ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!

ai un baietel,sa l dai direct la gradinita! | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

am vrut de atatea ori sa ma destainui ,dar tot de atatea ori m am lasat pagubasa,pt ca mi se parea ca sunt prada neputintei cuvintelor,mi se parea ca ceea ce simt nu poate fi transpus,nu poate fi descris astfel incat sa redau ceea ce am simtit si inca mai simt.de cate ori citesc povestile de aici,de la nasterea unei stele,imi amintesc cum a fost....totul a inceput cu 5 ani in urma....eram casatorita de 1 an si in urma unui contact sexual neprotejat,am ramas insarcinata....era prima data cand riscam,nu credeam ca se va intampla asa repede...m am bucurat,dar inca din prima luna au inceput problemele....sangerari....am stat in spital aici,in giurgiu,m am externat cu diagnostic favorabil,am mers apoi la bucuresti,pt ca aveam mai mare incredere in experienta dr bucuresteni...am stat si in buc in spital,am iesit de acolo cu sperante,insa la urmatorul control,cand aveam aproape 4 luni,mi s a spus ca sarcina s a oprit in evolutie.am suferit cumplit,dar am spus ca poate e mai bine asa,ca ar tb sa mi fac mai intai niste investigatii amanuntite,nu stiu de ce,dar aveam eu o fixatie ca nu cumva sa nasc un copil cu probleme....intrerupera de sarcina a fost facuta cu anestezie generala si stiu ca atunci cand m am trezit din anestezie,dr ginecolog mi a spus ca ar tb sa merg sa fac niste analize genetice,ca au fost probleme,dar nu mi a spus despre ce e vorba.ma rog...au urmat 2 ani in care am mers regulat la bucuresti,la dr,mi am facut analizele la cantacuzino.si 4 analize mi au iesit pozitive/chlamydia,listeria,micoplasma si ureeaplasma.a tb sa fac tratament pt fiecare in parte,in luni diferite,apoi am repetat analizele si dupa ce toate s au negativat,am hotarat ca e timpul sa incerc din nou.stiu ca in luna februarie 2004 am inceput sa nu ne mai protejam si trei luni de zile,pana s a produs fericitul eveniment,cumparam cate 4 5 teste de sarcina pe luna...,a fost o asteptare frenetica...,eram ata de dezamagita cand vedeam ca a doua liniuta se incapataneaza sa apara...si a doua zi luam alt test,ca poate a fost sarcina prea mica,poate acum va aparea linuta...in luna mai am mers la dr horia cioflan,o prietena din gasca mergea la el pt ca se chinuia sa ramana insarcinata de 5 ani,facuse niste tratamente si acum ii intarziase ciclul...stiu ca a intrat ea prima in cabinet si cand a iesit de acolo,ne a spus ca e insarcinata cu gemeni..era oarecum dezamagita si mi era greu s o inteleg,dupa ce ani de a randul asteptase un copil,se crampona de faptul ca o sa aiba 2,ca o sa i fie greu,in loc ca bucuria sa i fie dubla...oricum,tipa e si ea mamica,are fata si baiat,cu 3 saptamani mai mari decat baiatul meu si e f mandra de gemenii ei!,dar asta e deja alta poveste...am intrat la dr in cabinet,auzisem numai lucruri bune despre el si intr adevar,mi s a parut un dr rabdator....i am spus atunci ca nu raman insarcinata,m a intrebat de cat tp incerc si cand i am spus ca de trei luni,a inceput sa rada....da,dar simt ca ceasul meu biologic bate la usa,i am spus!cati ani ai?m a intrebat?aproape 29!stai linistita,nu e la usa,e dupa colt,mi a spus,surazand.mi a facut controlul de rutina si am plecat acasa,nestiind ca eram deja insarcinata....la cateva zile,imi cumpar iar un test de sarcina...apare mai intai o liniuta,dupa care mai apare una,dar mult mai firava,aproape ca nu se vedea....nu stiam ce sa cred...,menstruatia tb sa mi vina peste cateva zile,dar nu mai aveam rabdare sa vad daca intarzie sau nu,voiam sa stiu atunci...merg la o farmacie de langa casa,arat testul unei farmaciste in varsta si o intreb ea ce intelege de acolo,sunt sau nu sunt insarcinata?se uita la mine ciudat,sigur si a spus in sinea ei ca sunt tacanita,si mi a spus ca nu se pricepe,ca ea n a facut teste de astea...nu ma las,merg la o alta farmacie,acolo farmacista isi da cu parerea,ba ca se vad 2 liniute,da parca nu asa clar....mai cumpar 3 teste de sarcina....doua imi ies negative,iar unul pozitiv...nu mai am rabdare si a doua zi imi fac programare la ecograf...dr imi spune ca nu se vede ca as fi insarcinata,dar ca nu se vede nici endometrul,care ar tb sa se vada daca mi ar veni ciclu...vestea e oarecum buna,pt ca ciclul tb sa mi vina peste 3 zile si nu mi intarzia niciodata.dau telefon la bucuresti si mi fac programare peste o saptamana...mai scriu si maine....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

pai ma lasi asa in pom?
te pup!
sa continui povestea!!!

Poze cu Iana http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinalupu2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Mama si cu cata curiozitate citeam povestea.... asteptam continuarea...

mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Monalac, te-ai oprit asa tocmai la punctul cuminant? Vrem contiunuarea..

Martha & Darius
ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

//A SCRIE INSEAMNA A RUPE CEVA DIN TINE//ALBERT CAMUS .....povestea mea chiar trebuie spusa pe bucati,pt ca s au intamplat atatea....deci,sa revin/mi am facut programare la dr cioflan.am ajuns acolo,stiind sigur ca sunt insarcinata,pt ca trecuse o saptamana in care ciclul imi intarziase,ceea nu mi se intamplase decat la sarcina anterioara.doctorul n a facut decat sa mi confirme sarcina si sa mi arate pe ecran inimioara embrionului. eram fericita,visul cel mare se implinise....dar greul abia atunci incepea....mi am facut analizele uzuale,toate au iesit bine,aveam greturi toata ziua si ma ustura in capul pieptului,dar fiecare zi care trecea era o reusita si sincera sa fiu stateam cu frica,mereu cand mergeam la baie,ma uitam ca nu cumva sa mi curga sange,asa cum patisem la prima sarcina...prin saptamana a 6 a,am inceput sa sangerez....doamne,ce sentimente am incercat!nu intelegeam de ce,doar facusem toate analizele,eram sanatoasa...am mers la dr ginecolog,care mi a dat ceva pt mentinerea sarcinii,alilestrenol pare mi se.ma rog,n am sangerat mult.pe vremea aceea nu aveam net,din pacate,insa imi cumparam toate revistele care apareau,mami,academia mamicilor,super bebe,copilul meu.acolo citeam tot felul de articole despre sarcina,eram avida de informatii noi.intr unul din nr revistei mami,am citit ca o tipa avusese aslo marit si nascuse un copil cu hidrocefalie,care murise la nastere.hopa,mi am spus!uite o analiza pe care eu n am facut o...daca am si eu aslo marit?daca o sa aiba si copilul meu probleme?mereu am fost o panicoasa,dar in timpul sarcinii,panica mea a atins apogeul,am trait mereu cu spaima de a nu naste un copil cu probleme...nici acum nu stiu sa explic de unde spaima asta a mea,caci n am avut niciun caz in familie...sa revin,,urmatoarea data cand am mers la dr cioflan,i am spus de analiza asta,aslo...iar el mi a spus ca daca tin mortis,pot sa mi o fac.am mers la un laborator de hematologie din orasul meu,am facut anailza,iar rezultatul a fost /valori normale aslo/intre 0 si 200 iar eu aveam mai mare de 200....am innebunit..am alergat iar la dr,care mi a spus ca el nu e medic internist,ca nici macar nu stie ce semnifica acest aslo marit si ca rezultatul oricum e neconcludent,pt ca mai mare de 200 poate insemna 201,dar si 2001.m a sfatuit sa merg la un dr internist .de acum incolo,a fost mana si puterea lui dumnezeu,s au insiruit toate in asa fel,incat nu poate fi vorba doar de coincidenta sau de intamplari fericite.soacra mea tocmai divortase si se mutase in bucuresti,lucra ca baby sitter la o familie de dr/el medic internist la colentina,ea medic anestezist la spit pantelimon.el se numeste pompilui valer si a fost primul pion pe tabla mare de sah...regele inca nu aparuse....soacra mea m a dus la acest dr,i am spus ca mi a iesit aslo ridicat si ca vreau sa repet analiza...m a pus sa ma dezbrac si mi s a parut ciudat,dar m am conformat....eu aveam pe picioare,de cand ma depilam cu ceara,de vreo 9 ani,multe fire de par sub piele,care aratau f inestetic,ca niste bubite....m a intrebat ce s cu bubitele alea,dupa care,auzind ca am pierdut o sarcina,i a spus asistentei sa mi recolteze sange intr o eprubeta,separat,pt spitalul fundeni.stiu ca mi s au luat atunci vreo 6 eprubete de sange...dupa care am mers la spit fundeni,pt a duce si cealalta eprubeta...peste cateva zile m a sunat soacra mea,sa mi spuna ca analizele de la colentina imi iesisera bine,nici vorba de aslo,insa analizele de la fundeni iesisera f prost,aveam sindrom antifosfolipidic si ca sa pot duce sarcina la bun sfarsit tb sa fac cate 1 injectie pe zi,toata sarcina,dar ce e mai grav,e ca tratamentul costa 100 de milioane...am simtit ca innebunesc...nu intelegeam de ce mi se intampla mie toate astea...deja toti cunoscutii la care le spusesem de problema mea si de ceea ce implica,ma sfatuisera sa renunt la sarcina,ca de unde o sa avem noi atatia bani,ca nu mi dau seama ce inseamna atatea injectii,ca daca tratamentul afecteaza copilul...?dar nici nu voiam sa iau in calcul problema avortului....m am hotarat sa nu ma dau batuta fara sa lupt,am spus ca facem imprumuturi la banca,ca o sa fac ecografii performante,pt depistarea unor eventuale probleme ale copilului si daca e ceva,renunt atunci...dr internist i a spus soacrei mele sa merg la un dr obstetrician,de la spit pantelimon,dr urleteanu emilian,care si a dat doctoratul pe sindrom antifosfolipidic....dar eu nu voiam sa renunt la dr cioflan,mi se pare f de treaba,f comunicativ,se stabilise relatia aceea de empatie intre dr si pacient...am mers la dr cioflan cu rezultatul analizelor,dar nu auzise niciodata de acest sindrom.mi a spus sa l las sa se documenteze si sa revin peste o saptamana.atunci,pt prima data,increderea mea in el s a zdruncinat...dar am hotarat sa i mai dau o sansa...intre timp,am rugat pe cineva sa mi caute pe net informatii despre acest sindrom si stiu ca a gasit ceva scris de dr tutunaru.peste 1 saptamana am mers din nou la dr,deja ma gandeam ca fiecare zi fara tratament poate pune in pericol viata copilului meu,dar pe de alta parte ma gandeam sa mai astept cu tratamentul pana implinesc 3 luni de sarcina si toate organele copilului sunt formate....,ca nu cumva sa l afecteze tratamentul....eram cu nervii la pamant si nu stiam ce decizie sa iau,mi era frica sa nu i fac vreun rau copilui pe care mi l doream atat.am mers la dr,dar dr nu stia nimic in plus fata de ceea ce citisem eu pe net,nu stia ce tratament sa mi dea,asa ca am hotarat sa merg si la dr urleteanu.prima intalnire cu dr urleteanu a fost una rece,mi s a parut un tip dur si lipsit de sentimente,mi a facut un ecograf si mi a spus sec sa vin luni sa ma internez in spital,ca sa incep tratamentul....am baguit un/stiti,eu mai merg si la alt dr si voiam o a doua parere////mi a spus/daca vrei sa vii,bine,daca nu,la revedere...doua zile n am dormit,m am gandit ce decizie sa iau,daca e bine sa ma las pe mana dr acesta care mi se parea atat de necomunicativ,insa pana la urma luni m am prezentat la spitalul pantelimon,cu bagajele facute.aveam aproape 3 luni de sarcina.hai ca am scris o gramada...continuarea.maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

doamne, cum ai scris o gramada? mor aici! spune mai departe!
pupici!

Poze cu Iana http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinalupu2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Eu stiu ca cei de la Fundeni sunt vestiti in a da rezultate false . Abia astept continuarea! Ti-a confirmat dr. Urleteanu sindromul antifosfolipidic? Oricum, te stiu mamica, deci urmarea va fi cu happy-end .DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

MONICA, pey se poate, mey fata, sa ne lasi cu ochii in soare, asa? scrie acolo mai departe, ca faci foiletonul, si suntem toate pline de curiozitate, mai ales ca stim ca-l ai pe Cristian, care e un frumos, (de, e prietenul nepota-mii), si vrem sa vedem unde a fost mana Domnului, ca sunt sigura ca el ti-a indrumat pasii de asa natura, ca sa reusesti. mamica si baietel frumos si astept cu cafeaua in fata, continuarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

daaaa....ramasesem la internarea mea la spit pantelimon....am stat atunci in spital o saptamana,timp in care mi s au facut injectiile cu clexane de 0,4 mg si tb sa iau si aspirina de 75mg.injectiile usturau destul de tare,insa niciun sacrificiu nu mi se parea prea mare pt copilul meu.doctorul incepuse sa mi se para in regula,ba chiar mai glumea uneori si imaginea de capcaun din mintea mea incepuse sa se estompeze si sa lase locul unei imagini de profesionist....dr urleteanu a fost al doilea om pe care dumnezeu mi l a scos in cale...atunci cand m am externat,dr mi a dat 7 injectii cu clexane sa le am acasa,pana reusesc sa gasesc injectiile si m a atentionat ca sunt f scumpe si ca se gasesc f greu.parintii mei au venit sa ma ia de la spital si pe drum m am oprit la toate farmaciile din bucuresti,intreband de clexane.n am gasit nicaieri,dar am continuat cautarea,pana am ajuns in zona unirii,unde era o farmacie sensiblue.acolo,farmacista mi a spus ca nu au ,dar pot face comanda si mi le aduc in 2 zile.am facut comanda doar pt 10,caci aceste 10 injectii costau 3 miloane. eu si sotul meu suntem profesori,pe vremea aceea avand fiecare 4 miloane salariul.speram sa pot obtine aceste injectii gratuit,dar pt asta tb sa merg la med de familie sa mi elibereze reteta,tb sa merg in farmaciile din orasul meu,sa rog sa mi fie aduse aceste injectii,pt ca deja sotul meu se interesase si nu se gaseau in nicio farmacie din giurgiu.asa ca am facut comanda pt 10 injectii,mai aveam cateva,speram sa mi ajunga pana gasesc.cum vb eu cu farmacista si o intrebam cam cand sa revin pt a lua injectiile,un tip care asistase la discutia noastra,fiind distribuitor de produse farmaceutice,mi a spus ca el colaboreaza si cu farmaciile din giurgiu si ca poate aduce in farmacie clexane.el a fost al treilea om datorira caruia copilul meu exista acum. se numeste dragos dinu si a fost singura data cand l am vazut....s a dovedit a fi un om pe cinste...am ajuns acasa si seara,cand tb sa mi fac injectia,am mers la policlinica,la camera de garda.i am spus asistentei de acolo despre ce e vb si am intrebat o daca a mai facut vreodata injectii cu clexane,asta pt ca fusesem avertizata de asistentele de la spit pantelimon,ca injectiile necesita o tehnica speciala,acul introducandu se oblic si nu drept...asistenta s a uitat in zeflemea la mine si mi a spus sa n o mai invat eu pe ea meserie.....am simtit ca mor de durere atunci cand mi a facut injectia...in 5 minute,imi aparuse un hematom de toata frumusetea,mi se umflase toata partea de sus a mainii si ma gandeam cu groaza unde o sa incapa in mainile mele 300 de injectii,daca de la una am patit asa....a doua seara am mers la spitalul din oras si am rugat medicul de garda sa mi recomande o asistenta care a mai facut clexane,i am aratat mana si i am povestit despre ce am patit cu o seara inainte.dr se uita ciudat la mine,nu auzise in viata lui de sindrom antifosfolipidic.norocul meu/pt a cata oara?/,a fost ca o asistenta,auzind discutia noastra,mi a spus ca este un asistent la sectia de cardiologie,,care face bolnavilor clexane si ne a trimis sa vb cu el,acest asistent fiind chiar atunci de garda....daaa,ati ghicit,asistentul acesta,pe nume vali,e al patrulea om care a avut un rol major in toata povestea asta cu final fericit.am mers,am discutat cu asistentul vali si a fost de acord ca pt suma infima de 20mii sa vina acasa,sa mi faca injectia,urmand ca at cand e el de serviciu,sa merg eu la spital....zilele urmatoare am mers la toate farmaciile din oras,implorand fiecare sef de farmacie sa mi aduca aceste injectii ,le spuneam ca o sa ma revansez,dar ca am nevoie disperata de ele...insa toti imi spunea acelasi lucru,nu se gasesc,sunt de uz intraspitalicesc,nu au distribuitorii,sau sunt prea scumpe si nu putem sa stocam atatia bani...eram disperata,zilele treceau una cate una,injectiile facute cu profesionalism de asistentul vali se terminau,iar eu eram pe cale de a ramane fara injectii.incepusem deja sa facem actele pt un imprumut,din pacate pe numele meu nu puteam face imprumut,pt ca nu eram titulara si aveam contract de munca pe perioada determinata,iar sotului meu nicio banca nu i acorda un imprumut atat de mare,pt ca avea salariul mic si avea deja un imprumut facut pe numele lui...atunci mi a venit ideea sa l sun pe distribuitorul acela pe care il intalnisem in farmacia de la bucuresti....l am sunat si mi a spus ca el va lua legatura cu cea mai mare farmacie din giurgiu sa aduca injectiile...era singura farmacie unde sefa imi daduse sperante,imi spusese sa o las vreo 2 zile sa sune la toti distribuitorii cu care lucreaza sa intrebe daca au aceste injectii,dupa care,dupa 2 zile mi a spus cu parere de rau ca nu le a gasit nicaieri...sa revin....peste cateva minute ma sunat distribuitorul si mi a spus ca farmacista sefa refuza sa primeasca aceste injectii,pe motiv ca tocmai se deschidea o farmacie sensiblue in oras,iar aceasta firma de distributie urma sa lucreze cu farmacia sensiblue,iar din motiv de concurenta,farmacista sefa refuza sa mai colaboreze cu ei.....am simtit ca se prabuseste cerul pe mine...nu mi venea sa cred ca dupa ce o implorasem cu lacrimi in ochi sa mi aduca injectiile,spunanandu i ca de asta depinde viata copilului meu,sa mi faca una ca asta....dar distribiutorul mi a spus sa mai am rabdare ca o sa sune la toate farmaciile din giurgiu,poate o sa gaseasca pe cineva dispus sa ma ajute...si a gasit..a doua zi ma suna iar,spunandu mi sa merg la o farmacie si sa iau legatura cu farmacista barb.aceasta farmacista este o alta persoana pe care dumnezeu mi a scos o in cale....asa i ca ma iubeste dumnezeu?am mers la ea plina de speranta si mi a spus ca imi poate aduce injectiile,dar ca inca nu stie daca le pot lua gratuit sau doar compensat.am spus ca oricum ar fi,le vreau...intre timp,a sunat la casa de asigurari de sanatate din oras,acestia insa nu stiau,asa ca au sunat la bucuresti.acolo s a confirmat,aveam dreptul la gratuitate.....offfff,mi se luase o piatra de pe inima....zilele incepusera sa devina mai linistite,mergeam la 3 saptamani la control,greturile imi trecusera..pana intr o zi,cand.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

monalac, ne lasi, asa...sa-mi sara inima cand am citit ultima propozitie;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

pozici
intalnire 21.10.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Esti terorista!

Mergi la inceput