Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

si eu am avut anemie feripriva in timpul sarcinii..iar asta a dus la nasterea mai devreme decat DPN...am nascut la 36 sapt....
Acum am hemoglobina 8.. cel putin atat o aveam inainte de a naste...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

mi s-a dat si mie de 2 zile Tardyferol, sideremia mi-a iesit in limite (desi aproape de cea inferioara), in schimb cu hemoglobina stau putin sub limite...

N-am avut probleme de anemie pana acum, mi s-a mai recomandat sa mananc mai multa carne rosie (dupa ce mi s-a spus mi-am dat seama ca mancam aproape numai pui )

N-am avut probleme pana acum in sarcina, sper sa nu fie ceva grav treaba asta cu anemia...

,

Diana 32+ cu ... Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

buna fetele,

ma alatur discutiilor voastre ptr ca dupa analize (hemoleucograma) se pare ca sunt anemica..dar dupa analiza siderimiei (care arata ca am prea mult fe) nu sunt anemica, dar doctorul mi-o recomandat sa iau in continuare fe.

25+Riana Alessya

bebelina mea
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Anemia nu apare numai atunci cand exista lipsa defier. Ea poate avea multe alte cauze.
Daca sideremia (adica nivelul fierului din sange este in limite normale sau chiar crescute) si totusi persista anemia atunci probabil ca exista si o alta cauza de anemie care a ramas netratata.
In sarcina poate fi vorba de un deficit de acid folic.
Mai ales cand anemia este severa (hemoglobina sub 8-9 grame) trebuie determinata cauza ei (cel mai bine de catre un hematolog) si gasit un tratament.
In sarcina nu afecteaza doar mama ci si dezvoltarea intrauterina a bebelusului.
Asa ca nu o neglijati!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Anna, am si eu o intrebare privitor la suplimentul de fier luat in sarcina. Ultimele analize de singe le-am facut in noiembrie, si atunci fierul era in limite normale, ba chiar un pic peste norma (14,8g/100ml), cel putin asa mi-a interpretat medicul de familie. Intre timp am ramas insarcinata, iar medicul ginecolog mi-a prescris chiar la prima vizita Tardyferon fol, cite un comprimat pe zi, fara analize, pe care m-a rugat sa le fac in martie acuma. Intrebarea mea: e normal sa iau fier fara analize in primul trimestru de sarcina, dat fiind faptul ca sideremia era mai mult decit ok nici jumatate de an in urma? Mentionez ca acid folic separat am luat inca din decembrie, iar de cind iau Tardyferon fol, am renuntat la el.
Multumesc anticipat!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu am avut anemie mereu,mai ales in timpul sarcinii,si nu mi-a trecut,si am luat fier,si atat.recunosc ca nu am avut probleme ,si am nascut o fetita care nu a avut decat o usoara lipsa de calciu,care e ereditara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

la un curs de nutritie ni s-a spus ca pentru o asimilare optima a fierului nu este recomandat ca in timpul mesei sa combinam alimente bogate in calciu cu alimente bogate in fier, deoarece calciul impiedica asimilarea fierului; in schimb este foarte recomandabil sa combinam alimentele bogate in fier cu cele bogate in vitamina C, tocmai pentru fixarea fierului; e o masura de luat pe termen lung cu rezultate, care se vad doar in timp si nu imediat, insa cred ca e bine sa tinem cont si de asta.
MULTA SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

buna fetelor. vreau sa va intreb si eu ceva. sunt insarcinata in saptamana 17 si de vreo 2 saptamani am niste stari ciudate, sunt ametita mai tot timpul, am o senzatie de picioare moi, de instabilitate. mai ca imi e teama sa ies din casa ca sa nu cad pe jos. ma simt asa de slabita si ametesc. am vorbit cu medicul de familie si nu mi-a spus nimic concret care ar putea sa fie cauza acestor stari si nici analize nu mi-a zis sa fac. dar eu as vrea sa stiu care este problema. de aceea va intreb pe voi, daca acestea ar putea sa fie stari din cauza anemiei??? ati trecut si voi prin asa ceva? va rog un sfat. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

NICOL31
eu am anemie si in luna a 7-a am inceput sa am ameteli, nu ma mai puteam tine pe picioare, trebuia sa stau numai in pat; cind i-am spus doctoritei ginecolog mi-a dat imediat trimitere la analize (insa mi-a spus sa merg sa le fac dupa vreo trei sapt.-nu stiu ce o fi fost in capul ei, insa oricum eu am mers sa le fac in secunda urmatoare) si dupa ce a vazut rezultatul mi-a dat doza dubla de fier; bineinteles ca dupa ce am inceput sa iau m-am simtit minunat!
eu , in locul tau as merge la o clinica particulara si mi-as face niste analize daca doctorul nu ti-a dat, nu sta asa, ca nu e bine!
multa sanatate!ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna gravidutelor.astazi mi a spus si mie medicul de familie ca am anemie si mi a zis sa iau fier.dar acum am vazut aici ca nu este prea buna combinatia de fier cu calciu.si eu iau si calciu de vreo luna de trei ori pe zi si acum o data pe zi trebuie sa iau fier.ce sa fac?are vreun efect daca le iau asa?aaaaaaaa si inca ceva:cu ce ar putea afecta anemia bebelusul?ca eu pana nu am citit ce ati scris voi nu ma gandeam ca l ar putea afecta cu ceva.credeam ca ma afecteaza numai pe mine

Mergi la inceput