dat fetitei mele baby drink,si nu am avut probleme cu coliciiii mai dadeam si sab simplex ,iar acum ii dau ceai baby calm si doarme foarte bine noaptea,avem 18 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu i-am dat Espumisan si Gripe Water.
De asemenea mai este un gel care se da pe burtica: Flatulin Gel.
Iar la burtica ii puneam direct Foen-ul pt caldura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Dragelor, fiecare bebic se linisteste cu un alt produs! Voi trebuie sa descoperiti singure ce-i face bine copilului! Fiecare copil e unic!

La noi, Sab-ul parca o taia la burtica, tipa mai tare.... am incercat tot ce era pe piata la vremea aceea(2003-2004) si a fost bun Gripe water facut de Alexandria-Egipt, apoi Baby drink si cel mai bun a fost debridatul si bonnisanul.


Nota 10 Luciaro pt scosul afara al lui bb! Pentru altii interesati... de tinut minte: Dupa nastere 10-15 zile in casa apoi treptat se va obisnui afara! Doar nu veti astepta sa vina vara!!??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gigi25 spune:

Buna,
Pt. noi colicile au fost si sunt un cosmar. Am folosit si nu au avut efect: Baby Drink (am gasit niste mizerii in doua plicuri), Colic Baby, Gripe Water, Sab Simplex, Baby Calm. Am folosit si au avut un usor efect anticolici: Led Zeppelin, Nina Simone, dansul cu bebe in miez de noapte, masajul pe burtica (in sensul acelor de ceasornic), culcatul lui bb pe burtica, contactul "piele pe piele", un saculet cu sare calda pe burtica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayyna spune:

dragele mele,baietelul meu Mihnea are 4 luni si nu i-am dat nimic ptr.colici.Mentionez ca il alaptez exclusiv la san.pot spune ca are crize de plans dar nu stiu daca de la burtica sau au inceput deja gingiile?se trezeste tipand sau mai bine zis tipa brusc in somn si asta doar de 2 saptamani?colicile apar si acum tarziu?daca il iau in brate se linisteste si adoarme iar ptr.scurt timp....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ai incercat sa-i masezi gingile cand e agitat? Vezi daca se linisteste! Poti folosi putin Calgel la varsta lui.
La colici, copilul nu tot timpul tipa. FAta mea se stragea, isi aducea piciorusele(genunchii)inspre burtica, se inrosea la fata, suporta durerea cat putea, inainte sa planga. IAr cand incepea sa planga isi freca calcaiele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

pentru colici,la stefan au functionat sab simplex si gripe water.
multa sanatate.

Mergi la inceput