Va rog sa ma lamuriti

Va rog sa ma lamuriti | Autor: Yasmine

Link direct la acest mesaj

Exista si cea mai mica sansa pt. o mama divortata, care are copii proprii sa adopte un copil din Romania?
Stiu ca adoptiile internationale sunt stopate, stiu insa si ca Romania e tara tuturor posibilitatilor.
Va rog sa-mi scrieti!


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Da categoric. Legea nu prevede nicicum faptul ca daca esti divortata si ai proprii copii nu poti adopta. Persoana trebuie sa indeplineasca conditiile impuse de lege: sa nu fi fost decazuta din drepturile parintesti, sa detina un spatiu de locuit corespunzator, sa aiba o sursa de venituri stabila, sa nu fie diagnosticata cu boli psihice, sa nu fi comis fapte penale, sa faca dovada unui comportament corespunzator in societate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Scuze, abia dupa ce am vazut profilul tau am inteles ca de fapt nu esti din Romania. Sincer cred ca nu sunt sanse. Adoptiile internationale sunt stopate si chiar daca vor fi reluate la cererea UE, numarul de copii adoptabili este mult prea mic si pentru fam. din Romania. Depinde foarte mult de modificarile legislative. Personal cred ca daca adoptiile internationale vor fi reluate vor fi doar pentru copiii cu varste mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Dariela

Scuze, abia dupa ce am vazut profilul tau am inteles ca de fapt nu esti din Romania. Sincer cred ca nu sunt sanse. Adoptiile internationale sunt stopate si chiar daca vor fi reluate la cererea UE, numarul de copii adoptabili este mult prea mic si pentru fam. din Romania. Depinde foarte mult de modificarile legislative. Personal cred ca daca adoptiile internationale vor fi reluate vor fi doar pentru copiii cu varste mari.



Multumesc mult, de asta ma temeam si eu! M-am gandit la Romania, pt. ca cunosc limba si mi-ar fi mai usor in privinta actelor, dar asta e.
Eu tot mai sper, mai ieri vazusem la TV ca s-a gasit in Brasov intr-o scara de bloc un bebe de 2 luni, abandonat, ma cutremur.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Yasmine, ce suflet mare ai!

nici eu nu cred ca in momentul de fata ai putea adopta din Romania atata timp cat adoptiile internationale sunt stopate!


Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori!
POZE


Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput