Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!! | Autor: Sea

Link direct la acest mesaj

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie acest subiect. Am tot cautat pe forum pe cineva caruia sa ii fi iesit rezultate anormale la dublu-test dar nu am gasit.
Sunt sotul unei viitoare mamicute insarcinate. Acum e insarcinata in 15 saptamani. La 12 saptamani si 6 zile de amenoree, dupa ce i s-a confirmat sarcina, a facut si un dublu test. Rezultatul a venit ieri si ne-a dat de tot peste cap, inca nu ne revenim. Risc ridicat de sindrom Down 1/63. Riscul e imens... Am facut 3 ecografii, din pacate toate in Constanta, doua 2D si una 3D ieri dupa ce am aflat rezultatul analizelor. Analiza a fost facuta la Medicover in Constanta, mai mult ca sigur ea a fost trimisa in Bucuresti. Rezultatul la beta-hcg e de 2,58 ori mai mare decat mediana pt varsta ei, iar la proteina specifica sarcinii (parca asa se numeste) valoarea e de 3 ori mai redusa. Per total, riscul care a iesit este de 1/63, foaarte ridicat. :(
Ultimele 2 ecografii au fost de prim trimestru si destul de avansate, inclusiv doppler, pliul nucal a iesit 1.4 mm la 12 saptamani si 5 zile si de 2.0 mm la 14 saptamani si 4 zile. Os nazal prezent, mobilitate normala a membrelor, ecografia nu confirma nicicum vreo caracteristica Down.
Si acum intrebarile mele:
Mai e cineva care a facut acest test dublu si in urma amniocentezei s-a vazut ca totul e ok?Unul din medici ne-a spus ca strict pe baza rezultatelor ne-ar trimite la amniocenteza, desi masuratorile nu confirma asa ceva. Celalalt medic ne-a propus sa asteptam pana in saptamana 24 (prea mult!!!) si vedem atunci daca e sau nu vreun semn. La ce masuratori a facut acum, urmarind si insistand pe detectarea eventualelor semne specifice copiilor Down, pare un rezultat ciudat.
Va multumesc tuturor celor care ne vor impartasi din experientele proprii.
Momentan suntem convinsi 90% sa facem amniocenteza, din Constanta ni se recomanda sa mergem fie la dr Albu fie Herghelegiu. Voi pe cine ne recomandati?
Si eu si sotia avem 26 de ani, si nu avem pe nimeni cunoscut cu anomalii cromozomiale, nici macar in ultima 100 de ani. Nu ca ar conta extraordinar de mult, dar totusi...
Multumim.
P.S. E vorba despre dublu test, cel care se face in saptamanile 12-13. In ianuarie, la 16 saptamani, vom face triplu test insa, ma gandesc ca dc a iesit primul prost, e posibil sa iasa si triplu test destul de nasol.
Binenteles ca stiu ca e un rezultat statistic, nu are valoare de diagnostic, insa riscul e foarte ridicat. Si varsta gestationala pare sa corespunda la cei doi medici deci sa zicem ca varsta calculata corespunde cu cea determinata ecografic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Hai sa-ti raspund eu, desi nu sunt in situatia asta. Adica mie mi-a iesit riscul f. mic in urma dublului test.
Cred ca mai importanta decat cele 2 analize de sange este ecografia. Daca acolo n-a iesit nimic suspect, nu cred ca e vreo problema. Adica sunt multe cazuri de 'fals pozitiv' in urma analizelor de sange. Iar triplul test e si mai putin concludent, pentru sunt si mai dese cazurile de fals pozitiv. Parerea medicului la care am facut eu dublul test e ca triplul test este total nesigur si ca e 'o nerusinare' sa se mai propuna testul asta gravidelor.
Totusi, poate amniocenteza n-ar fi o idee rea in cazul vostru. Acolo macar ai un rezultat sigur.

Imi pare rau ca treceti prin stresul asta si tin pumnii sa fie totul ok si bebe sa fie sanatos!

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie mi-a iesit risc de SD la acest test dar sincer nici nu mai tin minte ce valori ca a trecut vremea. Ecografiile erau OK dar In plus aveam o istorie cu radiografii pulmonare la inceputul sarcinii si am decis sa fac amniocenteza. Am facut-o cu dr Albu, totul a decurs ok, rezultatele normale si ficiorasul meu are deja 2 ani jumate.
Privind in urma acum 3 ani imi amintesc in ce stres m-au bagat, si inca am undeva in minte ca am fost impinsa incetinel spre amniocenteza asta fara sa am o indicatie clara

Sanatate multa bbeului si sotiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

sea,daca as fi in locul vostru as da fuguta pana la Bucuresti la un ecografist cum este dr POP sau dr HERGHELEGIU,care nu doar ca dispun de o aparatura moderna (ca si la medicover au) dar sunt cu adevarat profesionisti.sunt oameni care iti pot da un diagnostic precis in urma unei ecografii.
va urez mult succes si sa fie bine bebe!


www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sea spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. De mers in Bucuresti o sa mergem cu siguranta. Obstetricianul care are grija de sotia mea i-a recomandat ca in ianuarie sa mergem la Bucuresti pentru a face amniocenteza. Oricum o sa nasca in Bucuresti, probabil ca la Euroclinic, deci am opta pt Herghelegiu, credeti ca el poate face amniocenteza? Ne gandim doar la riscul de a pierde sarcina din cauza ei. Desi ecografiile sunt foarte bune si performante, ele nu detecteaza sindromul Down mai mult decat acele teste de screening si tocmai de aceea ne gandim la amniocenteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Dr. Pop este intr-adevar un F bun ecografist si cred ca v-ar lamuri, numai ca e f greu de obtinut o programare la dansul.

Si acum hai sa-ti zic si prin ce am trecut eu: prima sarcina, 28 de ani, debutata cu sangerari si contractii, imediat a urmat tratamentul cu progesteron si altele... La triplul test facut la un laborator (nici nu mai vreau sa-mi amintesc) particular...rezultatele f proaste. Am plans, eram disperata! Cei de acolo l-au sfatuit pe sotul meu sa dea o mostra de sperma la analize pt a vedea daca sunt cumva anomalii la el. Analiza a iesit f buna, nimic. Pe vremea aia mergeam in paralel la 2 doctorite, una de la Municipal ("pila" familiei sotului), una de la Giulesti (doctorita mea de suflet).

Am mers cu rezultatul triplului test la doc de la Giulesti, care s-a tot uitat pe foaie... si concluzia a fost: nu e corect facut, nu corespunde varsta sarcinii cu valorile de acolo, e o varza, ea nu il recunoaste ca fiind corect si m-a pus sa il repet la Giulesti, la laboratorul spitalului. Bineinteles ca a iesit ok, cu valori normale, ca dovada ca Matei are acum 3 ani si e sanatos, frumos si destept . In disperare am fost si la eco la dr. Pop care mi-a spus la fel, sa stau linistita nu e nici o problema... Eu mai aveam si alte motive de ingrijorare, o listeria tratata, in primul trimestru de sarcina, cu antibiotice si sangerarile de care ziceam mai sus.

Cere sfatul mai multor medici. Parerea mea e ca daca la eco nu a fost descoperit nimic anormal, e doar o greseala de laborator.





Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

sea vroiam sa iti mai spun si eu ca daca vreti sa va programati la unul din acesti dr,trebuie sa incepeti de pe acum cu telefoanele ca sa prindeti loc in ianuarie(daca nu ati facut-o deja).eu ma interesasem la sfarsitul lui noiembrie si erau programari pana pe 10 ianceea ce pe mine una nu ma ajuta.oricum,poti intreba si pe forum,se intampla sa existe gravidute care cedeaza programarile sau care doresc sa faca schimb de programari.daca mergeti la herghelegiu la euroclinic banuiesc ca se va ocupa el de tot,o sa fiti pe maini bune acolo.

mult succes din nou si sa auzim de bine!






www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lory32 spune:

Sea,
Inteleg perfect prin ce treceti. Si eu sunt tot din Constanta, si la triplu test( eu nu am facut dublu test)facut nu la medicover, ci la IDS ( langa delfinariu- la recomandarea dr. ginecolog)mi-a iesit cam naspa, oricum nu valoare asa mica ca a voastra.Am crezut ca mor, am plans zilele alea in continuu, de cate vedeam cate un copilas pe strada ma bufnea plansul. La o privire mai atenta a rezultatelor, am vazut ca idiotii de la Bucuresti( ca acolo s-au trimis analizele)incurcasera niste date si din cauza asta imi iesisera asa. Docotorita mea mi-a spus ca nu crede ca este nimic, mi-a mai facut un eco( dopller- pana atunci mai facusem destule si nu observase nimic suspect), mi-a spus ca poate sa imi jure ca fetita este sanatoasa, dar pentru linistea mea m-a sfatuit sa merg la Bucuresti, la Giulesti, la Dr. Albu. Am fost, mi-a facut morfologie fetala si m-a linistit, nu am mai facut nici o amniocenteza,si nici nu am repetat triplul test. In timpul ecografiei, i-am studiat cu atentie mimica fetei, ca oricum eu nu vedeam nimic pentru ca nu avea 2 monitoare si nu am observat nimic suspect, asa ca m-am mai linistit. la intoarcerea in Cta, am fost din nou la dr.mea si am mers mai departe. Am nascut pe 10.11.2006 o Deliuta sanatoasa, cu Apgar 9 pentru ca a avut cordonul in jurul gatului. Asa ca sfatul meu este sa repetati mai intai analizele( poate chiar in Bucuresti) si sa incercati sa mergeti la unul din cei doi doctori de care ai spus mai sus. Cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru voi. Sa dea Dumnezeu sa fie bine, se fac greseli frecvente la analize ( mai ales de acest gen - cazul meu) de baga lumea in sperieti. Mie imi venea sa ii strang de gat pe astia de la lab( desi nu a fost vina lor, ci a toantei de la Bucuresti, care mi-a introdus gresit datele pentru calcul), de sotul meu ce sa iti mai spun... Trebuie sa aveti curaj si incredere in Dumnezeu si in doctori- astia doi au o experienta vasta si ochiul format. Va urez la amandoi " Sarbatori Fericite", desi imi dau seama ce este in sufletul vostru, mai ales acum cand este si perioada asta a anului cand ar trebui sa ne bucuram fiecare de ce are- mult sau putin.Faptul ca am trecut prin asa ceva ma face sa va inteleg temerile mult mai bine ca altii. Va tin pumnii si astept vesti de la voi, nu va pierdeti speranta! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Sea am trecut si eu prin asa ceva, doar ca eu am facut direct triplu test care a iesit cu risc ridicat de SD. Ne-am speriat foarte tare,desi medicul a spus ca ecografic toate masuratorile sunt bune si nu vede nimic in neregula. Am optat pentru amniocenteza. Aceste teste nu spun nimic, sunt doar probabilitati pe care nu te poti baza. Amniocenteza a iesit buna, noi ne-am linistit, iar eu am dus sarcina la bun sfarsit fara stres. Acum am o minune de baietel sanatos, care a implinit 6 luni. E drept ca e costisitoare amniocenteza, dar merita din plin pentru ca nu poti trai cu povara asta pe suflet si nu cred ca lui bebe ii face bine stresul asta. Si eu am avut teama de a nu afecta sarcina, dar riscurile sunt extrem de mici (0,1%), mai ales daca mergeti la un medic care are experienta.


Roli, mamica lui Marc (9 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Ma apropii si eu de perioada in care incep testele si deja mi s-a ridicat parul maciuca. Vad ca teoria nu bate cu realitatea Romanicii noastre. Pe masura ce trec zilele sunt din ce in ce mai sigura ca voi face doar morfologia fetala si sa nu aud de dublu/triplu test.
Sea sunt sigura ca bebele vostru e sanatos si ca ceea ce vi se intampla e doar un vis urat. Va doresc sanatate la toti dar in primul rand bebeluisului.

MEDA 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu am facut eco si testele de singe ptr testul asta, testele de singe inca nu am rezultatele, dar la eco a iesit totul perfect cum spui tu pliul 1.6, osul in nas prezent, misca miinile, picioarele, are 5 degete, etc. mi-a spus ca daca eco e bun, singele n-are cum sa iasa prost! ca macar ceva si s-ar vedea la eco! asa ca si la voi, in cel mai rau caz faceti amniocenteza, am o prietena care a facut,ca avea 39 ani, si era dupa o pierdere de sarcina! si aici zic ca daca iese rau la triplu test faci amnio, inainte sa zica exact. faptul ca nu aveti in familie nu e chiar concludent.....bafta multa, si verificati daca au fost interpretate bine analizele alea de singe, ecografia e clara, analizele am auzit ca mai dau false pozitive! bafta multa

Flavia +15, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput