augmentin - cati ml la 2 ani ?

augmentin - cati ml la 2 ani ? | Autor: mel_g

Link direct la acest mesaj



cat augmentin sa-i dau la 2 ani si 3 luni ? Doctorita mi-a dat 2,5 ml dar cred ca nu este suficient. Are febra f. mare de 48 ore (ajunge si la 40 si nu scade niciodata sub 38)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu i-am dat Mirunei cate 2.5 ml la 12 ore. Nu stiu daca se tine seama de varsta copilului, ea are 1 an. Daca dr ti-a zis asa, cred ca e ok

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Antibioticul se da in functie de greutate la copii si nu dupa varsta! Eu as respecta recomandarile medicului!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

si cat se da in functie de kg ? ce cantitate pe kg ? pe prospectul meu scrie ca se masoara cu seringa gradata dar in cutie nu este seringa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

noi tocmai am terminat flaconul de augmentin.avem 2 ani si 7 luni. ne-am trezit cu aproape 41 febra ,din senin. noi am luat la 12 ore 2,2 ml(calculata exact pe greutatea lu fi-mea 16 kg)

vezi ca pe prospect e un tabel cu greutatea si cantitatea. sper ca nu ai aruncat prospectul.

daca febra pesista mai mult de 3 zile sub tratament, la spital !!
nu e de gluma!


nu-i da de capul tau ca-i faci franjuri rinichii si ficateii!! pe bune(am intrebat io!)

da-i lichide multe , sa se elimine toxinele cauzate de aceste medicamente, si ai grija sa nu se deshidrateze. f multe lichide mai ales la febra mare!!


ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La 10 kg se dau 2.5 ml.
Pentru temperatura se dau si antitermice, pe linga antibiotic.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Antibioticul se calculeaza in functie de greutatea copilului ( scrie pe prospect cum ). Ai grija sa tii cont si de ce tip de suspensie ai 156 mg/5 ml sau 312 mg/5 ml.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Daca este viroza febra dureaza cam 3,4 zile indiferent daca ia sau nu antibiotic.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

uite aici http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=2232&fl=1am gasit ca se dau 2,5 ml in cazuri obisnuite si in cazuri severe doza se dubleaza - deci 5 ml. Oricum sunt varza de obosita - am doi copii si m-au tinut amandoi cate 2 zile cu 40 febra - o zi au avut ambii deci alergam de la unul la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

fetele au scris deja, dar ca sa confirm ca regula generala: antibioticul se da functie de greutate si varsta!!! nu da de capul tau, ci asa cum ti-a zis medicul sau cum scrie pe prospect. daca e vorba de febra, poti incerca si impachetari in cearceaf umed la temperatura camerei. alte mamici au avut rezultate f bune asa.

dc nu ai seringa dozatoare in cutie, poti folosi o seringa gradata de 2.5 ml de la farmacie.

sanatate si sa va recuperati repede,

LiaMia si Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Antibioticul se da in functie de greutate si de gravitatea bolii.
Vladut are 1,9 ani , 11 kg,si ia in prezent augmentin pentru otita bilaterala,cu puseuri moderate de febra 38-39 si cel mai grav,pierderi de echilibru.
Pediatra ne-a recomandat augmentin Bis conc 457/5ml -5ml la 12h;iar orl-istul ,augmentin Es,643g/5ml -3,75ml la 12h.......deci tot p-acolo.

Noi

Mergi la inceput