Blat de tort cumparat

Blat de tort cumparat | Autor: greierash78

Link direct la acest mesaj

Blatul de tort cumparat se insiropeaza?
Intreb, pt ca am cumparat mai demult un astfel de blat, iar cand l-am insiropat s-a "dezintegrat".
Vreau sa fac un tort rapid cu un astfel de blat shi vreau sa shtiu daca sa il insiropez, sa nu patzesc ca data trecuta!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

De obicei trebuie sa fii prudenta cu insiropatul fiindca si eu am patit-o de doua ori cu <<dezintegrarea>>! am incercat sa fac un sirop mai dens si mai putin fata de cat as fi folosit pentru un blat facut de casa. Cele pe care le gasesti gata feliate in comert se dezintegreaza sigur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu mereu fac tort cu blat cumparat-feliat. Dar pana acum nu am patit asa ceva. Cred ca il insiropezi prea mult.Eu pun sirop cu lingurita si apas cu degetul sa vad cum se simte la mana.Dar deja se vede la ochi cand e gata.

Spor la bucatareala!

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)
Bianca si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Greieras, vezi ca se gasesc (ce-i drept mai rar) si blaturi clasice de tort (din acelea mai inalte). Le poti insiropa fara grija si sunt si mult mai gustoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Intr-adevar, la blaturile mai inalte nu se intampla asa ceva. Cred ca la cele feliate este pus ceva in compozitie ca sa poata taia feliile mai fine si acel <<ceva>>reactioneaza mai puternic la insiropare...Eu cumpar din cel inalt de la magazinele de paine( la noi sunt produsele locale)si sunt destul de multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu nu le insiropez pe cele din comert, fiindca se fac....fleasca, scuze de expresie!
Cred ca au ceva in compozitie care le umidifica!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

...daca ne gandim ca ele trebuie sa se mentina proaspete vreo 30 de zile macar( sau chiar mai mult) iar cele pe care le faci in casa dupa 4-5 zile le poti folosi pe post de bolovan...atunci este explicabil ca se comporta asa la insiropare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

pentru ca n-am tim sa coc un blat....am luat si io aseara de la metro un tort feliat de la "aro".....de cacao.
vreau sa fac un tort cu gelatina care se asambleaza in inel de tort si am sa folosesc 1 blat ...cu celelte 2 vad io ce fac
sper sa fie ok.
dar de ce sa nu fie



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

eu nu mai gasesc blat nefeliat, erau la paine dar au disparut.
De Craciun am luat Boromir, dar nu mi-a placut

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

cel mai bun blat de tort este de la vel petar.deobicei nu cumpar blaturi feliate nu mi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

De obicei blaturile feliate se faramiteaza foarte usor dupa ce se insiropeaza.
Eu ca sa evit treaba asta,pun mai putin sirop si fac asa:
Insiropez primul strat direct pe tava tortului,pun deasupra primul strat de crema, asez al doilea strat de blat peste crema si il insiropez cand e deja gata asezat pe crema evitand astfel ca in timp ce-l mut dintr-o parte-n alta sa se rupa si continui tot asa cu toate straturile.
Nu stiu cat m-am facut de inteleasa.

Mergi la inceput