Varicela la 5 luni...cum se manifesta?

Varicela la 5 luni...cum se manifesta? | Autor: oanamarchezi

Link direct la acest mesaj

Baiatul cel mare de 4 ani a facut varicela de la gradi....la exact 2 saptamani s-a declansat la sotul meu (32 ani) care a facut o forma foarte rea a bolii....eu nu am avut si nici baiatul de 5 luni nu are imunitate...normal.
Acum ingrijorarea mea este pentru bb ...nu este prea mic sa suporte boala si cum se manifesta la bb-i asa mici.Am citit ca se pot face complicatii la sugari ei neavand imunitate.
Poate s-a mai intamplat la bb si imi puteti povesti cum a suportat bb boala.
Banuiesc ca nu avem cum sa scapam nici unul din noi mai ales ca deja am intrat in contact diretc cu 2 persoane bolnave ....si nici nu am unde sa-l izolez in alta parte doar am incercat sa evit ca ei sa intre in camera lui foarte des.Am aerisit foarte des si i-am dublat cantitatea de fructe cu vit C.
Daca si eu voi face boala in aceeasi forma ca sotul meu nu stiu cine o sa mai aiba grija si de noi...ca tare urata forma de varicela a facut...chiar ma sperie numarul bubelor si marimea lor la adulti.
Cel putin mai ma incurajez si eu ca de bb mi-e cel mai frica nu are imunitate si abia i-a trecut bronsolita deci va dati seama ce mai lupta corpul lui....

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Oana eu cred ca este imposibil ca tu sa nu fi facut boala si totusi dupa 2 saptamani sa se imbolnaveasca doar sotul tau. Probabil ai avut o forma usoara in copilarie si parintii nu-si mai amintesc sau pur si simplu nu au constientizat atunci ca este varsat de vant. Eu zic sa stai linistita. Si daca nici bb mic n-a facut tot la 2 saptamani are imunitate de la tine. Din ce stiu eu perioada de incubatie nu are variatii decat mici, maxim 2 zile. DIn ce inteleg ca povestesti la sotul tau eruptia e de mai bine de doua zile.
Si eu am avut varicela la 22 de ani, tot asa o forma oribila cu milioane de bube, cum am plans zilele alea n-o sa mai plang in viata mea. Urata boala, imi venea sa ma arunc de la etaj...

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Eu stiu ca perioada de incubatie poate fi maximum 21 de zile.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Nu cred ca am facut varicela...nici urme nu am pe mine si tot ramane o gaurica acolo chiar daca nu te scarpini ca se mai rup.
Acum ma gandesc ca in momentul in care baiatul cel mare a facut varicela eu am fost in spital cu cel mic ca avea bronsolita si nu am luat contact cu el decat vreo 2 zile dar de cand sotul meu care a stat numai cu el a facut suntem in contact direct si eu si bb de 5 luni.Din cauza asta mie frica ca nu scap...

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Incubatia varicelei e de la 12 la 20 de zile . Eu am facut varicela la 23 de ani iar peste exact 2 saptamani s-a molipsit de la mine nepotelul meu, pe atunci avea doar 6 luni . S-a umplut de bubite , nu a facut febra foarte mare insa se scarpina de zor saracutul , era intr-o continua miscare din cauza mancarimii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Nici eu n-am facut varicela in copilarie, insa anticorpi am avut pt ca at cand a facut fetita cea mare n-am luat de la ea, e adevarat ca antigenul era la limita insa m-a protejat si odata cu mine si pe cea mica pt ca eram gravida! Explicatia dr a fost ca am intrat in contact in copilarie cu virusul, dar n-am dezvoltat boala... Deci e posibil sa n-o faci! Fetita cea mica a facut varicela la 9 luni si iar n-am luat.... Acum, cand a facut cea mica boala, n-a facut febra, eruptia a fost temperata, era prea mica sa se scarpine, insa am tamponat-o cu mixtura mentolata si celelalte masuri care se aplica in cazul varicelei.
Copiii daca fac la varste mici, am inteles ca fac forme usoare! La adulti se fac forme urate! (La fel ca orice boala a copilariei facuta la maturitate).
Sanatate multa!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Daca baiatul cel mare inca mai avea coji pe corp cand te-ai intors din spital ai fost si tu expusa. Boala e contagioasa pana dispar toate cojile. Nu cred ca e neaparat sa ramai cu semne daca ai avut boala, mai ales ca cele din copilarie se mai estompeaza. Eu am avut acum 6 ani si mi-a ramas o gaura considerabila chiar pe obraz de la o coaja care mi s-a rupt in somn si abia se mai vede azi.

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Noua ne-a zis medicul ca bolnavul cu varicela e contagios atata timp cat veziculele sunt umede.Daca avea toate bubitzele uscate eu zic ca nu a mai fost contagios.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Am inteles ca esti contagios si inainte sa erupa bubele.
Oricum au aparut mici semne cum ar fi cursul nasului si o tuse seaca...usoara si transpiratie abundenta(probabil ca face febra interna dar nu pot observa caci in momentul transpiratiei numai are febra ...cred ca face inainte)...acum astept sa vad daca apar si bube...daca nu inseamna ca e doar o raceala .

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput