Suceava 14- Sarbatori in Bucovina!!!

Suceava 14- Sarbatori in Bucovina!!! | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

discutiile le continuam de aici: (1)(2)(3)(4)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72260" target="_blank">(5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73201" target="_blank">(6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73826&whichpage=1" target="_blank">(7)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74688&whichpage=1" target="_blank">(8) (9) (10) (11) (12)(13)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!!
LISTA SUCEVENCELOR VESELE

Adinag(21.07.1975) de Jasmina (24.07.2003)



angela.c(08.04.1975 )

Cattalina de Dragos(23.07.2004)


Carmen(5.12.1972) de Ana-Carina(4.11.2002)si Daria (22.12.2004)


Carmencyta(2.01.1981) .....aspiranta optimista


Crengu75(27.01.1975) de Cristian (30.05.2003).....aspiranta optimista (se mai gandeste )


Cristina38(31.01.1968).....aspiranta optimista


DanaRosu(28.10.1976) de Ania (10.10.2002)


Dandush(21.11.1977) de Erika (23.05.1998) si Kein (18.04.2000)


doinabita(24.05.1962) de Dan (15.05.1982), Catalin (9.05.1986) si Dana (7.07.1988)


Eveline(17.10.1974) de Bianca (5.12.2004)


Floarea de colt(05.09.1976).....aspiranta optimista


Gyna(12.12.1967) deCristian (2.02.2001) siGabriel (17.02.2004)


HelleneC de George


Ilincalif(3.01.1965) de Ioana Zamfira (7.02.2006)


Iliuta(03.06.1979).....aspiranta optimista


kali(16.11.1979) de Alexia-Ioana (25.12.2005)


megbeng(22.02.1982)...


MP(10.03.1979) de Vlad (27.01.2002) si Matei (14.03.2006)


Oanaralu13@yahoo.com(13.03.1977) de Bianca Maria (6.09.2002)


Ramonaa(15.07.1975) de Robert (15.01.2004) si din nou!!!!


Simina2005(27.03.1970) de Andrei(10.04.2001) si Diana (30.05.2003)si Teo (7.06.2006)


Simona8004(4.08.1980) de Maia (22.09.2005)


turtita_fermecata(20.11.1976) de Ilinca (28.06.2004) si...aspiranta optimista

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Buna seara!
Noi suntem in plina curatenie, bunicii au taiat porcul de Craciun... si ne asteapta, ascultam colinde si cautam ornamentele pentru brad.
Copii au marti serbare amandoi vor avea roluri de ingeras...deci repetam cu Diana rugaciunea :
INGERASUL

INGERAS, COBOARA LIN
LANGA PATUL MEU
VESTE BUNA SA-MI ADUCI
DE LA DUMNEZEU
CA SA-ADORM PE BRATUL TAU,
DULCE DRAGASTOS
PANA-N ZORI CAND M-OI TREZI
DINTR-UN VIS FRUMOS

Iar Andrei are de interpretat incarcarea cu lumina a ingerilor:

Ridicam mainile spre cer si ADUNAM LUMINA
FACEM UN CHEM MARE DE LUMINA( rotim mainile ca si cum am modela o bila)
NE SPALAM CU LUMINA PE :OCHI...NASUC ...GURA...PAR...PIEPT...SPATE... PICIOARE
Ridicam din nou mainile spre cer si ADUNAM LUMINA
FACEM UN ALT CHEM DE LUMINA( rotim mainile ca si cum am modela o bila)
SI NE SPALAM SI PE MAINI CU LUMINA
ACUM SUNTEM CURATI SI PLINI DE LUMINA...
SI TRAIM IMBRACATI IN LUMINA

Luni trebuie sa coasem costumele de ingerasi din material alb...sa facimi aripi si aura ...din beteala...copii sunt foarte incantati


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

simina, ce harnicuta ai fost..cat de frumos cred ca e craciunul cu casa asa plina!!!

doina, de cand nu ai mai fost in suceava? mai ai prieteni pe acolo? (parca te-am mai intrebat, da nu tin minte daca mi-ai raspuns...scuze de memoria proasta..);ati taiat porcul?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Simina, eu merg pe preparatele din zona Bucovinei, caci in Suceava am crescut pana am plecat maritata...aici!
Meg nu am mai fost in Suceava de 15-17 ani.Prieteni nu mai avem acolo dat am verisori,in Suceava , in Vama, in Solca!
Va pup pe toate!Imi este dor de traditiile de sarbatori de la Suceava, caci aici e cu totul altfel!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Buna ziua, fetili cucuietili! Voiam sa va zic ca va admir sincer, ba chiar va invidiez ca v-a cuprins spiritul sarbatorilor. Io mi-s tare-ntoarsa cu susu-n jos din motive de starea vremii. 15 grade cu cateva zile inainte de Craciun? Pe mine ma depaseste problema. Nu-s depresiva sau pesimista de felul meu, ba din contra. Dar vremea asta m-a scos pur si simplu din minti si din ritm. Nici colinde nu suport sa ascult cu asa vreme de pulovar si cu soare toata ziua In ritmul asta peste 20 de ani petrecem Craciunul in bermude ca astia din emisfera sudica Si nu-mi vine sa cred ca mi se intampla asa ceva, mie care, in fiecare an, vibram toata luna lui decembrie de emotie si cautam cadouri pentru toata lumea si asteptam Craciunul ca un copil. Anul Nou si revelionul nu m-au impresionat tare mult niciodata, dar atitudinea si starea de spirit pe care o am acu in prag de Craciun sunt de speriat! Totusi astia de la meteo anunta un pic de zapada prin anumite zona ale tarii in care sper sa se incradeze si Bucovina, si poate imi voi reveni pe ultima suta de metri.

In alta ordine de idei, pentru serbarea de Craciun Ania va purta costum national, cu camasa lunga cu bordura neagra jos, catrinta lunga cu un colt indoit, bundita si basmaluta. Sper sa rezolv si de opinci zilele astea. A, si va avea si traistuta, pe care i-am cumparat-o de la Targul de Cadouri, de unde i-am luat si articole de imbracaminte, pe care, ciudat, nu le-am vazut prin magazine.

Legat de meniul de sarbatori, io scap ieftin anul asta, mai ales de frica bilei (am "trait" recent doua colici biliare care au depasit cu mult durerile de la nastere). Meniul nostru, am noroc ca am famelie nemofturoasa, va consta in ciorba radauteana (sotzu) /de burta (io si Ania), gratare de toate felurile, porc pui si vita, orez sau cartofi copti garnitura, salate iar la desert pe langa cozonacul cu multa nuca facut de mama, salata de fructe la discretie. Si cand ma gandesc ce mese prigateam io altz ani di Sarbatori, si ce scofeturi, si ce torturi, numa m-apuca jalea , dar m-apuc-o jale si mai mare la amintirea ultimei colici, cand am ajuns si la urgente, si mai ca era de cutit toata treaba .

In speranta ca v-am impuiat capul suficient , va doresc o saptamana frumoasa (asta de-ncepe maine) si spor la trebi!

Meg, daca ai timp si chef, te rog sa adaugi la capitolele vechi si astea de mai jos, poate mai revin fetele din urma.

Va pup si toate bune!

Suceava1

Suceava 2

Suceava3

Suceava4

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dana, pun imediat linkurile, multumesc frumos!
suna tare bine meniul tau de sarbatori, nu asa greu cum se obisnuieste la romani..

fetelor, mie din meniul de craciun stiu ca imi place tare mult "chisca"..da nu stiu cum i se mai zice, ca astia in bucuresti nu au auzit de asa ceva..si socrii mei au zis ca-mi fac ce vreau eu (sa nu-mi fie f dor de casa) da nu stiu cum sa le explic.

asa e, e mai greu de intrat in atmosfera de sarbatori fara zapada..pe mine cred ca ma ajuta burtica..am asa o stare de fericireeeeeee..ca pot sa fie si +25 de grade afara.

dana, sa inteleg ca ai pietre la fiere? sa-ti pregatesti in casa o mica "farmacie" pentru sarbatori..antispastice (no-spa, scobutil), antialgice (algocalmin)-ideal fiole si ceva gen redigest, maganghinar..depinde ce ai mai folosit si ce functioneaza la tine...

cred ca ANIA e o frumusete in costumas popular..o sa ne arati si noua poze de la serbare, nu?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by megbeng

dana, sa inteleg ca ai pietre la fiere? sa-ti pregatesti in casa o mica "farmacie" pentru sarbatori..antispastice (no-spa, scobutil), antialgice (algocalmin)-ideal fiole si ceva gen redigest, maganghinar..depinde ce ai mai folosit si ce functioneaza la tine...



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!




Da, am ditai bolovanii, 4 la numar, a cate aproximativ 2 cm fiecare. Sau cel putin asa erau imediat dupa colica aia urata. Urmez de atunci un tratament cu un concentrat de uleiuri din plante, Farebil se cheama, care dupa 3 luni ar trebui sa reduca din dimensiunea calculilor. In ianuarie voi face din nou ecografie si vom vedea cum au evoluat sau, sper io, involuat pietrele cu pricina. Si da, am stocuri de-a dreptul impresionante de Algocalmin fiole, Scobutil si fiole si supozi, NoSpa si Metoclopramid. Sper doar sa nu mai fie cazul sa le folosesc.
Pupam!
Si da, marti seara voi avea poze cu tarancutza Ania

Dana
And, yes, I am a blonde!
Familia mea
Animaluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna feteleor!
In sfarsit am si eu net. v-am citit tot timpul de la serviciu.
Sper sa am timp sa va mai scriu de acum.
Eveline am gasit prin arhiva ca tu ai aspirator Vortex Aqua. E bun? As vrea sa-mi cumpar si eu de Metro ca e oferta.
Va pup si ne mai vedem.

Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Buna dimineata fetelor!

Crengu, sunt multumita de aspirator la modul ca aspira super....insa: scoate un zgomot de stiu toti vecinii ca aspir si dureaza cam mult sa-l spal dupa aia....toata mizeria se aduna in cuva cu apa care trebuie spalata foarte bine dupa aia caci daca ramane vreun strop de mizerie in umezeala de acolo putrezeste si aia esti...In concluzie, daca ar fi sa imi iau alt aspirator mi-as lua altul, de firma si cu sac...pe ala il arunci si nu te doare capul, ideea e sa iti usureze munca nu sa te incurce.
Ce imi place insa la el e ca pun cateva picaturi de esenta parfumata in apa cand aspir si imi parfumeaza toata casa. Insa nu mi se pare comod daca de exemplu vars ceva pe covor si trebuie sa aspir....pana umplu cu apa cuva, pana aspir si pana o spal la loc, mai bine matur...


Fetelor ma uimiti cu meniurile voastre de sarbatori....eu nu gatesc atata....de obicei nu prea am musafiri ci eu sunt musafirul....merg pe la bunici, pe la parinti si socrii asa ca pap pe acolo, eu nu prea fac. In schimb am ornat si eu sufrageria ieri cu ghirlande rosii si parca m-a patruns si pe mine spiritul craciunului.

Dana, Simina....tare scumpi trebuie sa fie puiutii vostrii....abia astept sa mai creasca si Bianca mea sa inteleaga ce si cum...

In rest toate bune....cand mai pot mai intru.
Va pup!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Tot eu....

Fetele, eu in ideea de a o "socializa" pe Bianca, care are 2 anisori si nu vorbeste, m-am gandit sambata sa o duc la un loc de joaca dintr-asta pt copii. Am ajuns langa Mac', in fostul sediu al bancii Reiffaisen (sper ca asa se scrie) dar era full acolo, se pare ca era o onomastica. Asa ca mi-am adus aminte ca mi-a spus mama ca s-a deschis un loc nou prin spate pe la cuptorul de aur, la piata mare....am mers acolo si am ramas foarte placut impresionata....frumos, curat cu doamne care se ocupa si se joaca cu cei mici...si nici nu erau prea multi si era o atmosfera de Craciun, chiar o doamna era imbracata in Craciunita. I-a placut Biancai la nebunie....a invatat pana una alta sa se dea singura pe topogan (mie imi statea inima in gat si ea se hilizea...).
Asa ca daca mai vreti sa punem de o intalnire sa ne gandim la un loc de genul asta (daca o fi prea frig pe afara).

Va pup!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mamicilor cu copilasi mici...voi pentru hainele bebelusilor ati folosit detergent special de copii?

alta intrebare: cam cate schimburi de hainute trebuie pentru o zi, cat de repede se murdaresc? ( ma gandesc sa iau in calcul si neindemanarea mea de la inceput, inevitabila..). cam cati pampersi merg intr-o zi, la inceput?

dana, cam marisoara colectia ta de pietricele "pretioase"..sa nu te superi ca m-am bagat cu sfaturi..eu de cand cu statul acasa mai simt nevoia sa ma antrenez macar pe net, sa nu-mi ies din mana de tot ...

doina, povesteste-ne ceva si de ceilalti 2 copii ai tai, de catalin si dana!!!

cat despre aspirator, sa am bag si eu in seama (iar!)..avem si noi de ala cu apa si suntem tare multumiti! am facut o proba si am aspirat mai intai cu cel vechi (si bulit, vai de capul lui..)..si dupa, cand am venit cu asta nou, cu apa, vreau sa va spun ca s-a facut un mal!! noroi, nu alta! si in ideea in care vine bbe mi se pare super sa avem o scula care strange asa bine mizeria..cat despre curatat cred ca nu e usor, da deocamdata de asta s-a ocupat doar george ..

salutam revenirea crengutei noastre (de brad luna asta, nu?)

oare ce mai fac celelate 2 gravidute din grup, angela si ramonaa? fetelor, ati nascut??? as vrea si eu sa mai stiu de voi, cum va e, cum a fost...



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput