Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

Revin la subiectul talasemie minora.
Savvy nu ai mai intrat pe forum... As fi vrut sa stiu cum te simti. Eu am o oboseala care mi-a luat autonomia. Stau mai mult in pat si pe langa casa... Am repetat azi hemoglobina si sideremia. Hemoglobina e 9.5, sideremia a depasit 200 dupa Taredyferon 1 cap/zi timp de 10 zile... Am trimis rezultatele la medic, sa vedem ce zice... Sper sa fie totul bine pana la termen si dupa bblina sa fie sanatoasa.
Va !!!
Sarcina usoara!

+33 Maria Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Lily, ai grija de tine; am cam aceleasi simptome de ceva vreme si vad ca avem si dpn-uri apropiate (al meu e pe 4 iulie). Ma simt obosita, ba de catava vreme au revenit si greturile din trimestrul 1. Sunt un pic ingrijorata, pentru ca alterneaza cu perioade in care as inghiti tot frigiderul, asa ca am pus pe mine 1kg si jum. in 2 saptamani (!). Cu greturi cu tot. Cu toate ca pana acum nu luasem dcat 6 kg si eram foarte mandra de mine.
Saptamana viitoare ma duc la hematologie, pentru sideremie, hemoglobina si dozari anticorpi (am Rh negativ).
Ultima data aveam hemogl. in jur de 9, doctorita a zis sa o pastram peste 9, ca altfel e mai complicat la nastere daca as avea nevoie de transfuzie (sper sa nu fie cazul). Revin cu noutati sapt. viitoare.
Sanatate multa la toata lumea!

A, si aproape ca nu dorm noaptea in ultima vreme (insomnii cum nu am mai avut niciodata), iar in restul zilei sunt, bineinteles, un zombi.

Am uitat sau poate am zis: eu iau acid folic 3 cp./zi, Tardyferon 1/zi, Elevit 1/zi, No-spa 2-3 /zi.

Citat:
citat din mesajul lui Lily005

Revin la subiectul talasemie minora.
Savvy nu ai mai intrat pe forum... As fi vrut sa stiu cum te simti. Eu am o oboseala care mi-a luat autonomia. Stau mai mult in pat si pe langa casa... Am repetat azi hemoglobina si sideremia. Hemoglobina e 9.5, sideremia a depasit 200 dupa Taredyferon 1 cap/zi timp de 10 zile... Am trimis rezultatele la medic, sa vedem ce zice... Sper sa fie totul bine pana la termen si dupa bblina sa fie sanatoasa.
Va !!!
Sarcina usoara!

+33 Maria Antonia



31 de sapt., se pare cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

Savvy, ce ma bucur ca ai raspuns!!! E bine sa stii ca mai e cineva cam cu aceleasi probleme... Eu cand am aflat de transfuzie, pentru ca la fel mi-a zis si mie...ca daca scade sub 8... asta ma asteapta, m-am cam panicat . Acum ma gandesc mai mult la nastere sa nu fie neaparata nevoie...
In greutate am luat 13 kg pana acum, dar nu ma preocup prea tare... ai vazut Nicoleta Luciu??? A luat 10 kg in primele 4 luni! Si ce? Le dam noi jos!...Eu nu am deloc pofta de mancare, nici nu stiu cum mi-a crescut asa o burica! Stau toti pe langa mine cu gratarelul... si eu nu vreau sa-l vad in ochi!
Si eu am Rh negativ, asta inca o potriveala... sotul meu si el e negativ si ma bucur ca nu mai este nevoie de alte interventii
Sa auzim numai de bine!



+33 Maria Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Lily, tu nu trebuie sa nasti la inceputul lui iulie? Am realizat ca s-ar putea sa nastem in aceeasi perioada, ca si eu tot 33 de saptamani am :)
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lily005 spune:

Giulia, sunt in 34 de sapt si 5 zile. Astazi am fost la medic pentru morfologia trim. III. Pe 20 iunie am fixat cezariana, in sapt. 39


+34 cu Maria Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rockshata spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina31

buna gavidutelor, am o intrebare a luat vreuna dintre voi fiole tot'hema(fier), sunt 28+

Buna,

Am luat si eu Tothema, din luna a IV, si mi-am tinut anemia sub control. Am incercat si Fier Haussman dar ma enerva ca trebuia sa-l dozez cu picatura. Ma temeam ca daca imi tremura mana o sa iau prea mult si l-am rugat pe doctorul meu sa imi dea ceva gata masurat ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

nu s-a mai scris de mult la acest subiect... incep eu p anul acesta...
mi-am facut analize si mi-a iesit ca sunt anemica
desi am luat tardyferon si elefit zilnic in ultimile luni..:(

Anca 30+ cu AMR 9+
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Mie mi s-a recomandat alimentatie ff bogata in fier..si abia apoi daca nu merge asa sa iau si suplimente.. la mine a functionat asa
mi-anm facut o lista pe care mi-am lipit-o pe frigider cu ce tre sa mananc aproape zilnic de pe foaie!
dsau oricum cat mai des:
in ordine v-o dau si voua:
cele mai bogate sunt :

1. semintele de dovleac crude
2. susanul
3. lintea
4. vanatul
5. vita
6. maslinele
7, ovaz
8. ananas
9. afine
10. toate fructele de padure;
11. crevetii
12 spanac
14. ananas
15. migdale
16. mazare

toate insotite de vitamina C multa pt fixare.

asa ca succes fetelor!
unde mai pui si ca sunt super santoase indiferent,asa ca bagati mare!!

8+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionI, 1 Magne B, 1 Acid folic, 1 Cetebe, 1 Aspenter (3 pe sapt.) ; Utrogestan vaginal 400 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

Mami_de2 foarte utila lista ta, multumesc
eu as mai adauga sfecla rosie, capsuni si grapefruit

Anca 34+ (8 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

tocmai am aflat ca bebelusii iau fier din ce in ce mai mult in ultima luna: http://www.scritube.com/medicina/Sfaturi-pentru-viitoarele-mami322261418.php
" Fierul este foarte important in aceasta perioada de sarcina. Fierul este important pentru cresterea globulelor rosii ale copilului, dar si pentru intretinerea celulelor dumneavoastra. Medicul va va recomanda sa luati suplimente cu fier, daca va considera ca aveti nevoie. Copiii preiau din ce in ce mai mult fier spre sfarsitul sarcinii, pe masura ce cresc si produc mai multe globule rosii. Pe de alta parte, de cele mai multe ori mama ajunge ca spre sfarsitul sarcinii sa prezinte un grad ridicat de anemie. Daca o femeie are un numar redus de celule rosii, nivelul acestora poate scadea periculos de mult in cazul in care va sangera ceva mai mult in timpul travaliului.

Calciul este important pentru dezvoltarea oaselor copilului dumneavoastra si pentru mentinerea densitatii propriilor dumneavoastra oase. De obicei pentru femeia insarcinata se recomanda 1500 mg calciu in fiecare zi, ceea ce reprezinta echivalentul a 5 portii de lapte, branza sau iaurt"

asa ca e bine sa consumati cat mai multe din lista

Anca 34+ (8 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput