Cam cat mai costa o nunta?

Cam cat mai costa o nunta? | Autor: canne-marie

Link direct la acest mesaj

Buna , fetelor ,am si eu o intrebare la voi care sti-ti si care cunoaste-ti ,cam cat mai costa o nunta ca sa o faci in ziua de azi , cu tot cu pregatirile de riguare.Adica: costumul lui, rochia ta , invitatii, florile din piept, bautura si cu tot cu restaurant.
Daca stiti va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu ce puteti , ca informatii si cam de unde se i-au stiu ca de pe Lipscani si Cocor , dar mai sunt si alte locuri?


annes

te rugam sa scrii cu litere mici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

[quote]Initial creeata de canne-marie

Buna , fetelor ,am si eu o intrebare la voi care sti-ti si care cunoaste-ti ,cam cat mai costa o nunta ca sa o faci in ziua de azi , cu tot cu pregatirile de riguare.Adica: costumul lui, rochia ta , invitatii, florile din piept, bautura si cu tot cu restaurant.
Daca stiti va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu ce puteti , ca informatii si cam de unde se i-au stiu ca de pe Lipscani si Cocor , dar mai sunt si alte locuri?


annes


De la 200 milioane in sus.
Numai ce va trebe voua, miresicii si mirelui atinge 100 mil. aproximativ (rochie, coronita, voal, eventual poseta, pantofi, bijuterii, accesorii, machiaj si coafura, cosmetica..inmulteste totul cu 2 pentru civil si pentru biserica daca faci in zile diferite.Pt mire la fel, 2 costume diferite civil/biserica (costum de zi si smoking de seara), 2xpantofi, camasa, cravata, camasa, brau, papion, sau lavaliera, vesta.)

Nu am inclus pretul meniurilor de nunta si al bauturii si ce mai trebuie sa cumperi pe langa ce ofera localul (fructe, prajituri, tort, artificii, plata diverse). Bineinteles nici costurile care le platesti dupa nunta, cum ar fi muzica, aranjament sala si decoratiuni, luna de miere o platesti separat sau o primesti cadou cu putin noroc.

Asta la nivel de 2006 in provincie, cred ca s-au marit putin preturile de atunci.

E costisitoare o nunta, depinde f mult cate persoane vei avea invitate, si daca vrei sa o faci ca la noi romanii...adica cu fast si cu mare petrecere...sau vrei ceva intim intre dragi prieteni si rude.

Bafta cu pregatirile, si bucura-te de fiecare moment, nu e nimik mai frumos decat sa-ti planifici pas cu pas acest fericit eveniment.

Iulica Nevestica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

cred ca o poti face si mai moka depinde de nr de invitati

verighetele hainele(pt amandoi)invitatiile si avansurile pentru muzica filmat decorat sala pe noi ne-au costat cam 80 mil anul trecut....restul depinde de nr de meniuri

casa de piatra!!!

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tipsy spune:

Pe noi, lucrurile enumerate de tine, cu exceptia restaurantului, ne-au costat anul aceasta in jur de 150 de milioane. Restaurantul a mai costat inca vreo 230 de milioane, dar asta depinde de nr de invitati si de cat costa meniul la restaurantul respectiv...

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Pe noi la 112 invitati, ne-a costat anul asta aproape 11,000 euro. Dar absolut tot.


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

In asteptarea lui !

Nunta noastra de vis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Depinde de pretentiile pe care le aveti!Daca vrei rochie de la Agnes Toma,numai aia costa vreo 40-50 mil,pantofi,coronita,etc,etc...Mirele,la fel,costume sunt si de 7 mil si de 20,de la Tata&fiul...
Un meniu la restaurant este de la 50E pana la 200,poate si mai mult,daca vrei rata cu portocale!
Locatia de asemenea,un restaurant de cartier nu se compara cu Hilton sau Marriot sau vila 15 la Snagov!
Totul este relativ!
Incepand de la 150000mil pana....

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

pai la noi mai scump a fost mirelede imbracat decat mireasa(din cate imi aduc aminte)lui i-am luat 2costume de la dinasty si cu tot cu camasi si cravate au fost 22mil...si rochitza mea a costat 6-7 mil plus coronitza si set colier cu cercei de la agnes vreo 3mil si costumas de cununia civila inca vreo 3 parca ...cateva perechi de pantofiori si sandalutze inca vreo 3-4 mil cam asa...invitatiile 3mil verighetele 5mil...si nu mai stiu restul

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaPop spune:

wow.
intrebarea e: se iese in pierdere sau pe profit? ca daca nu-mi iese de o luna de miere..n-am facut nici o afacere, lol. ma mai injura si rudele, ca orice om cand aude ca are o nunta de onorat..zice ceva marunt printre dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

buna, multumesc pentru sfaturi , dar totusi unele preturi sunt cam mari, as vrea o nunta mai restransa nu chiar cu fast , intre rude si prieteni.Sora mea a facut nunta anul trecut si cu tot cu restaurant si cu ce au mai cheltuit inainte au ajuns la 140 milioane, dar si au scos lejer. Ma cam ingrozesc, dar sper sa fie bine in final.
multumesc inca o data.

Sarbatori Fericite!

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

noi la 120 pers am cheltuit in jur de 250 mil parca.Din astia scade masa invitatilor ca aia si-o platesc ei (cu putin noroc). adica dimineata platesti consumatia din banii de la nunta. Scazand ramane vreo 120 mil pt rest(haine, bautura, tort,fructe decoratii).
Nu am avut o nunta luxoasa si nici invitati cu bani, dar pe ansamblu a iesit bine
Noi nu am fost in tara si a tb sa lasam pe altii sa ne faca treburile. Daca as fi avut timp si m-as fi ocupat de toate cu siguranta ieseam mai ieftin si mai bine.
Fii atenta sa le explici tuturor prestatorilor de servicii exact ce vrei. Candva cineva mi-a zis sa le spun babeste, cuvant cu cuvant si sa ii bat la cap pana pricep.
Sotul meu a zis ca e rusine sa tot bati oamenii al cap si asa ne-am trezit si cu mici surprize.
Si te sfatuiesc sa iei in considerare mai degrab sfaturile DC, decat sfaturile neamurilor care au avut nunta cu 20 ani si nu mai sunt in tema.Mie fetele mi-au zis sa nu iau vin mult si un neam ne-a zis sa luam vreo 150 kile, asa ca sa ne ajunga. Si ne-au ramas vreo 60l, de am cinstit tot poporu si vreo saptamana dupa nunta.Sunt multe alte exemple de cheltuirt banii aiurea.
Daca faci invitatii si carduri de masa, da comanda pe net si nu prin agentie. Calitatea e fie aceeasi , fie superioara si pretul mult mai mic.
Cred ca ar tb sa facem o lista cu:Idei de economisit bani la oraganizarea nuntii
Casa de piatra daca v-ati hotarat sa faceti acest pas!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

quote:
Originally posted by canne-marie

buna, multumesc pentru sfaturi , dar totusi unele preturi sunt cam mari, as vrea o nunta mai restransa nu chiar cu fast , intre rude si prieteni.Sora mea a facut nunta anul trecut si cu tot cu restaurant si cu ce au mai cheltuit inainte au ajuns la 140 milioane, dar si au scos lejer. Ma cam ingrozesc, dar sper sa fie bine in final.
multumesc inca o data.

Sarbatori Fericite!

annes




Hallo!
Si noi am facut nunta anul asta, in jur de 200 mil cam toata tarasenia. nu te speria, ca banii nu ii torni pe toti odata. noi am luat-o incetisor, cu ceva timp inainte si nu ne-a usturat asa de rau la buzunar. e mai "naspa" perioada imediat inainte de nunta, ca atunci sint cheltuieli multe si neprevazute, in rest totul e ok. nu face calculul dinainte ca nu te mai apuci. spor la cumparaturi si nervi de otel. Sarbatori fericite!!!

Poze nunta...

Mergi la inceput