cine preseaza flori? (3)

cine preseaza flori? (3) | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

cap. 1 si cap. 2
Poftiti va rog la capitol nou!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Hop si io! Ce bine ca avem capitol nou!
Fetelor, azi am indraznit sa deschid hartia cu panselute pe care o aveam in catastif si am ramas! Sunt atat de frumoase, parca sunt tiparite pe afis. Mi le culesese sotul dintr-un rond ca eu ma rusinez, dar lui nu-i pasa..hihi. Am si eu aceeasi problema ca si Diana: nu stiu cum sa le folosesc, parca orice combinatie cu alte frunze sau flori le-ar strica farmecul. Am adunat atatea poze cu panselute presate de pe net dar tot nu ma ajuta!
Liviana- potpourri este o "adunatura" de frunze si flori uscate, aromate si colorate artificial(de obicei) pe care le pui intr-un platou, ceva, pt. ornament si aroma in camera. Nu are mare legatura cu florile presate, dar in cazul Dianei s-a intamplat sa contina si frunza asta.
In alta ordine de idei, Liviana, ar fi bine daca ai pune la inceputul capitolului si un link catre cele 2 mai vechi, in caz ca vrem sa vedem vreo postare sau vreun link pus acolo sa ne fie mai usor. Mie mi s-a intamplat!

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna, dragelor!

Liviana, ti-a raspuns Corina. Uite o poza cu potpouri-ul meu. Mi-a placut ca mirosul e natural, nu are arome adaugate .

Corina, mersi de idei, asa am sa fac, dar dupa sarbatori. Frunza e aurie, e data cu ceva, cred ca o voi pune pe un fond inchis la culoare. Ma gandeam la catifea. Ce ziceti? Ati lipit ceva pe textile?

Acum sunt prinsa cu decoratiunile pt. Craciun .

Ma bucur ca am ajuns la capitolul 3 . Imi sunteti tare dragi .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Liviana, sunt tare dragute tablourile inramate, acum le-am vazut si eu. La atelierul unde mergi iti pun ce fel de rama vrei tu (culoare, model, etc)? Primesti si sfaturi avizate ? M-ar interesa si pe mine sa inramez vitraliile si cateva goblenuri cusute de mine. poate imi trimiti si mie adresa lor pe PM, daca se poate.
Am vazut si pozele cu strengarul tau si cu "petele" . E un scump. Iar tu arati tare bine . De mult vroiam sa-ti zic ca am vazut pozele lui Matei facute la studio, banuiesc, ai un baietel f.f. frumusel. Cred ca nu mai poti de dragul lui .




Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Lorena, nu mai stiu daca ti-am spus, daca da...nu-i nimic, mai spun o data : imi place tare mult frunza de artar cu lopatarul, mie mi se pare reusita.

La multi ani!, cu intarziere si de la mine. Sa fii sanatoasa si iubita de cei dragi!

Nu am apucat sa-ti multumesc pt. carticica. E f.f. buna ideea, o sa incerc sa printez pe carton mai subtire si sa o fac si eu. Mersi mult de tot!

Multa sanatate daca mai esti racita!


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Corina, "La multi ani!" si voua pt. aniversarea casatoriei si pt. ziua sotului tau. Numai bine si ani fericiti va doresc!
L-am admirat si pe blondul-harnicutul mustacios , o mandrete de baiat!

Gabriela, spor la treaba, se vede ca ai o perioada super-plina acum. Cat despre martisoare...poate ne apucam in grup de ele .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, merci pt explicatii. Ma ocup curand si de linkurile catre capitolele anterioare. Ai dreptate, e f util sa le pastram. Daca ai mai multe panselute si nu vrei sa le combini cu alte frunze/flori, ti-as sugera sa faci o coronita rotunda sau eventual in forma din inima.
Diana, iti dau pe PM adresa unde inramez eu tablourile. Desigur poti alege ce model de rama si passpartou doresti. Cat a costat patpouri-ul, de curiozitate? Cred ca merge ok sa lipesti florile si pe textile, insa banuiesc ca iti trebuie un lipici cu putere mai mare de aderare decat cel pt hartie. Neaparat sa ne arati decoratiunile de Craciun. Ah, ce mi-ar place sa am si eu timp sa fac asa ceva. Multumesc pt complimentele adresate lui Matei. Intr-adevar il iubesc enorm de mult, insa uneori parca nu mai am rabdare cu el... O fi si varsta de vina, nu stiu... Sper sa ma descurc cu 2, am mari emotii.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Liviana, am dat vreo 8 ron pe el. Se gasesc peste tot acum, si mai ieftine, si mai scumpe...eu l-am luat pe asta din cauza frunzei .

Multumesc pt. PM . Cand termin decoratiunile le fac poze si vi le arat.


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

He, he, he...da credeti ca eu stiu sa fac martisoare? zic si eu ca ar fi suuuperrr, macar niste felicitari sa-mi iasa.
In alta ordine de idei, acum mi-am amintit de crizanteme, habar n-am cum s-au presat, dar abia am culcat copiii si inca nu ma duc sa ma plimb pe acolo.
Am cumparat de un lipici pt lipit cu tehnica servetelului, dar probabil voi aplica dupa ce trece Craciunul sau cine stie cand voi avea timp.
Ieri am avut serbare la baiatul cel mare al meu, a fost suuuper, mai ales ca el a deschis serbarea si a fost un povestitor adevarat.
Saptamana trecuta noi, unele mamici de pe DC din Iasi, am strans niste banuti si am facut niste pachetele pt copiii strazii dntr-un "ghetou" din iasi...am niste poze puse acolo la pozele de pe yahoo.
In rest, tusesc de vreo doua saptamani, inca ma agit cu inchirierea de costume...
Baiatul cel mic al meu are maine serbare la gradi si tot intr-o alergatura continua o tin...
Pupici si spor la treburi,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

si fiindca m-ati facut curioase, aseraa m-am uitat la crizanteme...erau micute, e drept, s-au presat relativ bine, nu au mucegait, dar si-au schimbat culoarea. Si petalele de crizanteme s-au presat excelent, doar ca sunt maronii.
Pupici si spor la treburi,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Diana, eu n-am lipit niciodata pe textile, dar stiu ca exista lipici special pentru "carpe". Cred ca frunza ta pe fond de catifea ar arata foarte bine! Multumesc pentru urari.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput