Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Blat de tort cumparat

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

greierash78
greierash78
membru incepator

Romania
targoviste

398 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 16/12/2006 :  23:39:59 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui greierash78 Adauga semn de carte la mesaj Trimite greierash78 un Mesaj Privat

Blat de tort cumparat

Blatul de tort cumparat se insiropeaza?
Intreb, pt ca am cumparat mai demult un astfel de blat, iar cand l-am insiropat s-a "dezintegrat".
Vreau sa fac un tort rapid cu un astfel de blat shi vreau sa shtiu daca sa il insiropez, sa nu patzesc ca data trecuta!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Edessa
Edessa
membru junior

Romania, constantaCONSTANTA
619 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/12/2006 :  23:59:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Edessa un Mesaj Privat
De obicei trebuie sa fii prudenta cu insiropatul fiindca si eu am patit-o de doua ori cu <<dezintegrarea>>! am incercat sa fac un sirop mai dens si mai putin fata de cat as fi folosit pentru un blat facut de casa. Cele pe care le gasesti gata feliate in comert se dezintegreaza sigur!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

catutza
Leoaica,mami de scorpiuta

Romania, Bucuresti
4957 Mesaje
17 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  02:21:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite catutza un Mesaj Privat
Eu mereu fac tort cu blat cumparat-feliat. Dar pana acum nu am patit asa ceva. Cred ca il insiropezi prea mult.Eu pun sirop cu lingurita si apas cu degetul sa vad cum se simte la mana.Dar deja se vede la ochi cand e gata.

Spor la bucatareala!

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)
Bianca si noi2
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
daniella4
daniella4
mama pisoiului mic&scump

Romania, Ploiesti
3817 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  14:51:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
Greieras, vezi ca se gasesc (ce-i drept mai rar) si blaturi clasice de tort (din acelea mai inalte). Le poti insiropa fara grija si sunt si mult mai gustoase.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Edessa
Edessa
membru junior

619 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  16:30:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Edessa un Mesaj Privat
Intr-adevar, la blaturile mai inalte nu se intampla asa ceva. Cred ca la cele feliate este pus ceva in compozitie ca sa poata taia feliile mai fine si acel <<ceva>>reactioneaza mai puternic la insiropare...Eu cumpar din cel inalt de la magazinele de paine( la noi sunt produsele locale)si sunt destul de multumita.
mira_m
mira_m
Cogito, ergo sum....

Papua New Guinea, La noi in sat sunt dansuri....
1548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  17:36:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimira_m Adauga semn de carte la raspuns Trimite mira_m un Mesaj Privat
Eu nu le insiropez pe cele din comert, fiindca se fac....fleasca, scuze de expresie!
Cred ca au ceva in compozitie care le umidifica!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Editat de - mira_m on 17/12/2006 17:36:52
Edessa
Edessa
membru junior

619 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  17:45:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Edessa un Mesaj Privat
...daca ne gandim ca ele trebuie sa se mentina proaspete vreo 30 de zile macar( sau chiar mai mult) iar cele pe care le faci in casa dupa 4-5 zile le poti folosi pe post de bolovan...atunci este explicabil ca se comporta asa la insiropare!!!
Hildegard
Hildegard
Ay love to cook

Donator pentru dianaDonator Teodora
 Romania
3767 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/12/2006 :  10:26:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Hildegard  Trimite mesaj yahoo luiHildegard Adauga semn de carte la raspuns Trimite Hildegard un Mesaj Privat
pentru ca n-am tim sa coc un blat....am luat si io aseara de la metro un tort feliat de la "aro".....de cacao.
vreau sa fac un tort cu gelatina care se asambleaza in inel de tort si am sa folosesc 1 blat ...cu celelte 2 vad io ce fac
sper sa fie ok.
dar de ce sa nu fie

de-ale gurii

Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

felicia74
Capitanul cuc

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6315 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2007 :  15:09:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicia74 un Mesaj Privat
eu nu mai gasesc blat nefeliat, erau la paine dar au disparut.
De Craciun am luat Boromir, dar nu mi-a placut

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)
gabrielle74
gabrielle74
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania,
550 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2007 :  16:22:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabrielle74 un Mesaj Privat
cel mai bun blat de tort este de la vel petar.deobicei nu cumpar blaturi feliate nu mi plac.
marcellinna
marcellinna
mama de Soare cu picioare

Italy,
520 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 09/01/2007 :  16:38:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite marcellinna un Mesaj Privat
De obicei blaturile feliate se faramiteaza foarte usor dupa ce se insiropeaza.
Eu ca sa evit treaba asta,pun mai putin sirop si fac asa:
Insiropez primul strat direct pe tava tortului,pun deasupra primul strat de crema, asez al doilea strat de blat peste crema si il insiropez cand e deja gata asezat pe crema evitand astfel ca in timp ce-l mut dintr-o parte-n alta sa se rupa si continui tot asa cu toate straturile.
Nu stiu cat m-am facut de inteleasa.
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com