crema taiata

crema taiata | Autor: gabrielle74

Link direct la acest mesaj

am taiat bunatate de crema.,greseala mea a fost ca nu am asteptat sa se topeasca untul.am fiert faina cu laptele cand s-a racit ,am pus untul si dupa zaharul si zeama de lamaie.
imi pare rau de ea este gustoasa dar ce folos ca -i taiata.
ajutati-ma va rog.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Vad ca nu tia raspuns nimeni sper sa nu fie prea tarziu...
Ce crema ai facut?Si nu ai fiert si zaharul ca poate de aia s-a taiat?La cremele astea zaharul,faina si laptele se fierb dupa ce s-a racit se amesteca untul.Nu stiu ce sa iti spun daca e taiata numai putin las-o sa se raceasca bine eventual pune-o in frigider ca sa se intareasca mai bine.poti sa incerci sa o mai amesteci cu unt de data asta freci bine untul si adaugi cate putina crema.Si nu fi suparat-o tot in burta merg toate daca zici ca e buna la gust merge si asa...
Succes.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Daca nu vine prea tarziu raspunsul: pune un pic de crema intr-un castron si mai adauga faina si pune-o pe foc. Daca vezi ca incepe sa se tina adauga crema putin cate putin si eventual inca o lingura doua de faina.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Asa cum zice si katy, trebuia sa fierbi pe foc zaharul, faina si laptele si dupa ce se racea compozitia amestecai cu untul.
Sunt de acord sa refaci crema in cazul asta cu tanima.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

MULTUMESC FETELOR!
zaharul nu se fierbe pt ca am pus zahar pudra.am luat-o in ordine,laptele cu faina,cand s-a racit untul,si dupa aceea zaharul pudra si zeama de lamaie.
este o crema ff fina si exceptionala de buna,insa eu n-ma avut rabdare si am pus untul direct din frigider ,si nu trebuia .acum stiu dc.
daca vreti va pa pot da reteta.am facut alta dar am lasat untul de seara pana dimineata si e altceva.
cu prima crema am s-o repar,sau o pun asa la nuci,cui nu-i place sa nu manance

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Poti sa scrii reteta de la crema cu lamaie?

Merci

CRACIUN FERICIT


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

PROBLEME CU CREME TAIATE,CRED CA SE INTIMPLA F.FRECVENT.INGREDIENTELE TREBUIE LA ACEEASI TEMP.,FRECATE IN ORDINE ,ADAUGI PUTIN CITE PUTIN,NU TOT DEODATA.AM AUZIT CA SE PUNE F.PUTIN LAPTE FIERBINTE SI SE AMESTECA CU VITEZA.SUCCES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

sigur ,in seara asta scriu reteta ,imi cer scuze acum ma grabesc trebuie sa plec in oras

Mergi la inceput