FIV 96

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cristinici, ai vrut sa fii printre primii care vad capitala culturala europeana?


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll75 spune:

Lutescu este dr.cu care am inceput tratamentul.in cursul terapiei cu diphereline valoarea estradiolului era foarte crescuta.dr.a recomandat intreruperea procdurii.a doua luna s-a intamplat la fel.am fost la MED NEW LIFE unde mi s-a spus ca trebuie sa fiu monitorizata un timp mai indelungat pentru a vedea cauza.efectiv organismul meu nu a raspuns in nici un fel la tratament.a mai avut cineva o astfel de reactie la tratament pentru FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

LA MULTI ANI SI DIN PARTEA MEA PENTRU 2007!!!!!


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

mai fetelor dar voua nu v-a facut analiza de estradiol inainte sa incepeti trat??(MONILAND SI NICOLL),eu va intreb ca mie mi-au facut-o exact a 2 a zi in care mi-a venit CM apoi daca acesta era ok incepeam cu inhibarea pe acelasi CM in ziua 21,si NICOLL eu nu inteleg daca estradiolul era crescut cum nu ai produs nici un ovula(scuze daca gresec dar eu asta am inteles din mesajul tau)si mai stiu ca asta e crescut cand ai risc de hiperstimulare,si daca e asa atunci inseamna ca ai raspuns la trat iar urmatorul trebuia sa fie un trat mult mai monitorizat si analizat pe timpul inhibarii si a stimularii...sper sa nu gresec dar este parerea mea.


fetelor am cunoscut-o exact in ultima zi din an pe ILIUTA lifeca de aproape 2 ani ne tot chateeam....este o fata extraordinara si are un chip de ingeras.ILIUTA

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Adelia, iubita, imi pare tare rau! Iti va lua ceva timp sa te refaci dupa acest esec dar sunt convinsa ca apoi, vei lua decizia cea mai buna privind calea pe care o vei urma in continuare. O sa vezi ca va fi bine!

Imi pare rau pentru fetele care nu au reusit, cuvintele sunt de prisos.

Felicitari tuturor fetelor carora li s-a implinit visul! Sa aveti grija de bebeii din burtica si sa duceti sarcina cu bine la termen!Sa fiti sanatoase!

LA MULTI ANI tuturor!! Sa va dea Dumnezeu ca in anul 2007 sa vi se implineasca toate gandurile frumoase, sa ramaneti si sa aduceti pe lume , sa fiti sanatoase, optimiste si iubite!
Eu reincep cat de curand, epopeea FIV, episodul III, cu speranta ca de data asta sa reusesc.
Va imbratisez cu mult drag!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Buna fetelor,
am intrat sa va urez La multi ani si sa dea DD sa ne implinim visul in anul acesta.Am hotarat sa incep sa-mi caut o clinica unde merita sa merg cu incredere ca la TM la dr.Munteanu nu mai merg nici moarta...sunt dezamagita la maxim de felul lor de a trata persoanele si asa dezamagite si disperate , pentru pretzurile lor care concureaza cu clinicile private din strainatate si pentru nepasarea lor ...nu am cuvinte.prima data cand am incercat nu stiam nimic de FIV dar de disperare nici prea multe explicatii n-am cerut.A doua oara mi-am deschis ochii dar a treia oara nu mai fac greseala asta.
Ca nu mai spun de dozele de cal de Puregon care le-am primit ( peste 40 de foliculi cu 12 ovocite prima (hiperstimulata) iar a doua oara 20 foliculi si 14 embrio); Congelator nu au ca de ce sa nu mai dai 2800 sau 2300 de euroi in loc de vreo 300 ca sa nu mai punem la socoteala cu cati ani m-am apropiat de menopauza si ce disperare simt ...altceva nici nu mai zic sa nu explodez de tot....
Ma scuzati pentru rabufnire dar nu am mai putut sa tin in mine...
Va pup si va urez multa , multa fericire in anul acesta

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kla, bineinteles ca am facut analiza estradiolului. E oricum obligatorie in dosarul de FIV. Am facut-o si inaintea stimularii pentru ca nu-mi dadea ok la stimulare daca nu era estradiolul, LH si prolactina in limitele normale. A crescut apoi in urma injectiilor cu puregon. Faceam estradiolul din 2 in 2 zile dar valoarea era uriasa. Din aceasta cauza nu am mai facut punctia. La tura a 2-a de FIV in cele 10-11 zile de stimulare luam zilnic si diphereline pe langa puregon. Si bineinteles faceam analiza tot din 2 in 2 zile. Am fost monitorizata si analizata.
nicoll, din cate imi amintesc parca si Zouzounaki a intrerupt prima data tratamentul din cauza estradiolului.
Cand ti-ai facut dosarul pt FIV estradiolul era in limite normale? A crescut in timpul inhibarii? Nu ai inceput stimularea?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

galuscuta, tare rau imi pare ca ai fost dezamagita de dr. Incearca data viitoare sa alegi dr. sa fie si oameni pe langa faptul ca trebuie sa fie excelenti profesionisti. Chiar daca nu faci in Romania si vei alege alta tara conteaza enorm sa ai incredere deplina in dr.
Inseamna ca am fost inspirata ca am renuntat la TM.
Pe cand data viitoare?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Dragele mele FIV-oase, va doresc un an excelent in care sa va vedeti visul cu ochii!!! Sa fiti sanatoase, implinite si fericite!

Nu am mai scris de foarte mult timp pentru ca nu am putut asa ca am sa incep de unde am ramas. Pe 18 dec - ziua 6 de la ET - am inceput sa am sangerari. Am sunat la Dr si mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la implantare si sa fac un test in ziua 8-9. L-am facut, valoare 8,93. Mica, dar totusi pozitiva. Mi-a spus ca daca se tripleaza in 3 zile, suntem pe drumul cel bun. Asa ca pe 22 (ziua 11) ar fi trebuit sa repet testul. Din pacate, pe 21 dimineata am inceput sa am dureri foarte mari, dureri pe care nu le pot descrie... La 8 am plecat la spital. Am crezut ca am hiperstimulare. Aceleasi dureri le avusesem la o zi dupa ET. Atunci am facut perfuzii cu albumina si mi-a trecut. Se pare ca a fost o intamplare pentru ca nici atunci nu a fost hiperstimulare. Ca sa nu ma mai lungesc, am stat cu durerile alea ingrozitoare toata ziua, nu au dat inapoi desi mi-au facut o gramada de calmante. Eram suspecta de torsiune de ovar, apendicita sau colica biliara. A fost torsiune de ovar. Se intorsese 360 grade si se infasurase de trompa. De asta aveam durerile alea ingrozitoare. Deja tesutul era necrozat. La 8 jumate seara, am intrat in operatie. Mi s-au scos ovarul si trompa dreapta. Dr s-a dovedit a fi - inca o data pentru mine - un medic si un om deosebit. Mi-a spus ca in timpul laparascopiei a vazut ca uterul era gravid. Se marise si avea alta consistenta. Toata noaptea de dupa operatie am fost intre vis si realitate. Nu puteam dormi desi eram sub efectul anesteziei, de fericita ca as putea fi gravida si ca scapasem de dureri. A doua zi am plecat acasa si nu m-am putut abtine sa nu-mi fac testul. Valoare betahcg - 5. Scazuse. Am oprit tratamentul. Din momentul ala am avut cateva zile de calvar. Nu stiu ce m-a durut mai tare: ca nu s-a prins bebele, ca am ramas fara un ovar si fara trompa permeabila, ca nu mai pot concepe natural (trompa cu care am ramas nu a putut fi deblocata la laparo in primavara), ca n-am mai fost in stare sa simt Craciunul care mie-mi place foarte mult... In fine, acum mi-am revenit si psihic si sunt destul de bine si fizic. Astept sa treaca un CM natural si fac ET cu embrionii congelati daca rezista la decongelare ca erau cam fragmentati. Daca nu rezista, in feb ma apuc de tratament pentru urmatorul FIV. Ghinionul asta - pentru ca a spus si dr ca este ghinion si atat - m-a ambitionat si mai tare. Nu ma las pana nu-mi tin in brate bebele.
toate FIV-oasele care au reusit si le doresc sarcina usoara si bebei sanatosi!
toate FIV-oasele care nu au reusit de data asta si pe cele care abia acum se pregatesc de FIV si le doresc sa reuseasca anul asta!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

LA MULTI ANI! Un an nou fericit care sa va aduca numai zambete pe chip si sa va faca sa uitati lacrimile nereusitelor!
FELICITARI Aniast, Betty, Teodoran si sarcina usoara si fara probleme!
Imi pare rau pentru toate nereusitele despre care am citit, dar nu uitati ca a inceput un nou an si fie ca in sufletele voastre sa reinvie speranta si sa traiti cat mai curand fericirea unui rezultat pozitiv.
Mult succes celor care sunt in focuri si celor care urmeaza sa faca FIV.
Si pentru ca la sfarsitul anului am facut o promisiune, Antosit, am sa o respect si sa va spun, pe scurt, povestea mea.
Avem cinci ani de cand luptam sa avem un bb. Am facut tratamente de stimulare ( problema-anovulatie), sotul - oligospermie. La HSG - trompe lungi, partial permeabile, indicatie: laparoscopie, s-a facut rezectie partiala a trompelor ( au hotarat d-nii dr. cacunt prea lungi!!). Dupa trei luni de la laparoscopie eram fericita posesoare a unui test pozitiv, pentru ca doua saptamani mai tarziu sa aflu verdictul tragic: sarcina extrauterina abdominala. S-a " rezolvat" prin operatie clasica in urma careia am ramas fara trompa dreapta si doar cu un sfert din ovarul drept. Au urmat alte si alte tratamente, am schimbat si dr. Dupa inca trei ani de asteptare, inca o laparosocpie si doua HSG, aveam iarasi un test pozitiv, de foarte scurta durata penru ca sarcina s-a terminat cu un avort menstrual.
Au urmat 5 inseminari, tratamente homeopate, acupunctura si...nimic. Eu-problema - trompa ramasa probabil cu aderente, sotul-oligoastenoteratospermie, tratata in timp a ajuns la oligospermie.
Deci, dupa 5 ani am luat decizia: FIV. Am facut un tratament de stimulare usor: zilele 2-5 -Ovamit 2/zi, zilele 5-12 -Menogon 2/zi, zilele 10-12 - Cetrotide 1/zi. In urma acestui tratament am obtinut 4 foliculi, doi mari, doi mai mici pe care dr. nu punea mare baza. In data de 2 decembrie am facut punctia: s-au recoltat 4 ovocite care s-au fertilizat toate. In 5 decembrie am facut ET- au fost transferati trei embrioni ( doi de 8 celulel, unul de 12 celule), iar pe 19 decembrie, in ziua 14 de la ET am fost fericita posesoare a unui beta-HCG de 391. Pe 28 decembrie am facut prima eco: doi puiuti in uter, doua chisturi luteinice pe ovarul stang.
Am facut FIV la Giulesti cu d-na doctor Dorina Codreanu, embriolog Monica Dascalescu. Nu am facut tratament de inhibare. Am stat mai mult in pat in prima saptamana dupa ET, apoi mi-am reluat ritmul obisnuit.
Acum astept data de 9 ianuarie cand sper sa aud doua inimioare batand si ma rog si sper ca va fi o sarcina pe care voi reusi sa o duc la termen si sa tin in brate doua comori.
Imi cer scuze daca nu am fost destul de coerenta si am scris cam mult dupa ce, atata timp, v-am citit doar din umbra.
Va doresc tuturor numai reusite!

Teodora

Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput