Ce stiti despre Scoala generala 195?

Ce stiti despre Scoala generala 195? | Autor: mikim

Link direct la acest mesaj

Aveti copii la aceasta scoala? Aici o sa o fau pe fetita mea si as vrea sa stiu cum e pe aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Da-o!
Vorbesc serios, eu am avut copilul acolo(pe primul), iar peste 4 ani il dau si pe al doilea... Este o scoala buna, inca, dar are o ...mica problema: cere destui bani de la parinti! Acum eu spun, din experienta: efortul merita. Inca profesorii mai sunt profesori si mai stiu sa se faca respectati, ceea ce este important, inca pe copii ii ajuta sa priceapa cum este viata(desi, de pregatit pentru viata, invatamantul romanesc nu face asta!).
Bafta!
Cand incepeti scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

quote:


cere destui bani de la parinti!


Ce insemna asta? Ca sa stiu la ce sa ma astept!

In toamna care va veni.
Am mari emotii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Pana acum 2 ani, personal, la fiecare sedinta cu parintii( de la clasa 1 la clasa 4 sunt cam 2 pe trimestru- striu, scoala este teoretic, desfasurata in 2 semestre, dar structura se pasreata tot pe 3 trimestre) cam 800.000 lei vechi. Prima sedinta este cea mai ''dureroasa'':uniforma, caiete speciale, materiale didactice pentru fiecare copil etc...Dar merita.....
Bravo, la toamna cresteti, veti fi ''anul I la litere''. Daca consideri, pot intreba despre ''cea mai cea'' invatatoare care va prelua clasa I din toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Si cum poti intreba de "cea mai cea" invatatoare care va prelua clasaI? Si pe cine?
Eu vreau sa-mi dau copilul la alta scoala, la sc. gen. nr. 117, din Militari, insa as vrea sa stiu cum se procedeaza sa afli care e o invatatoare buna pt anul viitor, ca banuiesc ca sunt aceleasi principii peste tot....

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

La 195 o pot intreba pe invatatoarea primului meu copil, pentru ca ea, invatatoarea, este exact asa cum am dorit: tanara(aprox.32 ani), absolventa si de psihologie, mama, la curent cu noile tehnici de predare... si-mi va spune care dintre colegele ei seamna a cu ea, profesional vorbind. Acolo toti profesorii sunt buni, dar unii au o problema:au ramas ancorati in tehnicile de predare ale anilor '80, ceea ce, in ziua de azi, nu-i mai ajuta sa transmita cunostintele cu eficienta maxima, din pacate. Te rog sa ma crezi, stiu ce vorbesc, apropo de predare...
Anushka, poti sa vezi care dintre vecini/cunostinte/ colegi de gradi ai copilului vor merge la aceeasi scoala cu el si vezi ce poti afla de la ei, despre invatatoare. De obicei, si de bune si de rele '' se duce buhul'', asa ca... intinde antenutele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Scoala 195 este o scoala de protocol, cu cadre didactice bine pregatite si ancorate in realitate.Cerintele in clasele I/IV sunt mari, eforturile pecuniare sunt insa rasplatite.Copiii de aici au parte de invatatoare (mare parte cu studii superioare).Problema care se se naste este ca pentru a avea acces la una din invatatoarele bine cotate trebuie sa-ti faci rezervare cu 2 ani inainte.Eu am pus o vorba zilele trecute pentru un copilas si 3 invatatoare mi-au spus ca au portofoliul plin.Dar fiind din circa scolii va fi inscris si se va gasi o invatatoare si pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

La 195 o pot intreba pe invatatoarea primului meu copil, pentru ca ea, invatatoarea, este exact asa cum am dorit: tanara(aprox.32 ani), absolventa si de psihologie, mama, la curent cu noile tehnici de predare... si-mi va spune care dintre colegele ei seamna a cu ea, profesional vorbind.



chiar te rog!
Si eu imi doresc pentru copilul meu tot genul asta de invatatoare!
Ma gandesc ca primele clase din viata unui scolar sunt fff importante. La 4 ani a fost la o gradinita de stat cu o educatoare mai rau ca pe vremuri si Karla avea noaptea cosmaruri din cauza ei. Sincera sa fiu, ma sperie gandul ca si la scoala ar fi la fel. Cred ca ar refuza sa mearga...
Te rog, intereseaza-te, astept vesti.

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

ok,Pastram legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

La 195 o pot intreba pe invatatoarea primului meu copil, pentru ca ea, invatatoarea, este exact asa cum am dorit: tanara(aprox.32 ani), absolventa si de psihologie, mama, la curent cu noile tehnici de predare... si-mi va spune care dintre colegele ei seamna a cu ea, profesional vorbind. Acolo toti profesorii sunt buni, dar unii au o problema:au ramas ancorati in tehnicile de predare ale anilor '80, ceea ce, in ziua de azi, nu-i mai ajuta sa transmita cunostintele cu eficienta maxima, din pacate. Te rog sa ma crezi, stiu ce vorbesc, apropo de predare...
Anushka, poti sa vezi care dintre vecini/cunostinte/ colegi de gradi ai copilului vor merge la aceeasi scoala cu el si vezi ce poti afla de la ei, despre invatatoare. De obicei, si de bune si de rele '' se duce buhul'', asa ca... intinde antenutele...

madalina




M-ar interesa si pe mine ceva informatii despre scoala asta. Ai intrebat-o cumva pe invatatoare? Tare as vrea sa stiu si eu cate ceva, ca zilele astea ar trebui sa ma duc sa-mi inscriu si eu copilul si sa nu ma duc chiar asa fara nicio informatie.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

stai ca intreb si vorbim maine pe forum, da?
oricum, repet, aici toti sunt buni, diferenta o face modalitatea de abordare a copilului si aceea de transmitere a cunostintelor.
Vorbim.
O zi buna,

Mergi la inceput